Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Apetyt na renty

/gaw/
Program rent strukturalnych cieszy się wśród ostrowieckich rolników ogromnym powodzeniem.
Program rent strukturalnych cieszy się wśród ostrowieckich rolników ogromnym powodzeniem. Agnieszka Wykrota

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się wśród rolników powiatu ostrowieckiego program rent strukturalnych. Od początku sierpnia do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło dwadzieścia wniosków dotyczących rent, pracownicy biura liczą, że będzie ich ponad dwa razy tyle.

Pierwsze pięć wniosków w sprawie otrzymania tzw. rent unijnych, wpłynęło do powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa już 2 sierpnia, czyli pierwszego dnia, kiedy program zaczął obowiązywać. Przez kolejne dwa tygodnie złożono łącznie 20 wniosków, ale zainteresowanie przyznaniem renty strukturalnej ze strony rolników jest znacznie większe.

- Z liczby odwiedzających nas osób możemy przypuszczać, że w najbliższym czasie wniosków takich powinno wpłynąć co najmniej pięćdziesiąt. Rolnicy przychodzą do ostrowieckiego biura agencji, pytają o szczegóły programu, wielu z nich w chwili obecnej gromadzi niezbędne dokumenty - podkreśla Sławomir Wójcik, kierownik biura powiatowego ARiMR w Ostrowcu Świętokrzyskim. - Ponieważ nie ma ograniczeń czasowych i wyznaczonego terminu na składanie wniosków, najlepiej skompletować całość dokumentacji, by później nie trzeba było weryfikować danych, poprawiać, a tym samym być przesuniętym na koniec "kolejki" oczekujących na renty.

Tymczasem braki w składanych dotychczas wnioskach dotyczą głównie nie uregulowanych spraw własnościowych i spadkowych, m.in. nieaktualnych aktów własności, danych zawartych w rejestrach, a także ewidencji gruntów i budynków.

- Braki te wynikają z faktu, iż wielu rolników nie zgłosiło zmian przy sprzedaży czy nabyciu gruntów - dodaje Sławomir Wójcik. - Trzeba też zaznaczyć, iż nabycie prawa do renty strukturalnej jest najbardziej korzystne dla właścicieli małych i średnich gospodarstw. Skorzystanie z programu rent, a tym samym pozbycie się gospodarstwa, wyklucza bowiem korzystanie z innych programów, m.in. wprowadzanych od 1 września programu zalesień, czy rolno-środowiskowego, wspierającego poprawę dobrostanu zwierząt.

Rolnicy powiatu ostrowieckiego, którzy złożyli już wnioski, mogą liczyć od początku przyszłego roku na rentę średnio w wysokości 1550 złotych. Przyszli unijni "renciści" z Ostrowieckiego mają od 55 do 60 lat, gospodarstwa przekazali nie tylko w ręce rodziny, bo w większości przypadku na rzecz innych rolników spoza rodziny. Na razie z 20 wniosków, które wpłynęły do ostrowieckiego biura agencji, aż 8 wniosków pochodzi z gminy Ostrowiec, 4 z Bodzechowa, po 3 z Waśniowa i Bałtowa, 2 z Ćmielowa. Jedyną gminą, z której nie przyjęto wniosków, jest gmina Kunów.

Dla kogo renta?

Rolnik, który chce się ubiegać o przyznanie renty strukturalnej, musi mieć ukończone 55 lat, przez co najmniej 10 lat nieprzerwanie prowadzić gospodarstwo rolne, w tym okresie z kolei przez 5 lat opłacając składkę KRUS. W dniu złożenia wniosku musi być płatnikiem KRUS. Aby uzyskać prawo do renty, musi przekazać posiadane gospodarstwo rolne na rzecz młodszej od siebie osoby. Z gospodarstwa może pozostawić jedynie 0,5 ha wraz z tzw. siedliskiem, czyli zabudowaniami. Na pozostawionej ziemi może uprawiać ziemię i hodować zwierzęta, ale jedynie dla własnych potrzeb, nie na sprzedaż.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie