MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Kowalczyk ze Świdna uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi

Rafał BANASZEK [email protected]
Andrzej Kowalczyk ze Świdna został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, nadanym przez prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego.
Andrzej Kowalczyk ze Świdna został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, nadanym przez prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego. Rafał Banaszek
Andrzej Kowalczyk ze Świdna uhonorowany wysokim odznaczeniem państwowym, jako jedyny z powiatu włoszczowskiego.

Srebrnym Krzyżem Zasługi, nadanym przez prezydenta Polski, został odznaczony nauczyciel szkoły w Olesznie i radny powiatu włoszczowskiego trzech kadencji Andrzej Kowalczyk. - Ten medal jest za pracę - twierdzi odznaczony.

JEDYNY Z POWIATU

W imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego medal wręczyła radnemu Kowalczykowi wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka - Koruba i wicewojewoda Grzegorz Dziubek podczas uroczystych obchodów 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Kielcach.
Andrzej Kowalczyk był jedynym odznaczonym mieszkańcem powiatu włoszczowskiego i jednym z czterech w województwie. Wnioskodawcą nadania mu odznaczenia był Świętokrzyski Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego w Kielcach.

Według ustawy z 1992, Krzyż Zasługi jest nagrodą dla osób, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu.

PATRIOTA I SPOŁECZNIK

Andrzej Kowalczyk, jako nauczyciel czynnie uczestniczy w organizowaniu uroczystości rocznicowych, patriotycznych i środowiskowych na swoim terenie. Jego uczniowie zostają laureatami konkursów plastycznych na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim.

Jest organizatorem Powiatowego Festiwalu Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej. Jest również pomysłodawcą cieszącego się od 12 lat popularnością wśród dzieci i młodzieży konkursu plastycznego "Piękne zakątki powiatu włoszczowskiego". Promuje lokalnych twórców, zespoły muzyczne i wokalne.

W ramach stowarzyszenia szkół noszących imię Armii Krajowej województwa świętokrzyskiego, wspólnie z młodzieżą uczestniczy w corocznych rajdach śladami żołnierzy i oddziałów Armii Krajowej. Propaguje wśród dzieci i młodzieży postawy patriotyczne i społeczne.

Jako lider Klubu 4-H Olszynki promuje szkołę, Oleszno oraz gminę Krasocin, prezentując walory turystyczne i kulinarne regionu. Realizując projekty edukacyjne "Goście w naszej gminie", "Wiem co jem" zdobył z młodzieżą tej szkoły wicemistrzostwo i mistrzostwo kraju.
Andrzej Kowalczyk jest też współautorem przebudowy nagrobków partyzanckich na cmentarzu w Olesznie, wspiera finansowo i materialnie organizacje wojskowe, partyzanckie i środowiskowe, pozyskuje fundusze na zakup zaproszeń, dyplomów oraz materiałów biurowych, dba o miejsca pamięci narodowej.

Nie bez powodu Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie wyróżnił go medalem Pro Memoria w 2011 roku oraz Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Warto wspomnieć, że Andrzej Kowalczyk jest wiceprezesem Zarządu Gminnego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego imienia Majora Hubala w Krasocinie.

STRAŻAK, MALARZ, RZEŹBIARZ

Od 2005 do 2010 roku pełnił także funkcję prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Świdnie oraz wiceprezesa Zarządu Gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej w Krasocinie. Za jego kadencji świdzińska jednostka w latach 2005, 2006, 2007, 2008, 2010 zdobywała pierwsze miejsca w gminnych zawodach sportowo - pożarniczych w Krasocinie oraz wicemistrzostwo powiatu. Za swoją działalność został odznaczony medalami złotym, srebrnym i brązowym Za Zasługi dla Pożarnictwa.

Andrzej Kowalczyk udziela się nie tylko w organizacjach kombatanckich i strażackich. Jako nauczyciel plastyki lubi rysować, malować obrazy, rzeźbić w drewnie. Jego rysunki, obrazy i rzeźby można spotkać na licznych wystawach.

Jest ilustratorem wydawnictw "Dzieje ZNP na ziemi włoszczowskiej", "Architektura drewniana i kapliczki przydrożne", "Legendy i Podania z Powiatu Włoszczowskiego", "W Sarmackim Krasocinie". Znalazły się tam jego rysunki przedstawiające kościoły, pałace, dwory, chłopskie chaty i sprzęt z przełomu XIV - XV wieku.

Jest też autorem projektów sztandarów Armii Krajowej koło w Olesznie, Narodowych Sił Zbrojnych koło w Olesznie, Gminnego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego imienia Majora Hubala w Krasocinie, medalu rocznicowego Bitwy pod Gruszką. Za swoją działalność został wyróżniony Złotym Krzyżem Świętokrzyskim Stowarzyszenia Żołnierzy Republiki Pińczowskiej oraz Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu WŁOSZCZOWSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie