Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amp Futbol zawitał to Kielc

SAW
Na pierwszym treningu Daniel Zając (z piłką) i reprezentant Polski Kamil Krzyjszczyk.
Na pierwszym treningu Daniel Zając (z piłką) i reprezentant Polski Kamil Krzyjszczyk. Sławomir Stachura
W Kielcach powstaje drużyna Amp Futbolu, którą założył Tomasz Wilman. Na razie jest w niej dwóch zawodników, ale wkrótce ma być ekipa gotowa na ekstraklasę!

Amp Futbol to dyscyplina uprawiana przez piłkarzy po amputacjach i grają poruszając się po boisku o kulach. Zawodnicy w polu to ci, którzy są po amputacji kończyny dolnej, a bram- karz kończyny górnej. Dyscyplina jest już uprawiana w ponad 30 krajach, a w Polsce od 2015 roku jest ekstraklasa Amp Futbolu, w której rywalizuje pięć drużyn. Wszystko wskazuje na to, że od najbliższego sezonu będzie sześć.

- Mamy na razie dwóch zawodników, ale jestem przekonany, że dołączą do nas kolejni. Zapraszamy na treningi, które odbywać się będą w każdą sobotę na boisku orlik przy ulicy Jagiellońskiej. Każdy może do nas przyjść i trenować. Plany są bardzo ambitne. Chcemy w kolejnym sezonie wystartować w ekstraklasie Amp Futbolu – mówi Tomasz Wilman, inicjator powołania drużyny w Kielcach, która ma być zalążkiem klubu. Swoją wiedzę o Amp Futbolu i zasadach tworzenia drużyny czerpał z powołanej w ubiegłym roku ekipy Kuloodporni Bielsko-Biała, która już uczestniczy w rozgrywkach ekstraklasy.

W pierwszym treningu na boisku orlik przy ulicy Jagiellońskiej w Kielcach, uczestniczyło dwóch zawodników – Kamil Krzyjszczyk i Daniel Zając. Kamil mieszka w miejscowości Micigózd w gminie Piekoszów i Amp Futbol uprawia od pięciu lat. Gra w kadrze Polski, a na co dzień jest zawodnikiem Husarii Kraków, w którą zdobył w 2016 roku mistrzostwo Polski.

- Zaczynałem od zera, teraz już sporo umiem. Przez te lata dojeżdżałem na treningi do Krakowa. Teraz będzie zdecydowanie łatwiej, bo przecież do Kielc jest bliżej – mówi Kamil Krzyjszczyk, który cieszy się, że będzie mógł trenować pod okiem Tomasza Wilmana.

- To dobry trener, prowadził przecież Koronę w ekstraklasie. Cieszę się, że to właśnie on zdecydował się na powołaniedrużyny. Zresztą ja kibicuję Koronie i chodzę na jej mecze – przyznaje Kamil, który amputacji nogi musiał poddać się w 2010 roku.
Mieszkający w Bilczy Daniel Zając po raz pierwszy uczestniczył w treningu. I bardzo mu się podobało.
- W odróżnieniu od Kamila ja nie trenowałem wcześniej. Będę musiał popracować nad kondycją, no i nad grą o kulach, gdyż na co dzień poruszam się z protezą. Ale bardzo podobało mi się na tym pierwszym treningu i na pewno będę przychodził na kolejne – mówi Daniel.

Przepisy gry w Amp Futbol nie różnią się od przepisów piłki nożnej osób pełnosprawnych, ale jest kilka różnic. Mecze rozgrywane są na polu gry o szerokości 40 m i długości 60 m. Bramka ma wymiary 2x5 metrów, a czas gry 50 minut (dwie połowy po 25 minut). Gra się po sześciu zawodników w polu plus bramkarz. Zawodnikami z pola mogą być osoby po jednostronnej amputacji kończyn dolnych, natomiast bramkarzami – górnych. Zmiany są dokonywane w dowolnym momencie, za pozwoleniem sędziego, najwyżej dwie jednocześnie. Piłkarz może jednak w każdej chwili wrócić do gry. W trakcie gry nie używa się protez, a jedynie kul łokciowych. Dozwolone są jedynie pojedyncze i przypadkowe zagrania piłki kulą, ale każde inne zagranie traktowane jest tak, jak zagranie piłki ręką. Podobnie, w celu wyrównywania szans zawodników z amputacjami na różnych wysokościach, traktuje się zagranie kikutem. Celowy faul kulą jest karany wyrzuceniem z boiska i rzutem karnym dla drużyny przeciwnej. Nie ma spalonych, a auty wykonywane są jak rzuty wolne pośrednie. Zabronione są wślizgi za wykonanie których sędzia dyktuje rzut wolny bezpośredni dla przeciwnika. Bramkarz nie może opuszczać pola karnego. Jeżeli zrobi to w sposób celowy otrzymuje czerwoną kartkę, a drużyna przeciwna wykonuje rzut karny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie