MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Artyści tworzą rzeźby na szlak pątniczy z Koprzywnicy do Sulisławic

/GOP/
sxc.hu
Plener rzeźbiarski odbywa się w Koprzywnicy. Prace, które powstaną podczas pleneru zostaną ustawione na szlaku pątniczym łączącym to miasto i jego pocysterskie opactwo z Sanktuarium Maryjnym w Sulisławicach.

Plener potrwa dwa tygodnie. Uczestniczy w nim dziewięciu twórców: Władysław Sadłocha i Józef Żak ze Staszowa, Marian Bogdański z Kielc, Marek Habrat z Rudnika, Krzysztof Czerwiak ze Stalowej Woli, Andrzej Kozera z Pińczowa, Krzysztof Kołek i Jan Milcz z Tarnobrzega i Edward Ziarko z Maruszowa. Każdy z artystów pracuje nad jedną rzeźbą.

Będą one przedstawiały postaci związane z ziemią sandomierską, przede wszystkim z Koprzywnicą i Sulisławicami. Figury, odpowiednio zakonserwowane, zostaną rozmieszczone na pięciokilometrowym odcinku szlaku.

Galerię postaci będzie zaczynał zakonnik - cysters. Dalej będą stały figury: świętego Floriana, błogosławionego Wincentego Kadłubka, świętego Walentego, świętego Franciszka, świętego Huberta, świętego Jakuba, świętego Anny, a na końcu Doroty Ogrufiny, rosyjskiej branki, która miała przywieźć do sanktuarium w Sulisławicach słynący łaskami obraz Matki Bożej Bolesnej.

Figury wykonane z drzewa lipowego będą mieć około półtora metra wysokości. Zostaną umieszczone na cokołach. Obok każdej z nich będzie miejsce do odpoczynku otoczone krzewami, będą tam ławki i kosze na śmieci.

Szlak będzie odpowiednio oznakowany. Na początku ustawiona zostanie tablica informacyjna zawierająca plan trasy i jej charakterystykę. Ponadto, w ramach projektu przewidującego utworzenie Sakro-Turystycznego Szlaku Pątniczego Koprzywnica-Sulisławice, wydana zostanie poświęcona mu publikacja i ulotka.
Otwarcie szlaku wstępnie planowane jest na 8 września. Wtedy odbywa się pielgrzymka do Sulisławic z racji obchodzonego tam odpustu. Pomysłodawcy chcą przygotować na ten dzień również laski pielgrzymie, które pątnicy mogliby kupić. Projekt laski ma powstać podczas pleneru.

Rzeźby będzie można zobaczyć wcześniej, w czasie wystawy kończącej plener, na terenach przyklasztornych w Koprzywnicy. Wystawa ma być czynna przez trzy dni, otwarcie zaplanowane jest na piątek, 26 lipca.

Malowniczą pod względem krajobrazowym i przyrodniczym trasę pątnicy pokonują od dawna. Pielgrzymowali nią i nadal pielgrzymują nie tylko mieszkańcy Koprzywnicy, ale i sąsiednich parafii, chociażby Skotnik, a także Sandomierza.

Przebiegający częściowo przez las szlak, jest od kilku lat również oznakowaną trasą rowerową, z której korzystają turyści.

- Zagospodarowanie trasy ma ułatwić gościom odpoczynek i medytację w pielgrzymowaniu, ale także przybliżyć naszą lokalną historię i tradycję - mówi Alicja Stępień, pomysłodawczyni szlaku, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Koprzywnicy.

Projekt szlaku jest współfinansowany ze funduszy unijnych, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie