Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Anna Zielińska-Brudek prezesem Kieleckiego Oddziału Związku Literatów Polskich

Anna Bilska
Anna Bilska
Nowa prezes Kieleckiego Oddziału Związku Literatów Polskich Anna Zielińska-Brudek.
Nowa prezes Kieleckiego Oddziału Związku Literatów Polskich Anna Zielińska-Brudek. archiwum prywatne
W sobotę podczas walnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego Kieleckiego Oddziału Związku Literatów Polskich wybrano nowe władze. Prezesem została Anna Zielińska-Brudek, znana kielecka poetka i była policjantka.

Anna Zielińska-Brudek prezesem Kieleckiego Oddziału Związku Literatów Polskich

Zebranie odbyło się w sobotę w Pałacyku Zielińskiego w Kielcach. Obecni na walnym zebraniu zgłosili dwie kandydatury na prezesa Związku Literatów Polskich Oddział w Kielcach: Bogusława Wiłkomirskiego - sekretarza zarządu, jednocześnie członka Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich oraz Annę Zielińską- Brudek członkinię kieleckiego oddziału. W tajnym głosowaniu wybrano władze kieleckiego oddziału związku na kolejną kadencję. Prezesem została Anna Zielińska-Brudek, wiceprezesami: Bogusław Wiłkomirski oraz Benedykt Kozieł, sekretarzem Władysława Szproch, skarbnikiem Irena Paździerz, skład sądu koleżeńskiego Anna Błachucka oraz Zofia Walas. Wybrano także 9-osobową grupę na Walny Zjazd Związku Literatów Polskich w Warszawie.

Przypomnijmy, że funkcję prezesa przez wiele lat pełnił Stanisław Nyczaj, zmarły 1 kwietnia tego roku.

Czytaj także:

- Literatura choć jest elitarna powinna być codzienna i powszechna - podkreśla Anna Zielińska-Brudek. - Gościć ma nie tylko w domach i wybranych programach telewizyjnych, ale odwiedzać szkoły, hotele, dworce czy ulice. Nie możemy być anonimowi. Powinniśmy bardziej czytelnie sygnalizować swoją obecność, docierać do jak największego grona ludzi, przede wszystkim młodych by pomóc odkryć ich wrażliwość naszymi doświadczeniami - zauważa.

Nowa prezes zapowiada także aktywne uczestnictwo związku w życiu kulturalnym. - Organizowanie jak największej ilości spotkań autorskich, konkursów literackich powinno być stałym przedsięwzięciem naszego Oddziału ZLP, bo tylko w taki sposób przedstawimy nasz dorobek i uruchomimy wrażliwość szerszego grona. Do tego ważne są starania o wsparcie finansowe związane z adekwatnym docenianiem „ludzi pióra” oraz nagłaśnianie naszych akcentów twórczych w środkach masowego przekazu.

Kim jest Anna Zielińska- Brudek?

Anna Zielińska- Brudek pracowała jako nauczyciel (3 lata), dziennikarka (7 lat) i 27 jako policjantka. Autorka publikacji w „Słowie Podlasia”, „Sztandarze Ludu”, „Sztandarze Młodych”, „Kamenie”, „Nowinach”, „Tygodniku Nadwiślańskim”, „Sztafecie” „Nowej Wsi”, „Echu Dnia” oraz w almanachach poetyckich „Prezentacje”, „Spojrzenia 2”. i „Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim”. Laureatka I nagrody w konkursie ogólnopolskim za wiersz „Zdążysz” (1983). Wyróżniona za cykl reportaży opublikowanych w „Tygodniku Nadwiślańskim” w ogólnopolskim konkursie na reportaż o tematyce społecznej ogłoszonym przez „Tygodnik Demokratyczny Jest autorką czterech tomów poezji „Gorzkie owoce”, „Tymczasowi”, „W oknie zaufania” oraz „Ugina się dzień”. Współredaktorka książek: „ Duszpasterstwo Policyjne” oraz „Policjanci wczoraj i dziś” oraz autorka tekstu „Kolędy od policjantów” pierwszego tego typu utworu w kraju. Kompozytorem muzyki był Romuald Lipko założyciel Budki Suflera.

Napisała teksty 3 hymnów: dla Zespołu Szkół Powiatowych w Bodzentynie „Mowa ojczysta jest tu”, Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie „ Pieśń dla mojej szkoły” oraz dla Zespołu Szkół Nr 1 we Włoszczowie pt. „Nasza szkoła, to nasz kraj”. Jestem autorką słów do hymnu dla niepełnosprawnych „Od miłości do świętości” oraz pieśni „ Niejedno serce” poświęconej Papieżowi Janowi Pawłowi II.

Jej opowiadanie „W jesienne wykopki zdarzył się cud” ukazał się w książce „Dzień pierwszy. Wspomnienia” (2014 r) w której ponad 300 osób z kraju i ze świata odtworzyło własne przeżycia o wyborze kardynała Wojtyły na papieża Jana Pawła. W 2020 roku zajęła I miejsce za wiersz „Czas mój jest bliski” w konkursie poetyckim w ramach XVI Festiwalu Wielkopostnego organizowanego przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Napisała słowa do pieśni „Pielgrzym odzyskany” poświęcony pamięci Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W 2021 roku jej opowiadanie „Kiedy świat stracił oddech” zostało wyróżnione w konkursie literackim „Tak widzę świat, tak go czuję- rok później. Jak pandemia wpłynęła na nasze życie”.

Członkini: Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich 1990-1999, od 2018 roku należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji International Police , w 2015 roku przyjęta do Związku Literatów Polskich. Dwukrotnie uhonorowana nagrodą prezydenta miasta Kielce- w 2015 oraz w 2020. Odznaczenia: Brązowy Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, złoty medal „Za długoletnią służbę”, odznaka „Zasłużony policjant”, srebrna odznaka honorowa Polskiego Związku Motorowego, odznaka Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W 2019 roku otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie