Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Bętkowski z wizytą w Gimnazjum imienia Armii Krajowej w Cieszkowach

Adam Ligiecki
Spotkał się z uczniami, gronem pedagogicznym oraz władzami samorządowymi Czarnocina. Lutowa wizyta wojewody miała jednak szczególne przesłanie. Przyjechał, by uhonorować gimnazjalistki - Kamilę Derlatkę i Alicję Paczkowską, które wygrały ogólnopolski konkurs „Kobiety baroku”.

To projekt edukacyjny dla młodzieży, zorganizowany przez Muzeum Króla Jana IIISobieskiego w Wilanowie. Kamila i Alicja, uczennice klasy trzeciej cieszkowskiego gimnazjum, których opiekunem jest Krzysztof Nurkowski, zajęły pierwsze miejsce w kraju (w kategorii gimnazjów).

Docenić za pracę

Oprócz „nagród regulaminowych”, otrzymały też szczególne wyróżnienia - od wojewody świętokrzyskiego. Stało się to podczas spotkania w szkole, które zorganizowały służby prasowe wojewody. Inspirowane także przez Zbigniewa Pogodę, pełniącego funkcję asystenta społecznego poseł Anny Krupki.

- Czytałem o tym konkursie w wielu pismach, między innymi w miesięczniku „Mówią Wieki”. Uznałem, że należy poinformować władze wojewódzkie oraz parlamentarzystów, że taki ogólnopolski sukces miał miejsce. I odpowiednio to uhonorować - mówi Zbigniew Pogoda. - Wiem, że posłanka Anna Krupka miała zamiar przyjechać do szkoły w Cieszkowach, ale termin sesji parlamentu sprawił, że stało się to niewykonalne. Uczniowie powinni być należycie docenieni za swoją pracę, podobnie pan Krzysztof Nurkowski - dodaje z przekonaniem.

Nowy wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski, kiedy dowiedział się o „wilanowskim sukcesie” naszych gimnazjalistek, postanowił przyjechać do Cieszków i je nagrodzić. Miało to miejsce podczas uroczystego spotkania - z młodzieżą, pedagogami, władzami gminy Czarnocin.

Sympatycznie, rodzinnie

Kamila Derlatka, Alicja Paczkowska i Krzysztof Nurkowski otrzymali od wojewody okolicznościowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Andrzej Bętkowski, gratulując szkole sukcesów (a tych... akurat nie brakuje) z rozrzewnieniem wspominał czasy, kiedy bywał na Ponidziu; zwłaszcza w rejonie Wiślicy. Ponieważ z zawodu jest nauczycielem, opowiadał też o swojej „karierze belfra” w Skarżysku-Kamiennej.

Spotkanie przypominało sympatyczną, rodzinną imprezę. Krzysztof Nurkowski mówił o bogatej historii Cieszków, wręczając zacnemu gościowi swoją książkę „Był dwór”. Wójt Maria Kasperek z dumą podkreśliła, że gmina Czarnocin - dzięki sukcesom gimnazjum - bryluje od lat w rankingach oświatowych.

Gimnazjaliści zaprezentowali program artystyczny oraz film - o legendzie powstania Czarnocina. Nakręcony na konkurs, organizowany przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie