Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aleksandria. Biblioteka ze starożytnymi tradycjami

Marzena Kądziela
Biblioteka Aleksandryjska
Biblioteka Aleksandryjska Marzena Kądziela
Od strony Corniche, nadmorskiego bulwaru egipskiej Aleksandrii, budynek wygląda jak wspinająca się łagodnie na zbocze gigantyczna szklarnia z przerywającymi regularną, gładką powierzchnię załomami i uskokami. To dach oddanej w 2004 roku do użytku Biblioteki Aleksandryjskiej nawiązującej do swej poprzedniczki ze starożytnych czasów.
Aleksandria Egipt

Wędrówka po Aleksandrii

Antyczna Biblioteka Aleksandryjska była największą w starożytności. Założył ją, w III w. p.n.e., Ptolometusz I Soter, posiadała w zbiorach niemal całe piśmiennictwo ówczesnego świata: greckie, etiopskie, hebrajskie, perskie, indyjskie.

Według dokładnego katalogu sporządzonego przez naczelnego bibliotekarza Kallimacha, w połowie I w. p.n.e. w posiadaniu biblioteki było 532.800 rękopisów. Mała biblioteka - Serapejon, zwana też Córką, otwarta później jako filia Wielkiej przy świątyni Serapisa - posiadała ich około 43 tysięcy.

Biblioteka Aleksandryjska nie tylko gromadziła piśmiennictwo wielu narodów, ale gościła też uczonych i filozofów, organizowała debaty i badania. Była więc jednym z najważniejszych centrów nauki starożytnego świata.

Część tych przebogatych i bezcennych zbiorów uległa spaleniu w 47 r. p.n.e., gdy Aleksandrię zdobywał Juliusz Cezar. Resztę spalił w 391 r. n.e. fanatyczny tłum chrześcijan pod wodzą patriarchy Teofilusa. Ostatecznej zagładzie biblioteka uległa w 642 roku.

Postanowili odrodzić tradycję biblioteki

W latach 80-tych XX wieku władze egipskie postanowiły odrodzić tradycję największej biblioteki starożytności i stworzyć nową, gromadzącą dzieła z różnych dziedzin wiedzy i krajów, aby służyły one uczonym przede wszystkim regionu śródziemnomorskiego. W 1987 r UNESCO poparło tę inicjatywę.

Konkurs na projekt nowej Biblioteki Aleksandryjskiej wygrał zespół architektów z Norwegii i Austrii. Zaproponowali oni to niezwykłe rozwiązanie, które zostało zrealizowane kosztem ponad 170 mln dolarów z kasy UNESCO i kilku bogatych w ropę naftową krajów arabskich oraz ponad 180 mln dolarów, jakie władze Egiptu wydały na wykup ziemi, wyposażenie i inne cele.

Ogromny gmach

Oglądając budowlę z zewnątrz, zarówno od strony zatoki jak i od frontu - potężnej granitowej fasady z wykutymi w niej symbolami nauki i napisami w kilku alfabetach i językach, trudno uwierzyć, że biblioteka ta liczy 11 kondygnacji, w tym cztery ukryte w ziemi.

Jeszcze większe wrażenie robi ona wewnątrz. Są tam rozległe pomieszczenia, kilkupiętrowe lektoria, łącznie dla dwóch tysięcy czytelników, mogących pracować w luksusowych warunkach, korzystając przede wszystkim z dziennego światła dzięki niezwykłej konstrukcji szklanego dachu.

Początkowo oceniano, że pomieści ona osiem milionów woluminów. Obecnie - prace nad księgozbiorem nadal trwają - mówi się o czterech najwyżej pięciu milionach, gdyż na więcej nie znajdzie się miejsca potrzebnego na inne cele, związane z funkcjonowaniem biblioteki.

Ale są to książki we wszystkich niemal językach świata - od dialektów polinezyjskich, języków narodów wszystkich kontynentów i wielu wysp - po główne języki światowe. Dostarczyły je liczne kraje, w tym, oczywiście, i Polska. - Ta biblioteka należy do całej ludzkości - mówił nam przewodnik. - Bo cały świat przyczynił się do jej wybudowania i przysłał tu swoje książki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie