Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Armia Kościuszki w Tokarni. Na obrotowej scenie będzie można podziwiać żołnierzy, walczących pod Racławicami

Lidia CICHOCKA
Przez cztery lata Janusz Król zbierał figurki żołnierzy, którzy walczyli pod Racławicami.
Przez cztery lata Janusz Król zbierał figurki żołnierzy, którzy walczyli pod Racławicami. Fot. Racławice
Od końca tygodnia w Tokarni będzie można oglądać bitwę pod Racławicami. Na parkingu Muzeum Wsi Kieleckiej stanie namiot, a w nim makieta: na obrotowej scenie będzie można podziwiać żołnierzy, walczących pod Racławicami.

Panoramę stworzył wnuk kosyniera - Janusz Król z Niezwojowic, dzisiaj wiceprezes Racławickiego Towarzystwa Kulturalnego. Pomysł, by upamiętnić tę bitwę w ten sposób, chodził za nim od dawna, ale realnych kształtów nabrał cztery lata temu, gdy na krakowskim Rynku w czasie targów pan Janusz kupił figurkę kosyniera. - Pomyślałem, że w ten sposób można zestawić całą armię - mówi.

ŻOŁNIERZE, KONIE I BABY

Figurki kosynierów, polskich żołnierzy regularnego wojska, Rosjan zamawiał u ludowych artystów. Tworząc panoramę bitwy, nie zapomniał o koniach, działach, a nawet babach, modlących się przed krzyżem. W centrum, na koniu, stoi naczelnik Tadeusz Kościuszko w krakowskiej sukmanie. Wystrugany z lipowego drewna Bartosz Głowacki właśnie nakrył czapką lont armaty i triumfująco spogląda dookoła (to jego prochy spoczywają w Kielcach na katedralnym wzgórzu).

Wśród autorów 300 figur są świętokrzyscy twórcy ludowi: Stanisław Porzucek z Lesicy, Stanisław Baran z Jeżowego i Stanisław Komorniczek ze Starachowic.

BITEWNY SEANS

Widzowie, którzy odwiedzą panoramę, będą mogli poznać relację z bitwy, zobaczyć walkę, biegnących posłańców z meldunkami, zakrwawionych rannych. Seans trwa dwadzieścia minut, a widzowie śledzą akcję, słuchając opowiadania lektora.

Stworzenie panoramy kosztowało Janusza Króla, właściciela firmy King, zajmującej się handlem obwoźnym, niemało. Każda z figurek to koszt około 100 zł. Do tego budowa rotundy, sterowanego pilotem obrotowego stołu o powierzchni 40 metrów kwadratowych, kurtyna. Podstawa makiety została wykonana ze styropianowych płyt, odpowiednio uformowanych, dociętych i połączonych z sobą tak, że imitują pagórkowaty krajobraz racławickiej bitwy.

Okrągły namiot o powierzchni 100 metrów kwadratowych ma zostać rozłożony w Tokarni dzisiaj. - Wszystko zależy od pogody - mówi Agnieszka Król. - Rozstawienie całości trwa około doby. W czwartek dojedzie naczelnik Kościuszko z wojakami, a pierwszy seans odbędzie się w piątek wieczorem lub sobotę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie