Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atak na Orlej i film o Westerplatte - Kielczanie uczcili 70 rocznicę wybuchu II wojny światowej (zdjęcia, wideo)

Marek Maciągowski
Inscenizacja walk na ulicach Kielc we wrześniu 1939 roku
Inscenizacja walk na ulicach Kielc we wrześniu 1939 roku Fot. Aleksander Piekarski
Ksiądz prałat Edward Skotnicki w kazaniu podczas mszy świętej polowej na Cmentarzu Wojskowym w intencji Polaków poległych i walczących za ojczyznę we Wrześniu 1939 roku mówił o potrzebie pamięci i budowaniu patriotyzmu.

Msza rozpoczęła kieleckie uroczystości obchodów 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uczestniczyło w niej kilkudziesięciu głównie starszych Kielczan, kombatanci, przedstawiciele lokalnych władz, straży miejskiej, świętokrzyscy politycy, a wojsko. Były poczty sztandarowe kilku kieleckich szkół i tylko jedna grupa młodzieży - z gimnazjum nr 10 w Kielcach. Młodzież Zespołu Szkół nr 10 w uroczystościach na cmentarzu wojskowym uczestniczy od kilku lat. Wydarzenia sprzed 70. lat wspominała Maria Paszewska i mjr Bronisław Chojnowski.

- To bardzo pożyteczna lekcja patriotyzmu. Młodzież w tym miejscu zachowuje się bardzo dorośle i godnie - podkreśla wychowawczyni klasy gimnazjalnej Ewa Antoszewska.

Po mszy świętej uczestnicy uroczystości na Cmentarzu Partyzanckim złożyli wieńce i zapalili znicze przy grobie Stefana Artwińskiego, prezydenta Kielc zamordowanego przez Gestapo w 1939 roku.
W południe w Kielcach na minutę zostały włączone syreny alarmowe.

Atak na Orlej

- Po południu dziedzińcu Muzeum Narodowego w Kielcach przy ulicy Orlej 3 Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych Jodła zaprezentowało widowisko historyczne oparte na wydarzeniach kampanii wrześniowej 1939 roku. Można było zobaczyć rekonstrukcję akcji wjazdu wojsk niemieckich do Kielc, która odbędzie się na ulicy Orlej i potyczkę zbrojnej. Były scenywań. Rekonstrukcję opatrzona komentarzem historycznym, uzupełnioną pokazem oglądała liczna grupa głównie młodych Kielczan, bardzo przejętych atakiem Niemców.

Po inscenizacji w muzeum udostępniono publiczności interesującą wystawę dokumentów i pamiątki poświęcone II wojny światowej.

- Bardzo ciekawe są niemieckie książki z kolekcji Ireny i Mariana Ney-Bigo z wojennymi zdjęciami z Kielc - mówi kierownik działu historii Muzeum Narodowego Anna Lewicka.

Film o Westerplatte

O godzinie 18.00, w Wojewódzkim Domu Kultury odbył się pokaz filmu "Westerplatte" z 1967 roku w reżyserii Stanisława Różewicza. Jak mówi Łukasz Łaganowski, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury, kopię filmu udało się wypożyczyć niemal cudem. Film będzie wyświetlony jeszcze 2 września o godzinie godzinie 8.30, 11 i 18 w kinie Wojewódzkiego Domu Kultury przy ulicy Ściegiennego 2. Wstęp na wszystkie pokazy wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie