Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Asy ze świętokrzyskich podstawówek. Przedstawiamy najlepszych uczniów i najlepsze szkoły

Piotr BURDA
Od lewej Grzegorz Załęcki dyrektor szkoły w Szańcu, Anna Mierzwa – podwójna laureatka i Dorota Dulnik, wychowawczyni Ani.
Od lewej Grzegorz Załęcki dyrektor szkoły w Szańcu, Anna Mierzwa – podwójna laureatka i Dorota Dulnik, wychowawczyni Ani. archiwum
Zdobyli pierwsze, poważne laury w karierze naukowej. Poznaliśmy tegorocznych laureatów wojewódzkich konkursów przedmiotowych w szkołach podstawowych.
Alicja Tomporowska, podwójna laureatka ze szkoły podstawowej numer 1 imienia Tadeusza Kościuszki w Staszowie.

Alicja Tomporowska, podwójna laureatka ze szkoły podstawowej numer 1 imienia Tadeusza Kościuszki w Staszowie. archiwum

Alicja Tomporowska, podwójna laureatka ze szkoły podstawowej numer 1 imienia Tadeusza Kościuszki w Staszowie.
(fot. archiwum)

62 najlepszych uczniów ze świętokrzyskich podstawówek. W przyszłym tygodniu spotkają się w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim na uroczystym podsumowaniu konkursów przedmiotowych.

Za trzy tygodnie, kiedy ich rówieśnicy będą pisać sprawdzian szóstoklasistów oni będą odpoczywać. Jako laureaci konkursu wojewódzkiego zostali z niego zwolnieni i otrzymali maksymalną liczbę punktów.

POŁOWA Z KIELC

W tym roku kuratorium oświaty w Kielcach zorganizowało dwa konkursy przedmiotowe dla podstawówek: humanistyczny i matematyczno - przyrodniczy. Blisko połowa laureatów (25 na 62) to uczniowie kieleckich podstawówek. W tegorocznej edycji najwięcej laureatów miały: I Społeczna Szkoła Podstawowa imienia Mikołaja Reja i Szkoła Podstawowa numer 28 - obie z Kielc. Trzech laureatów - wszystkich w konkursie humanistycznym - miała Szkoła Podstawowa numer 2 w Kielcach. Także najlepsze wyniki w poszczególnych konkursach osiągnęli uczniowie kieleckich podstawówek. W konkursie humanistycznym zwyciężyła Julia Zygała z I Społecznej Szkoły Podstawowej imienia Mikołaja Reja w Kielcach, a w konkursie matematyczno - przyrodniczym Iga Janik ze szkoły podstawowej numer 25 na kieleckich Ślichowicach.

WIELKI SUKCES

W Szkole Podstawowej numer 28 w Kielcach nie ukrywają radości. - To kolejny rok, w którym nasi uczniowie odnoszą tak znaczące sukcesy w konkursach przedmiotowych. Cieszy również fakt, że oprócz laureatów mamy czterech uczniów, którzy uzyskali tytuł finalisty Konkursu Humanistycznego. Gratuluję uczniom, nauczycielom i rodzicom. To wielki sukces wszystkich - stwierdziła Lidia Witkowska, dyrektor szkoły. Najbardziej cieszą się laureaci. - To mój największy życiowy sukces. Przygotowanie do każdego etapu wymagało ogromnej pracy nie tylko mojej, ale także przygotowujących mnie nauczycieli - powiedziała Katarzyna Wróbel.

Najwięcej laureatów

Czworo laureatów ze szkoły podstawowej numer 28 w Kielcach. Od lewej: Jakub Wilczek, Daniel Świetlicki, Katarzyna Wróbel i Adam Wolski.

Czworo laureatów ze szkoły podstawowej numer 28 w Kielcach. Od lewej: Jakub Wilczek, Daniel Świetlicki, Katarzyna Wróbel i Adam Wolski. archiwum

Czworo laureatów ze szkoły podstawowej numer 28 w Kielcach. Od lewej: Jakub Wilczek, Daniel Świetlicki, Katarzyna Wróbel i Adam Wolski.
(fot. archiwum)

Najwięcej laureatów

Szkoły z największą ilością laureatów konkursów przedmiotowych 2012/13. 4 laureatów - I Społeczna Szkoła Podstawowa imienia Mikołaja Reja w Kielcach i Szkoła Podstawowa numer 28 w Kielcach; 3 laureatów - Szkoła Podstawowa numer 2 w Kielcach. 2 laureatów - Szkoła Podstawowa numer 25 Kielce, Szkoła Podstawowa numer 1 Staszów, Szkoła Podstawowa Szaniec, Szkoła Podstawowa numer 34 Kielce, Społeczna Szkoła Podstawowa STO Starachowice, Szkoła Podstawowa Niekłań Wielki, Szkoła Podstawowa numer 1 Końskie, Szkoła Podstawowa numer 19 Kielce, Szkoła Podstawowa numer 11 Kielce, Szkoła Podstawowa Szerzawy.

Podobnego zdania są pozostali laureaci. Adam Wolski dodaje. - W każdym z etapów należało wykazać się nie tylko wiedzą historyczną, polonistyczną i plastyczną, ale także umiejętnością logicznego myślenia i kojarzenia faktów. Co prawda test zawierał wiele pytań podchwytliwych i trudnych, ale jak się okazało tylko z pozoru. Dla I Społecznej Szkoły Podstawowej imienia Mikołaja Reja w Kielcach to też wielki sukces. Specjalne uznanie należy się Oli Marcinkowskiej, laureatce tegorocznego konkursu matematyczno - przyrodniczego. To już jej ... trzeci tytuł laureata. W ubiegłym roku, jako uczennica piątej klasy, wygrała obydwa konkursy!

PODWÓJNI LAUREACI

Tegoroczne konkursy przedmiotowe miały trzy "perełki". To uczniowie, którzy zostali laureatami w obydwu konkursach. Można już dziś śmiało o nich powiedzieć, że są największymi nadziejami świętokrzyskiej edukacji. - Należą się im szczególne słowa uznania za wszechstronność. Zostać laureatem w dwóch różnych konkursach to naprawdę duże osiągnięcie - mówi Grzegorz Bień, świętokrzyski wicekurator oświaty, przewodniczący komisji konkursowej. Trzy tegoroczne "perełki" to Anna Mierzwa, uczennica szkoły podstawowej w Szańcu pod Buskiem, Alicja Tomporowska ze szkoły podstawowej numer 1 w Staszowie i Weronika Kozubek ze szkoły podstawowej numer 19 w Kielcach.

PERŁA PONIDZIA

Kasina Wielka pod Limanową ma Justynę Kowalczyk, a Szaniec pod Buskiem Anię Mierzwę. Nie ma w tym wiele przesady, bo z sukcesu uczennicy ze szkoły podstawowej w Szańcu cieszą się wszyscy. Od nauczycielek przedszkola w Szańcu, do którego Ania chodziła od trzeciego roku życia, po szkolnych nauczycieli, rodziców i całą miejscowość. Warto podkreślić, że przedszkole w Szańcu było do niedawna jedynym przedszkolem wiejskim w gminie Busko - Zdrój. Jeśli ktoś teraz wątpi w sens edukacji przedszkolnej to przypadek Ani Mierzwy rozwiewa wszelkie wątpliwości. - Sukces Ani jest sukcesem całej społeczności szkolnej. Każdy nauczyciel, zaczynając od pań z przedszkola poprzez nauczycieli uczących w klasach młodszych i obecnie, miał niewątpliwy wpływ na ten ogromny sukces! Sukces Ani jest też potwierdzeniem, że uczniowie utalentowani i bardzo zdolni mieszkają również w małych miejscowościach oraz środowiskach wiejskich. Należy tylko takie talenty umieć dostrzec i rozwijać motywując do wytężonej pracy. Na pewno nie byłoby takiego "wyniku" gdyby nie wspaniała współpraca szkoły z rodzicami - podkreśla Grzegorz Załęcki, "dumny" dyrektor szkoły.

Ania skromnie mówi o swoim sukcesie. - Przygotowywanie się do dwóch konkursów jednocześnie było trudne. Na pierwsze dwa etapy tylko powtarzałam materiał, ponieważ część wiadomości pamiętałam z czwartej i piątej klasy. Trudniej było przygotowywać się do trzecich, finałowych etapów. Ich terminy były bardzo zbliżone, a materiał był dla mnie zupełnie nowy. Panie, które mnie przygotowywały, starały się poświęcać mi jak najwięcej czasu, aby go wytłumaczyć. Oprócz uczenia się z książek, rozwiązywałam również wiele testów z poprzednich lat - mówi Anna Mierzwa.

NIE LUBI GIER

Druga podwójna laureatka konkursów przedmiotowych - Alicja Tomporowska mieszka w Staszowie i uczy się w tamtejszej szkole podstawowej numer 1 imienia Tadeusza Kościuszki. W ubiegłym roku, jako uczennica piątej klasy, była finalistką konkursu matematyczno - przyrodniczego. W tym roku było już laureatką tego konkursu, a do tego zdobyła laury w konkursie humanistycznym. - Interesuje się matematyką, przyrodą i humanistyką. Z chęcią rozwijam swoje pasje. Uczestniczę w wielu kołach zainteresowań i zajęciach pozalekcyjnych - opowiada Alicja Tomporowska. To tłumaczy sukcesy w konkursach przedmiotowych. Staszowska laureatka nie jest jednak "molem książkowym", jak pewnie wielu myśli o laureatach. - Bardzo lubię tańczyć i uczęszczam do szkoły tańca "Kleks". W zeszłym roku na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie grupa do której należę zdobyła brązowy aplauz. Dużo wolnego czasu spędzam również na czytaniu książek i grze na flecie poprzecznym i prostym. Uwielbiam także uprawiać sporty na świeżym powietrzu. W zimie jeżdżę na nartach, a latem na rolkach i na rowerze - twierdzi Alicja Tomporowska.

Podkreśla jeszcze jedną rzecz. Być może kluczową dla sukcesu. - Gry komputerowe mnie nie interesują - mówi Alicja Tomporowska. Pewnie dlatego wśród podwójnych laureatów tegorocznych konkursów wojewódzkich nie ma ani jednego chłopca.

Czworo laureatów z I Społecznej Szkoły Podstawowej w Kielcach. Od lewej: Jakub Kotucha, Adam Wrona, Julia Zygała i Aleksandra Marcinkowska.
Czworo laureatów z I Społecznej Szkoły Podstawowej w Kielcach. Od lewej: Jakub Kotucha, Adam Wrona, Julia Zygała i Aleksandra Marcinkowska. Dawid Łukasik

Czworo laureatów z I Społecznej Szkoły Podstawowej w Kielcach. Od lewej: Jakub Kotucha, Adam Wrona, Julia Zygała i Aleksandra Marcinkowska.
(fot. Dawid Łukasik)

PRACA POPŁACA

Jedyną kielczanką w grupie podwójnych laureatów jest Weronika Kozubek, uczennica szkoły podstawowej numer 19 przy ulicy Targowej. - Uczestnictwo w obydwóch konkursach było wspaniałą przygodą. Bycie podwójną laureatką to dla mnie ogromny sukces. Nie jestem pewna, w których dziedzinach czuję się najlepiej, ogromną miłością darzę zarówno matematykę i język polski jak również historię i przyrodę. Poza szkołą uczęszczam na dodatkowe lekcje języka angielskiego. Interesuję się muzyką, gram na kilku instrumentach, na przykład flecie. Cieszę się, że tak wiele osiągnęłam. Zyskałam wolny wstęp do każdego gimnazjum. Ciężka praca naprawdę bardzo się opłaca - mówi Weronika Kozubek.

CZAS ZMIAN

Prawdopodobnie to ostatni rok konkursu w takim kształcie. - Zamierzamy wprowadzić trzeci konkurs z języka obcego. Jest to związane ze zmianami, jakie pojawią się na sprawdzianie w 2015 roku - mówi Grzegorz Bień, świętokrzyski wicekurator oświaty. Za dwa lata na sprawdzianie szóstoklasistów pojawi się test z języka obcego. Mają być też wyodrębnione pytania dotyczące języka polskiego i matematyki. - W związku z tym miałby sens osobny konkurs z matematyki. W przypadku języka polskiego raczej nie będziemy wyodrębniać tego przedmiotu z konkursu humanistycznego - mówi Grzegorz Bień.

Być może konkurs w podstawówkach będzie odbywał się online, za pośrednictwem Internetu. Takie rozwiązanie jest już praktykowane w konkursach gimnazjalnych. W sprawach organizacyjnych wypowiedzą się nauczyciele, którzy wypełnią specjalną ankietę. - Dopiero potem podejmiemy decyzje - mówi Grzegorz Bień.

Uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji konkursów przedmiotowych odbędzie się we wtorek, 19 marca w "Okrąglaku" Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Weronika Kozubek, podwójna laureatka konkursów przedmiotowych ze szkoły podstawowej numer 19 w Kielcach.
Weronika Kozubek, podwójna laureatka konkursów przedmiotowych ze szkoły podstawowej numer 19 w Kielcach. Aleksander Piekarski

Weronika Kozubek, podwójna laureatka konkursów przedmiotowych ze szkoły podstawowej numer 19 w Kielcach.
(fot. Aleksander Piekarski)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie