Amundsen i Diggins zwycięzcami biegów pościgowych w Dobbiaco

OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Jessica Diggins. Zdjęcie ilustracyjne.
Jessica Diggins. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Darko Bandic/Associated Press/East News
Norweg Harald Oestberg Amundsen i Amerykanka Jessica Diggins wygrali we włoskim Dobbiaco biegi pościgowe techniką dowolną na 20 km, które stanowiły trzeci etap zaliczanego do Pucharu Świata narciarskiego cyklu Tour de Ski. Polacy zajęli odległe lokaty.

Prowadzący w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Amundsen o 32,9 s wyprzedził swojego rodaka Erika Valnesa. Trzeci, ze stratą 1.04,6, był kolejny Norweg Jan Thomas Jenssen. Dominik Bury, który stracił do zwycięzcy 6.05,0, zajął 55. miejsce, a Maciej Staręga był 76. ze stratą 11.55,6.

W rywalizacji pań Diggins o 46,5 s wyprzedziła Niemkę Victorię Carl. Trzecia, ze stratą 48,2, była Szwedka Linn Svahn. Izabela Marcisz uplasowała się na 53. pozycji - 9.03,3 straty.

Tour de Ski to prestiżowy cykl biegów, tym razem rozgrywany na terenie Włoch i Szwajcarii. Kobiety i mężczyźni rywalizują w tych samych dniach. Klasyfikowani są jedynie zawodnicy i zawodniczki, którzy ukończyli całość zawodów. W tym sezonie w TdS rywalizacja toczyć się będzie także w Davos i Val di Fiemme.

Zwycięzcami poprzedniej edycji byli Norweg Johannes Klaebo i Szwedka Frida Karlsson. W latach 2010-13 czterokrotnie cykl wygrała Justyna Kowalczyk.

Do najnowszej edycji TdS nie przystąpiło z powodu zarażenia grypą i Covid-19 wielu czołowych zawodników, w tym m.in. Klaebo, trzykrotny zwycięzca tej imprezy, pięciokrotny mistrz olimpijski i dziewięciokrotny mistrz świata.

Aktualne klasyfikacje generalne TdS odpowiadają rezultatom poniedziałkowych biegów. Do zakończenia rywalizacji pozostały cztery etapy. Na środę w Davos zaplanowano sprinty techniką dowolną.