Alex Dujszebajew i Julen Aginagalde z PGE VIVE Kielce zagrają o złoto mistrzostw Europy! Hiszpania pokonała Francję

Polska Press
Reprezentacja Hiszpanii w piłce ręcznej mężczyzn, z dwoma zawodnikami PGE VIVE Kielce, Alexem Dujszebajewem i Julenem Aginagalde w składzie, awansowała do finału rozgrywanych w Chorwacji mistrzostw Europy. W półfinale Hiszpanie pokonali faworyzowaną Francję i zagrają w finale ze Szwecją. Francuzi o brązowy medal będą rywalizowali z Danią.

W pierwszym półfinale doszło do konfrontacji wicemistrzów Europy z mistrzami świata. Hiszpanie zagrali świetne zawody w pierwszej połowie, szczególnie w obronie. Do przerwy prowadzili 15:9. Bardzo dobrze rozpoczęli również drugą część gry, w 44 minucie wygrywali 23:14 i wydawało się, że grający zdecydowanie najsłabszy mecz w turnieju, jedyni niepokonani dotąd w mistrzostwach Francuzi już się nie podniosą.

Ale nastąpił słabszy okres gry podopiecznych Jordiego Ribery, którzy zaczęli oddawać rzuty z nieprzygotowanych pozycji, przestrzeliwali również karne. Drużyna Didiera Dinarta rzuciła sześć bramek z rzędu i w 51 minucie Los Hispanos wygrywali tylko 23:20. Jednak Hiszpanie w końcówce wrócili do swojej rozsądnej gry w ataku i twardej obrony. W kilku ważnych akcjach maczał palce obrotowy PGE VIVE, Julen Aginagalde, kilka ważnych piłek odbił były bramkarz Orlenu Wisły Płock, Rodrigo Corrales. Końcowy wynik - 27:23.

Drugi finał, pomiędzy Danią i Szwecją, przyniósł większe emocje. W 37 minucie Szwedzi prowadzili już 19:14, a dwie minuty przed końcem - 28:25. Mimo to Duńczycy zdążyli doprowadzić do remisu, wyrównującą bramkę niemal równo z końcową syreną zdobył Lasse Svan. W dogrywce o jedną bramkę lepsze były "Trzy Korony".

Zobacz skrót meczu Francja - Hiszpania

Zobacz skrót meczu Dania - Szwecja

Piąte miejsce przypadło Chorwatom, którzy w meczu o tę lokatę nie bez problemów pokonali Czechów. Po pierwszej połowie, wygranej 16:10, gospodarze pokpili sprawę w drugiej i w końcówce Czesi dwa razy dochodzili na różnicę jednej bramki. Mieli też 30 sekund na zdobycie wyrównującej bramki i doprowadzenie do remisu, ale jej nie wykorzystali.

Mecz o piąte miejsce. Chorwacja – Czechy 28:27 (16:10)