Andrzej Duda: - Mam zaszczyt być ze szkoły Przemysława Gosiewskiego

RedakcjaZaktualizowano 
Aleksander Piekarski
Poseł Andrzej Duda był gościem czatu Echa Dnia. Opowiadał o polityce, o swoim związku z Kielcami i planach na przyszłość. Przeczytaj cały zapis rozmowy.

Witam serdecznie. Jaki ma pan plan na Świętokrzyskie. Co pan chce dla tego regionu zrobić?
Andrzej DudaWitam serdecznie. W moim głębokim przekonaniu przez siedem lat rządów PO zapomniało o Świętokrzyskim. Trzeba to zmienić. Takim najbardziej widocznym przykładem pozostawienia Świętokrzyskiego poza zainteresowaniem rządów PO i PSL jest sytuacja w dziedzinie infrastruktury, przede wszystkim drogowej jak i kompletny brak skutecznej walki z narastającym bezrobociem.

PiS ostatnio wystawiał w Świętokrzyskiem osoby, które zawiodły - pani Kempa, pan Agent Tomek. Nie ma ich tu w ogóle. Czy pan nie zawiedzie?
Andrzej Duda Proszę pamiętać, że obecnie jestem posłem z okręgu krakowskiego i tam działam na rzecz nie tylko Krakowa, czyli mojego miasta, ale całej Małopolski. W wyborach europarlamentarnych to wyzwanie się poszerza o piękny region świętokrzyski, który tym samym, wraz z Małopolską staje się moim regionem. A ja lubię wyzwania i jestem człowiekiem zasad.

Jak odniesie się Pan do apelu ojca posła Karpiniuka? Dlaczego dzielicie Państwo społeczeństwo i gracie katastrofą smoleńską?
Andrzej Duda Rozumiem ból Pana Karpiniuka po stracie ukochanego syna, którego dobrze znałem i który był moim kolegą, z którym współpracowałem w Sejmie. Obydwaj jako prawnicy uczestniczyliśmy w przygotowaniu kilku ustaw. Chciałbym jednak wyraźnie zaznaczyć, że spot, który był zaproszeniem na obchody rocznicy smoleńskiej był w naszej intencji symbolem pamięci i nie miał żadnego związku z kampanią wyborczą. Dlatego został do telewizji zgłoszony jako materiał Prawa i Sprawiedliwości, a nie komitetu wyborczego. Niestety odmówiono nam jego emisji powołując się na prawo wyborcze i twierdząc, że inny materiał niż komitetu wyborczego nie może być wyemitowany. A nam bardzo zależało, aby to zaproszenie i znak pamięci dotarło do jak największej liczby Polaków. Stąd ustąpiliśmy pod presją, ale nie traktowaliśmy tego spotu nigdy jak spot wyborczy.

Ostatnio Kielce "żyją" aferą w Koronie Kielce. Co pan myśli o tej sytuacji?
Andrzej Duda Poważna sprawa. Pan prezydent Lubawski musi to jakoś rozwiązać z pożytkiem dla miasta, klubu i kibiców.

Jakie ma pan związki z regionem świętokrzyskim?
Andrzej Duda Jestem rodzinnie bardzo silnie związany z Kielcami. Tu mieszka moja ciocia Irena, siostra mojego taty i oczywiście moi kuzyni, których serdecznie pozdrawiam

Poseł Przemysław Gosiewski dużo zrobił dla tego regionu. Jak ma pan zamierza mierzyć się z jego legendą podczas kampanii wyborczej?
Andrzej Duda Dla mnie Przemysław Gosiewski to legenda i wzór pracowitości, skuteczności i zaangażowania i trzeba zrobić wszystko, by jak najdłużej region świętokrzyski pamiętał o tym wielkim polityku. Sam mam zaszczyt być ze szkoły Przemysława Gosiewskiego, widziałem jego tytaniczną pracę i wiem, że bardzo trudno mu dorównać. Ufam, że wiedza, którą wtedy zdobyłem, będzie mi pomocna w pracy na rzecz Świętokrzyskiego.

Dlaczego PiS nie wziął udziału w państwowych obchodach katastrofy smoleńskiej? Dlaczego nawet podczas tak tragicznego dla nas dnia w wypowiedzi prezesa było tyle nienawiści?
Andrzej Duda Obchodziliśmy czwartą rocznicę tragedii smoleńskiej, tak jak czynimy to, co roku i tak jak czuliśmy, że powinniśmy to zrobić.

Panie pośle, obserwowałem wczoraj kieleckie obchody rocznicy katastrofy samolotu koło Smoleńska. Garstka ludzi, nie była nawet żadnego z biskupów. Nie uważa pan, że ludzie mają dość Smoleńska?
Andrzej Duda Pamięć to osobista sprawa każdego człowieka. Nie podejmuję się, więc oceniać w tej kwestii postawy innych osób. Ja byłem rano na Wawelu przy grobie pary prezydenckiej, a potem na uroczystościach religijnych w Warszawie. Widziałem tłum ludzi, którzy przyszli na krakowskie przedmieście by być razem i dać wyraz swojej pamięci o tych, którzy zginęli. Dziękuję im za tą obecność i za wsparcie, jakie dają prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu i Marcie Kaczyńskiej w tych trudnych dla nich chwilach.

Jakie jest pana zdanie o katastrofie smoleńskiej - zamach czy wypadek?
Andrzej Duda Dla mnie to nie jest kwestia wiary, patrzę na to jako prawnik. Polska prokuratura i biegli nie dysponują w tej sprawie nadal podstawowymi dowodami, jakimi są czarne skrzynki i wrak samolotu. Bez ich szczegółowego i rzetelnego zbadania nie jest możliwe wyjaśnienie tego dramatu.

Panie pośle to się zaczyna robić śmieszne. O jakim zaproszeniu Pan mówi. Cały spot to manipulacja i gra katastrofą. Dziwi Pana to że telewizja nie chciała tego materiały wyemitować?
Andrzej Duda Dla mnie jest to symbol pamięci. Spot jest oparty na archiwalnych zdjęciach i powstał w 2011 roku. Można go obejrzeć na YouTube.

Dzień dobry. Panie pośle czy zrobi pan coś żeby zakończyć konflikty w PiS w Świętokrzyskiem. To bez sensu, że dwaj panowie z PiS - prezydent i starosta w Skarżysku walczą ze sobą. Nic dobrego dla partii. Ma pan jakiś pomysł?
Andrzej Duda W polityce działają zawsze ludzie ambitni, ale trzeba pamiętać o tym, aby przede wszystkim współdziałać dla dobra obywateli. Ja zawsze staram się kierować tą zasadą. Może mój udział w polityce na terenie regionu świętokrzyskiego okaże się korzystny także na tym polu.

Czy nie uważa Pan, że najwyższy czas się poddać i katastrofę smoleńską uznać za nieszczęśliwy wypadek?
Andrzej Duda W zasadzie odpowiedziałem już na to pytane, ale dodam tylko, że w życiu nie wolno się poddawać, a zwłaszcza w sprawach, które są ważne nie tylko osobiście, ale także dla historii i prestiżu państwa Polskiego. Polityk musi to rozumieć.

Jak wygląda pana współpraca z senator Beatą Gosiewską. W eurowyborach jesteście rywalami. Rozmawiacie ze sobą? A może macie jakąś wspólną strategię?
Andrzej Duda Bardzo szanuję Panią senator. To bardzo waleczna kobieta i jestem przekonany, że osiągnie bardzo dobry wynik.

Panie pośle czy Tadeusz Rydzyk Was opuścił na dobre i poparł Solidarną. Brak biskupa Ryczana na uroczystościach 4 rocznicy w Kielcach chyba to potwierdza. Co pan o tym myśli?
Andrzej Duda Przede wszystkim modlę się o powrót do zdrowia księdza biskupa, którego mam zaszczyt znać osobiście. A w kwestiach politycznych, to jak mówi Pismo Święte "Zostawmy Bogu, co boskie, a cesarzowi, co cesarskie".

Jest pan szefem kampanii PiS w Polsce. Na ile mandatów pan liczy i jakie poparcie procentowe. Proponuję małe typowanie - jaki wynik osiągną pana zdaniem poszczególne partie?
Andrzej Duda Poza własnym kandydowaniem tu ze Świętokrzyskiego i Małopolski, jestem szefem ogólnopolskiej kampanii Prawa i Sprawiedliwości i robię wszystko, by nasze ugrupowanie wygrało te wybory.

Dzień dobry panie pośle. Jak pan ocenia w województwie świętokrzyskim rządy koalicji PSL-PO?
Andrzej Duda Fatalnie.

Panie pośle w województwie świętokrzyskim drastycznie spada liczba mieszkańców, prognozy też są złe. Czy pan i PiS ma pomysł na odwrócenie tego fatalnego trendu?
Andrzej Duda W nowym programie Prawa i Sprawiedliwości te problemy zajmują naczelne miejsce. Proponujemy zupełnie nową politykę prorodzinną (na przykład dodatek rodzinny 500 złotych na każde dziecko). Jesteśmy także zdecydowani stanowczo walczyć z bezrobociem i przygotowaliśmy konkretne propozycje rozwiązań w tych sprawach. Polska potrzebuje odbudowy przemysłu i właściwie rozumianego zrównoważonego rozwoju. To trudne zadanie, zwłaszcza po ponad 6 latach niszczącej polityki PO, ale trzeba je podjąć. Warunkiem nowego otwarcia jest jednak uprzednie odsunięcie od władzy ludzi, którzy doprowadzili do takiego stanu od prawie 7 lat niszcząc Polskę.

Od kilku lat dużo się mówi o lotnisku w Obicach koło Kielc. Co pan myśli o tym pomyśle? Pana zdaniem jest potrzebne dla regionu czy to zbędny wydatek?
Andrzej Duda Będę wspierał inicjatywy, które mają na celu rozwój regionu świętokrzyskiego, bo ta ziemia została zaniedbana przez ostatnie lata i to się musi zmienić.

Jak ocenia Pan politykę ministra Sikorskiego?
Andrzej Duda To najgorszy minister spraw zagranicznych po 1989 roku. Realizuje swoje osobiste ambicje, które nie mają nic wspólnego ze sprawami kraju. Przypomnę tylko, że to on wzywał niedawno Niemcy do objęcia przywództwa w Europie i mówił o Rosji, że jest to kraj przeniknięty demokracją. Proszę sobie w takim razie odpowiedzieć na pytanie co to ma wspólnego z polskimi interesami i prestiżem naszego kraju.

Dlaczego nie ma ekspresowej drogi numer 7 z Kielc do Krakowa. Nie da się ukryć niechęci Krakowa do Kielc. Czy jako przyszły europoseł widzi pan jakąś szansę na poprawę wzajemnych stosunków?
Andrzej Duda Kolejni kandydaci PO, z którymi mierzyłem się w wyborach, obiecywali budowę drogi S7. Słyszę to od 2010 roku. To dla mnie najlepszy probież wiarygodności tej partii i jej ludzi. Dla mnie droga S7 to podstawowy element przyszłego rozwoju Świętokrzyskiego i Małopolski.

Moim zdaniem podatki są za wysokie. Unia narzuca zbyt wysokie stawki. Czy europosłowie mogą coś zrobić w tym temacie?
Andrzej Duda To prawda i trzeba walczyć z fiskalizacją, ale proszę pamiętać, że unia często pozostawia swobodę w ustalaniu wysokości stawek podatkowych, a za to, że one są windowane odpowiada obecny rząd (na przykład VAT).

Czy w Smoleńsku był zamach?
Andrzej Duda Uważam, że jest wielce prawdopodobne, że doszło do wybuchu. Świadczy o tym ponad 60 tysięcy fragmentów samolotu, jakie odnaleziono na miejscu tragedii. Pamiętajmy jednak, że bez szczegółowego i rzetelnego badania wraku samolotu wyjaśnienie przyczyn tragedii nie będzie możliwe.

Panie pośle - ile mandatów i kto weźmie mandaty z PiS w naszym okręgu?
Andrzej Duda Zrobimy wszystko żeby Prawo i Sprawiedliwość uzyskało jak najwięcej mandatów.

Czy jeśli zostanie pan wybrany europosłem otworzy Pan swoje biura w Świętokrzyskiem. W jakich miastach?
Andrzej Duda Z całą pewnością w stolicy regionu, czyli w Kielcach, a sądzę także, że wszystkie biura posłów na Sejm Prawa i Sprawiedliwości będą miejscami dobrej współpracy, bo w jedności siła.

Jakie jest Pana zdanie na temat ostatnich wydarzeń w Koronie Kielce?
Andrzej Duda Odpowiedziałem już na to pytanie wcześniej, ale powtórzę że mam nadzieję na szybkie wyjaśnienie sprawy z pożytkiem dla miasta, klubu i kibiców.

Z czego pana zdaniem - trochę z zewnątrz - najbardziej znane jest Świętokrzyskie?
Andrzej Duda Ja znam Świętokrzyskie jako rodzinne strony niezwykle sympatycznych i inteligentnych ludzi, którzy umieją ciężko pracować żeby osiągnąć sukces. Mam bliską rodzinę w Kielcach i wielu przyjaciół jeszcze z czasów studenckich. A do tego Świętokrzyskie to pyszna zalewajka, zwłaszcza "autorstwa" mojego kolegi posła Andrzeja Bętkowskiego

Woli Pan brunetki czy blondynki?
Andrzej Duda Dziś rano miałem przyjemność rozmawiać na antenach kieleckich rozgłośni z dwoma Paniami redaktor. Jedna była blondynką, druga brunetką. Obie bardzo miłe i profesjonalne. Do tego dodam, że moja żona i córka są blondynkami. A moją kampanią zajmują się... dwie bardzo atrakcyjne rudowłose Panie, które bardzo serdecznie pozdrawiam

Andrzej Duda Dziękuję za wszystkie pytania, niestety musimy kończyć. Do zobaczenia.

polecane: FLESZ: Ekologia na co dzień: 6 mitów, w które wierzymy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3