Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archeologia w szkole w Górach Wysokich. Uczniowie tworzą bajkę o pierwszych rolnikach

/GOP/
Częścią warsztatów były wykłady z archeologii doktor Hanny Kowalewskiej-Marszałek.
Częścią warsztatów były wykłady z archeologii doktor Hanny Kowalewskiej-Marszałek. archiwum prywatne
Animację komputerową - bajkę o pierwszych rolnikach tworzą przedszkolaki i uczniowie z Gór Wysokich w gminie Dwikozy. Praca nad bajką jest częścią warsztatów archeologicznych prowadzonych we współpracy z Polską Akademią Nauk.
W czasie zajęć plastycznych dzieci tworzyły bajkę.

W czasie zajęć plastycznych dzieci tworzyły bajkę. archiwum prywatne

W czasie zajęć plastycznych dzieci tworzyły bajkę.
(fot. archiwum prywatne)

Zajęcia odbywają się w ramach projektu "Agri CULTURA pierwszych rolników", prowadzonego przez Stowarzyszenie na Rzecz Ekorozwoju Wsi Góry Wysokie w partnerstwie z Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, a finansowanego w ramach V edycji Akademii Orange.

Pierwszy etap działań miał miejsce w drugim tygodniu ferii. Najpierw były zabawy integracyjne, których celem było zbliżenie dzieci do siebie, nauka pracy w grupie i pozytywnej rywalizacji. Następnie podczas warsztatów plastycznych wykonywane były elementy do animacji. Zajęcia prowadzili: plastyczki Monika Gazdowska i Beata Staniszewska oraz reżyser animacji Marcin Pawlukiewicz.

Bajka ma być wizytówką regionu stworzoną przez dzieci.
- Między zajęciami z animacji, podczas których klatka po klatce tworzyliśmy nasze dzieło, odbyły się dwudniowe wykłady dla dzieci z doktor Hanną Kowalewską-Marszałek, która opowiedziała maluchom o siedzibach pierwszych rolników na Bliskim Wschodzie, w Peru, Meksyku, Chinach, a także przedstawiła wędrówkę rolników na ziemie polskie. Ponadto doktor Kowalewska-Marszałek mówiła o prowadzonych przez nią przez 23 lata wykopaliskach archeologicznych na cmentarzysku w pobliskich Kicharach Nowych - relacjonuje Katarzyna Radziwiłko, koordynatorka projektu.

Doktor Kowalewska-Marszałek z Polskiej Akademii Nauk sprawuje opiekę merytoryczną nad projektem.

Kolejny etap warsztatów odbędzie się w marcu. Jednak już teraz, co tydzień na zajęciach archeologicznych, uczniowie pod kierunkiem Katarzyny Radziwiłko zgłębiają tajniki kultur neolitycznych na naszych ziemiach. W szkole w Górach Wysokich prowadzone są bowiem lekcje archeologii.

Celem projektu "Agri CULTURA pierwszych rolników" jest aktywizacja dzieci ze środowisk wiejskich na Sandomierszczyźnie uczęszczających do przedszkola i szkoły w Górach Wysokich, pokazanie im ich dziedzictwa kulturowego w tym historycznego, archeologicznego i etnograficznego, cofnięcie się do korzeni i odtworzenie historii sprzed V tysięcy lat na podstawie prowadzonych w Kicharach Nowych wykopaliskach.

- Chcemy również wpoić maluchom poczucie własnej wartości, pokazać dzieciom, że w małej miejscowości można robić wielkie rzeczy - podkreśla Katarzyna Radziwiłko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie