Albo kopalnia, albo lotnisko. W Kielcach wyjaśniano...

  Albo kopalnia, albo lotnisko. W Kielcach wyjaśniano negatywną decyzję w sprawie portu lotniczego w Obicach

  ATA

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Budowy lotniska nie można łączyć z powstaniem kopalni, mimo że kruszywo trzeba wydobyć, aby powstał pas startowy. To główny powód uchylenia decyzji środowiskowej niezbędnej dla powstania portu lotniczego w Obicach pod Kielcami.

  W środę do Kielc przyjechał Michał Kiełsznia, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, aby wyjaśnić powody uchylenia decyzji środowiskowej dla planowanego portu lotniczego w Obicach koło Kielc. - Budowy lotniska i wydobycia kruszywa nie można rozpatrywać w jednej decyzji środowiskowej. To są odrębne przedsięwzięcia, które wymagają zastosowania innych przepisów - wyjaśnił.

  To główny powód uchylenia decyzji, ale nie jedyny.
  - Dokumenty, które do nas trafiły były niespójnie, ponieważ wielokrotnie je uzupełniano. Nie były nadal kompletne. Zabrakło w nich raportu oddziaływania lotniska na ptaki i inne zwierzęta, a także tabeli tras lotów ptaków, co ma wpływ na bezpieczeństwo lotów. Długo analizowaliśmy dokumenty i zastanawialiśmy się, co możemy zrobić, aby utrzymać decyzję w mocy, ale niestety nie mogliśmy tego zrobić - wyjaśnił.

  Ryszard Muciek, prezes Lotniska Kielce nie zgadza się z tymi argumentami. - My nie chcemy budować kopalni, ale lotnisko, a to wymaga makroniwelacji terenu przez wydobycie kamienia. To jest jedno przedsięwzięcie. Zamierzamy odwołać się do sądu od decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska - wyjaśnił.

  Uchylona decyzja trafi do ponownego rozpatrzenia do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach. - Wycofamy ją, ponieważ nie jesteśmy w stanie spełnić zaleceń. Do tej pory korzystamy ze specustawy dotyczącej budowy lotnisk, która obowiązuje do końca 2015 roku. Do tego czasu nie zdążymy wykonać wszystkich badań ptaków, ślimaków i innych stworzeń oraz zgromadzić kompletu dokumentów. Będziemy musieli skorzystać ze standardowej drogi uzyskania pozwolenia na budowę, a to kolejne trudności, między innymi z uzyskaniem pozostałych gruntów pod budowę lotniska. Ale nie zrezygnujemy z planów budowy lotniska- zapowiada prezes.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (7) forum.echodnia.eu

  Podniebna gmina Łopuszno [WIDEO, ZDJĘCIA Z LOTU PTAKA]

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Święta 2018

  Święta 2018