Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Pasławski - prosto z Wilna. Znany podróżnik gościł w Busku

Adam Ligiecki
Znany podróżnik Andrzej Pasławski gościł już po raz kolejny w buskiej bibliotece. Tym razem zaprosił nas... na spacer po Wilnie.
Znany podróżnik Andrzej Pasławski gościł już po raz kolejny w buskiej bibliotece. Tym razem zaprosił nas... na spacer po Wilnie. archiwum Biblioteki
Andrzej Pasławski spotkał się w tym tygodniu z czytelnikami w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej. Książki tym razem leżały jednak na półkach - nasz gość sięgnął po bardziej współczesne środki przekazu.

„Wilno - barok na siedmiu wzgórzach” to tytuł pokazu multimedialnego, jaki przywiózł na spotkanie w buskiej książnicy. Na widowni - głównie młodzież: uczniowie klasy szóstej Szkoły Podstawowej w Zbludowicach oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Busku-Zdroju. Były też osoby dorosłe.

- Wilno to miejsce wyjątkowe. Miasto Mickiewicza, Lelewela i innych Polaków. To niesamowita, sentymentalna podróż tuż za horyzontem, która skłania do refleksji, zadumy i pochylenia się nad biegiem historii - Andrzej Pasławski zna każdą uliczkę, każdy zaułek Wilna. I co ważne, potrafi o tym czarująco opowiadać.

Podczas prezentacji multimedialne jego autorstwa możemy kontemplować wydarzenia z przeszłości, przeplatające się ze współczesnością. Spacer po Wilnie z Pasławskim można też uznać za pielgrzymkę do miejsc świętych dla naszego narodu. Ostra Brama, cmentarz na Rossie czy bazylika archikatedralna - one przecież stale istnieją w świadomości kulturowej i religijnej Polaków.

Andrzej Pasławski. Podróżnik, pasjonat fotografii. Krakowianin „zakochany w Bałkanach”, jak mówi o sobie. Ale i Wilno ma w jego sercu swoje miejsce. Stolica Litwy najbardziej barokowe miasto położone na północ od Alp i podobnie jak Rzym, położone na siedmiu wzgórzach. Stąd tytuł prezentacji, którą mieliśmy okazję zobaczyć w buskiej książnicy.

Po pierwsze, Ostra Brama i cudowny obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej. Symbol Wilna, miejsce kultu Maryjnego o wielowiekowej tradycji. Spacerowaliśmy „na ekranie” z Andrzejem Pasławskim przez główne i małe ulice miasta: Zamkową, Wielką czy Literacką - z kamieniczkami o pięknych, pastelowych elewacjach. Byliśmy w bazylice, potem na historycznym, położonym na wzgórzach cmentarzu na Rossie. Tutaj historia - Polski i Litwy, dumnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów - wykuta jest na kamiennych nagrobkach.

Dla kontrastu - kapiące luksusem Aleje Giedymina, smukła wieża telewizyjna. I „Republika Zarzecza”, która posiada swojego prezydenta, konstytucję oraz Święto Niepodległości obchodzone... w prima aprilis. Na deser Zwierzyniec - dzielnica Wilna, gdzie w XVI wieku polowali Radziwiłłowie, a dzisiaj czas się zatrzymał wśród urokliwych, kolorowych chałupek i parków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie