Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Analizujemy budżety samorządów powiatu włoszczowskiego

Rafał BANASZEK [email protected]
Najbardziej zadłużoną gminą w powiecie jest Włoszczowa, a najmniej Kluczewsko. Najwięcej pieniędzy na inwestycje przeznacza w tym roku gmina Radków, najmniej gmina Włoszczowa. Najbogatszą gminą jest Włoszczowa, najbiedniejszą Moskorzew.

- Każda gmina jest inna, działa w różnych uwarunkowaniach i ma różne możliwości finansowe - mówi Jerzy Mierzwa, naczelnik Wydziału Kontroli Gospodarki Finansowej Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach.

Większość naszych samorządów uchwaliła swoje budżety jeszcze pod koniec ubiegłego roku (najwcześniej Włoszczowa - 19 grudnia). Wyjątkiem była gmina Moskorzew, która przyjęła budżet 30 stycznia. Przypomnijmy najważniejsze tegoroczne inwestycje powiatu i gminy Włoszczowa, bo tam jest najwięcej zmian.

POWIAT WŁOSZCZOWSKI

30 grudnia Rada Powiatu Włoszczowskiego 10 głosami za (cała koalicja plus Jerzy Bała), przy jednym głosie przeciwnym (Jerzy Wiśniewski) i 5 wstrzymujących się (Zbigniew Krzysiek, Andrzej Kowalczyk, Jerzy Suliga, Jacek Zięba i Tadeusz Piekarski) uchwaliła projekt budżetu powiatu na 2014 rok.

- Budżet na 2014 rok został skonstruowany na miarę realnych możliwości. Jest optymalny, inwestycje są wyważone. Zadłużenie naszego powiatu jest jednym ze skromniejszych w województwie świętokrzyskim - mówił starosta Zbigniew Matyśkiewicz.

Tradycyjnie najwięcej pieniędzy powiat włoszczowski przeznaczy w tym roku na przebudowę swoich dróg (w budżecie zaplanowano na ten cel ponad 1,4 miliona złotych). Ważnymi inwestycjami drogowymi będą: przebudowa ulicy Kilińskiego we Włoszczowie (odcinek od ulicy 1 Maja do Wigury) o szacunkowej wartości 350 tysięcy złotych (powiat czeka, aż gmina zrobi najpierw kanalizację w drodze), a także przebudowa drogi w Krzepinie (zaplanowano 300 tysięcy).

Rozstrzygnięto już przetargi na: przebudowę drogi Konieczno - Modrzewie ("poszła" za 206 tysięcy złotych, pierwotnie planowano wydać na ten cel 250 tysięcy), Moskorzew - Chebdzie (195 tysięcy, zwiększono dofinansowanie o około 45 tysięcy), przebudowę przepustu na rzece Nowej Czarnej na drodze powiatowej Jakubów - Wojciechów (143,6 tysiąca), przebudowę ulicy Słonecznej w Czarncy (około 60 tysięcy, to jest o 10 tysięcy więcej, niż planowano). Niebawem zostanie też ogłoszony przetarg na drogę Motyczno - Międzylesie (zarezerwowano 100 tysięcy złotych).

Wybrano już wykonawców na budowę chodników przy drogach powiatowych. Najważniejszy trotuar przy ulicy Głowackiego we Włoszczowie (od skrzyżowania z ulicą Koniecpolską do ulicy Sobieskiego) wybuduje włoszczowska firma Mag-Bruk za około 149 tysięcy złotych (w budżecie zarezerwowano na ten cel 208 tysięcy).

Drugi chodnik, jaki powiat wybuduje w tym roku wraz z elementami odwodnienia, powstanie w gminie Krasocin - przy drodze w Skorkowie (od zjazdu na cmentarz w kierunku wiaduktu kolejowego). Inwestycja ta będzie kosztować 95 tysięcy złotych (pierwotnie planowano 125 tysięcy). Również przy drodze powiatowej w Żelisławicach zrobiony zostanie chodnik za 27,8 tysiąca złotych.

Optymistyczne wieści dotyczą "schetynówek", na które powiat włoszczowski złożył dwa wnioski w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach i które jeszcze pod koniec ubiegłego roku wydawały się nierealne do wykonania. Chodzi o przebudowę drogi powiatowej Mieczyn - Występy o długości 820 metrów i wartości 2 milionów złotych (powiat ma wyłożyć 625 tysięcy, gmina Krasocin 375 tysięcy, 1 milion przekaże budżet państwa) oraz modernizację drogi Stanowiska - Łapczyna Wola o długości 1,5 kilometra i wartości 600 tysięcy.

Od wicestarosty Dariusza Czechowskiego dowiedzieliśmy się, że jest duża szansa na dofinansowanie tych odcinków z uwagi na zwiększoną dotację z budżetu państwa na Narodowy program przebudowy dróg lokalnych 2012-2015. Droga powiatowa w gminie Krasocin ma być na 100 procent modernizowana - takie zapewnienia usłyszeliśmy w tym tygodniu od wicestarosty włoszczowskiego i wójta gminy Krasocin Ireneusza Gliścińskiego.
Powiat przekaże też około 220 tysięcy złotych jako wkład własny na przebudowę dróg powiatowych w gminie Radków (Radków - Kossów i Bałków - Dzierzgów), które również mają otrzymać dotację z budżetu państwa.

Powiat zamierza też zrealizować inwestycje, których nie udało się zrobić w ubiegłym roku, a więc przebudować ulicę Wiśniową na odcinku od ulicy Partyzantów do ulicy 1 Maja oraz wybudować prawoskręt z ulicy Wiśniowej na 1 Maja we Włoszczowie wraz z zagospodarowaniem skweru, między innymi budową parkingu (koszt - 140 tysięcy złotych) oraz przebudować skrzyżowanie ulic Wschodniej i Kusocińskiego za 205 tysięcy. Starostwo Powiatowe chce się też docieplić - na termomodernizację budynku zaplanowano w budżecie prawie 238 tysięcy złotych.

GMINA WŁOSZCZOWA

Gmina Włoszczowa uchwaliła swój budżet najwcześniej, bo 19 grudnia. Zajęło jej to niecałe 10 minut. Nie było żadnej dyskusji nad planem finansowym. Budżet gminy na 2014 rok poparło 15 radnych przy 4 głosach przeciwnych (Sławomir Owczarek, Wacław Oblas, Ewa Nowak i Leszek Kotulski). W tym roku budżet gminy Włoszczowa zbilansuje się, ma nie być żadnego deficytu. Na inwestycje przeznaczono zaledwie 6 procent wszystkich wydatków - najmniej ze wszystkich gmin. - Przygniotła nas oświata (47 procent budżetu) i wynagrodzenia dla nauczycieli - mówił burmistrz Włoszczowy Bartłomiej Dorywalski.

Na drogi gminne przeznaczone zostanie prawie 1,4 miliona złotych, natomiast dofinansowanie do dróg powiatowych ma wynieść 250 tysięcy. W dniach 11-12 lutego rozstrzygnięto przetargi na remonty ulic we Włoszczowie i dróg gminnych. Wszystkie wyremontuje do końca czerwca firma Dukt z Woli Murowanej (gmina Nowiny) za łączną kwotę około 475 tysięcy złotych.

Będą to: ulica Świerkowa we Włoszczowie, droga wewnętrzna przy ulicy Góral we Włoszczowie, droga wewnętrzna od ulicy Wiśniowej do Referatu Utrzymania Zieleni na osiedlu Broniewskiego we Włoszczowie, droga wewnętrzna od ulicy Żeromskiego do bloku numer 16 na osiedlu Broniewskiego, utwardzona zostanie droga dojazdowa do łąk na wprost cmentarza przy ulicy Partyzantów we Włoszczowie, wyremontowany będzie ciąg pieszo-jezdny od ulicy Jędrzejowskiej do Szkoły Podstawowej numer 2, ulica Czarnieckiego w Czarncy, ulice Leśna i Składowa w Kurzelowie, drogi Przygradów - Folwark, w Mchowiu, Bebelnie (Zakościele oraz koło cmentarza), Ogarce, odcinek Ludwinów Duży - Ludwinów Mały oraz Wymysłowie koło Kurzelowa.

Ogłoszono też przetarg na budowę i remonty chodników oraz zatok postojowych: na osiedlu Reja we Włoszczowie, od ulicy Partyzantów w kierunku Domu Kultury we Włoszczowie, remont drogi do wymiennikowni i zatoczki postojowej na osiedlu Armii Krajowej we Włoszczowie, położenie chodnika w Kuzkach oraz utwardzenie zatoki postojowej w Koniecznie. Łączna powierzchnia nowych chodników i zatoczek ma wynieść 456 metrów kwadratowych.

Gmina Włoszczowa zabezpieczyła też w budżecie 100 tysięcy złotych na opracowanie projektu budowy ulicy Konopnickiej we Włoszczowie na odcinku 150 metrów oraz 50 tysięcy na przygotowanie dokumentacji na odwodnienie osiedla Brożka.

Oprócz dróg będą też robione inne rzeczy. Jedną z ciekawszych ma być budowa w szkole w Czarncy Centrum Edukacji i Kultury imienia Hetmana Stefana Czarnieckiego wraz z wyposażeniem kilku pomieszczeń. Wykonawcę, a właściwie dwóch wykonawców minimuzeum hetmana Czarnieckiego gmina Włoszczowa już wybrała spośród 14 startujących w przetargu.

Roboty budowlane wykona za 74,2 tysiąca złotych firma z Kolonii Pilczycy, natomiast wyposażenie warte 115,6 tysiąca (między innymi projektor full HD, kino domowe, telewizor ledowy 50-calowy, laptop, meble, gabloty, manekiny, stroje szlacheckie i rycerskie) dostarczy włoszczowska firma Unimar.

Łącznie nowe centrum hetmańskie w Czarncy będzie kosztować około 190 tysięcy złotych (pierwotnie w budżecie zaplanowano na ten cel 227,8 tysiąca). Gmina pozyskała na tę inwestycję dofinansowanie z Unii Europejskiej. Plac budowy przekazano wykonawcy w tym tygodniu, w poniedziałek 24 lutego. Minimuzeum w Czarncy ma być gotowe do końca grudnia.

W ramach rządowego programu "Biblioteka+" zostanie rozbudowana też Biblioteka Publiczna we Włoszczowie (z tego samego programu skorzystała wcześniej biblioteka w Krasocinie). Całkowity koszt tej inwestycji zaplanowanej na 2 lata (2013 - 2015) ma wynieść ponad 2,4 miliona złotych, z czego przeszło 1,8 miliona przekaże gminie Włoszczowa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wkład własny gminy wyniesie około 608 tysięcy. W ramach tej inwestycji ma powstać między innymi izba regionalna, duża czytelnia internetowa, czy podjazd i winda dla niepełnosprawnych.

W ramach kolejnego projektu unijnego "Włoszczowa - Centrum Aktywnego Wypoczynku" zaplanowano w latach 2013 - 2014 szereg prac budowlanych (część już zrealizowano) wraz z zakupem wyposażenia do obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji: w hali sportowej (gabinet masażu, sala fitness, siłownia, grota solna), basenie Nemo (sprzęt wodny), kąpielisku Klekot (oświetlenie akwenu, remont woprówki, budowa grilla z granitu, ławek ze stołami, miejsca na ognisko, zakup sprzętu wodnego) i stadionie sportowym (boisko do speedmintona, punkt informacyjny, kolektory słoneczne).

Ponadto w budżecie zaplanowano 370 tysięcy złotych na termomodernizację budynku Urzędu Gminy, 300 tysięcy na remont jednej kondygnacji budynku Zespołu Placówek Oświatowych numer 1 we Włoszczowie oraz 150 tysięcy na docieplenie szkoły w Koniecznie. Przeprowadzone zostaną też prace melioracyjne na Klekocie (45 tysięcy złotych). Tradycyjnie zabezpieczono też 50 tysięcy na prace wykończeniowe Domu Ludowego w Kuzkach. Gmina ma też otrzymać dofinansowanie na projekt "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Włoszczowa", realizowany w latach 2014 - 2015.

POZOSTAŁE GMINY W TRAKCIE PRZETARGÓW

Jeśli chodzi o budżety i zaplanowane inwestycje w pozostałych gminach powiatu włoszczowskiego, pisaliśmy o nich szczegółowo w kilku ostatnich tygodnikach. Od wójtów dowiedzieliśmy się w tym tygodniu, że praktycznie nic się nie zmieniło od tamtego czasu, trwają obecnie przetargi bądź niebawem będą ogłaszane. Niektórzy wójtowie (gmina Krasocin) podpisują już pierwsze umowy na dofinansowanie unijne projektów.

W Seceminie, jak poinformował nas wójt Sławomir Krzysztofik, rozstrzygnięto już przetarg na adaptację pomieszczeń Ośrodka Zdrowia na Gminne Centrum Kultury. Wygrała firma Anmar ze Złotnik (gmina Małogoszcz), która zgodziła się zrealizować to zadanie za niewiele ponad 250 tysięcy złotych (o 100 tysięcy mniej, niż zaplanowano pierwotnie w budżecie). Dodajmy, że około 230 tysięcy ma dołożyć Unia Europejska. Na piętrze obecnego Ośrodka Zdrowia w Seceminie będzie się mieściła biblioteka z czytelnią oraz sala ze sceną na ponad 100 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie