Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Architektoniczny spacer po Ostrowcu Świętokrzyskim

Anna Śledzińska
Biuro Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim, wprowadza nową ofertę edukacyjną „Spacerownik po mieście”. W niedzielę, 24 kwietnia odbędzie się pilotażowy spacer z przewodnikiem, podczas którego na wybranych przykładach ostrowieckiej architektury będzie można poznać ciekawe fakty z historii Ostrowca i zdobyć podstawy wiedzy z historii architektury.

Zadanie wydaje się być karkołomne: prezentacja historii architektury w stosunkowo młodym pohutniczym mieście, niemal powszechnie uważanym za miasto nieciekawe. Zadania tego podjął się Wojtek Mazan, pracownik Biura Wystaw Artystycznych, przygotowując „Spacerownik po mieście”.

- Ostrowiec nie jest miastem zabytkowym. Co prawda powstał w XVI wieku, ale jego historia rozegrała się w ciągu ostatnich stu lat. Więc pewnie mało kto spodziewa się, że spacerując po naszym mieście można poznać niemal całą historię architektury sięgającą aż do starożytności – zachęca autor spacerownika. - Spacer rozpoczynamy w okolicy mostu na Kamiennej na alei 3 Maja a kończymy w Rynku. Na tym odcinku zatrzymujemy się przy dziesięciu obiektach i dokładniej przyglądamy się wybranym budynkom, na przykład poczcie, kinu, kościołowi. Podczas spaceru można dowiedzieć się jak rozpoznać różne style architektoniczne, a także poznać ciekawe fakty z historii naszego miasta, o których pewnie wiele osób nigdy nie słyszało.

Podczas ponadgodzinnego spaceru po mieście przewodnik przybliża historię obiektów i na przykładach z polskiej lub światowej architektury prezentowanych na planszach wyjaśnia elementy danego stylu architektonicznego. Dzięki temu empirycznie dowiedzieć się można, czym jest klasycyzm, neobarok, styl dworkowy, modernizm czy socrealizm a także poznać sylwetki architektów ostrowieckich budynków, często ważnych dla polskiej architektury. Ideą „Spacerownika po mieście” jest odkrycie miasta na nowo, ukazanie jego wartościowych, a często niezauważanych elementów a także uwrażliwienie na otaczającą nas przestrzeń, by móc zobaczyć ją w odmienny sposób.

Chętni do udziału w spacerze spotykają się przy moście na rzece Kamiennej na alei 3 Maja w niedzielę, 24 kwietnia, o godz. 15. Koszt uczestnictwa w spacerze to 5 zł. Spacer prowadzi Wojtek Mazan - archiwista-pasjonat, lokalny aktywista, fotograf. Lider Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki, w ramach którego realizuje projekty artystyczne łączące fotografię i historię lokalną. Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość umówienia spaceru w innym terminie. Zainteresowani proszeni są o kontakt tel. 41 263 20 48.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie