MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ARiMR: nie można twierdzić, że realizacja płatności bezpośrednich jest opóźniona. Kiedy będą decyzje w sprawie ekoschematów?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowała na koniec stycznia 2024 r. obszerną informację dla rolników o stanie realizacji dopłat bezpośrednich za 2023 rok. Gospodarze mają poczucie, że wypłata jest opóźniona, ponieważ w formie zaliczek dostali mniej pieniędzy, niż się spodziewali. Dużą część z nich zawierają ekoschematy, których kontrola trwa. ARiMR podała, kiedy zacznie wydawać decyzje i kiedy rozpoczną się wypłaty pieniędzy za ekoschematy. Te do zwierząt będą nieco później.

Spis treści

ARiMR ma czas na wypłatę pieniędzy rolnikom, o które wnioskowali w ramach dopłat bezpośrednich 2023, aż do 30 czerwca 2024 r. Tak jest co roku. Jenak na tym etapie rolnicy liczyli na większy zastrzyk gotówki. Zniecierpliwieni są zwłaszcza ci, którzy wnioskowali o nową formę płatności, czyli ekoschematy. Ponad 300 tys. producentów rolnych. Agencja postanowiła obszernie omówić stan wypłat, wydanych decyzji i planowanych kroków.

Ekoschematy jako nowość powodowały podczas naboru ogrom niepewności, nie tylko i rolników, a przy tym i pracy dla pracowników biur powiatowych ARiMR
Ekoschematy jako nowość powodowały podczas naboru ogrom niepewności, nie tylko i rolników, a przy tym i pracy dla pracowników biur powiatowych ARiMR czy doradców rolniczych. pixabay.com, AGW/canva

ARiMR zapewnia, że podtrzyma terminów związanych z dopłatami

Na stronie ARiMR pojawiło się obszerne omówienie realizacji i wypłat płatności bezpośrednich i zapewnienie, że ostateczny przewidziany przepisami termin wydania decyzji, czyli 31 maja 2024 r. będzie dotrzymany, a płatności zostaną zrealizowane do 30 czerwca 2024 r.

Agencja w pełni przygotowała aplikację eWniosekPlus, która pozwoliła ponad 1,24 mln rolnikom złożyć wnioski o przyznanie płatności na rok 2023, a także złożyć żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw. Podejmowane przez Agencję działania umożliwiły przeprowadzenie systemowej kontroli administracyjnej wniosków, realizację zaliczek, czy też realizację płatności końcowych.

Dodano, że zaplanowany harmonogram wdrożeń modyfikacji systemowych jest w pełni realizowany.

Ekoschematy będą wypłacane od marca, a jeśli masz zwierzęta, to od kwietnia

Agencja informuje, że zostało wdrożone oprogramowanie w zakresie kontroli administracyjnej dla ekoschematów powierzchniowych (ok. 340 tys. wniosków) i rozpoczęto kontrolę administracyjną wniosków.

Na podstawie wyników tej kontroli zostaną przygotowane dane niezbędne do określenia wyczekiwanych przez rolników stawek płatności dla ekoschematów powierzchniowych.

  • Decyzje w sprawie przyznania płatności bezpośrednich uwzględniające ekoschematowe płatności powierzchniowe będą wydawane od 26 lutego 2024 r., co pozwoli na realizację przyznanych płatności już w pierwszych dniach marca.
  • Ze względu na okresy referencyjne kończące się dla niektórych wariantów w dobrostanie zwierząt 14 marca 2024 r. decyzje dla rolników ubiegających się w ramach płatności bezpośrednich o płatności dobrostanowe (ok. 94 tys. rolników) będą wydawane w kwietniu 2024 r. i na bieżąco będą realizowane wypłaty.

Stan realizacji wypłat. Ilu rolników dostało decyzje o dopłatach za 2023 rok?

Jak powszechnie wiadomo, od 1 grudnia na podstawie wydanych przez kierowników biur powiatowych decyzji w sprawie przyznania płatności bezpośrednich trwa realizacja płatności końcowych.

Do 30 stycznia 2024 r. decyzje zostały wydane dla 612,3 tys. rolników na kwotę do realizacji (po odjęciu zaliczek) wynoszącą ponad 801,5 mln zł. Wcześniej, od 16 października do 30 listopada agencja wypłaciła zaliczki dla 1,201 mln rolników (96,86% rolników potencjalnie kwalifikujących się do zaliczek) na kwotę 8,071 mld zł.

780 tys. rolników złożyło w roku 2023 wnioski o przyznanie płatności ONW. Szacowana koperta finansowa wynosi 1,39 mld zł. Zaliczki trafiły do 734 tys. rolników (95,67 % rolników potencjalnie kwalifikujących się do zaliczek) na kwotę 1,094 mld zł.

Realizacja płatności końcowych ONW rozpoczęła się 1 grudnia 2023 r. Do 30 stycznia 2024 r. kierownicy biur powiatowych agencji wydali decyzje w sprawie przyznania płatności ONW dla 343,6 tys. rolników.

ARiMR: Liczba wydanych decyzji i zrealizowana kwota płatności świadczą o działających systemach Agencji, a dane te wskazują na brak zagrożenia w terminowej ich realizacji.

Do 30 stycznia 2024 r. wydano decyzje w sprawie przyznania:

  • płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych (PROW 2014–2020) dla 23,5 tys. rolników na kwotę 256,5 mln zł;
  • płatności ekologicznych (PROW 2014–2020) dla 3,7 tys. rolników na kwotę 118 mln zł;
  • płatności zalesieniowych dla 7,3 tys. wnioskujących na kwotę 18 mln zł.

W raporcie ze stanu prac napisano: - Tym samym nie można twierdzić, że realizacja płatności bezpośrednich w Polsce jest opóźniona - dodaje agencja.

Koperta finansowa na realizacje płatności bezpośrednich (100% finansowania z UE) i przejściowego wsparcia krajowego (100% finansowania z budżetu krajowego) to prawie 17 mld zł. Agencja wypłaciła zaliczki dla 1,201 mln rolników (96,86% rolników potencjalnie kwalifikujących się do zaliczek) na kwotę 8,071 mld zł.

Od grudnia do 30 stycznia decyzje zostały wydane dla 612,3 tys. rolników na kwotę do realizacji (po odjęciu zaliczek) wynoszącą ponad 801,5 mln zł.

ARiMR podaje, że realizacja kampanii dopłat obszarowych za rok 2023 przebiega sprawnie w zakresie zarówno merytorycznym, jak i informatycznym. Jednocześnie dodaje, że zostały uruchomione przygotowania do realizacji kampanii 2024. W tym także pojawią się ekoschematy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: ARiMR: nie można twierdzić, że realizacja płatności bezpośrednich jest opóźniona. Kiedy będą decyzje w sprawie ekoschematów? - Strefa Agro

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie