Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Austria. Gaislachkoglbahn - najnowocześniejsza kolejka na świecie

Cezary Rudziński
Őtztal Tourismus.
Popularny region narciarski w Alpach austriackich, Őtztal - Sölden wielokrotnie już prezentował w Polsce swoją ofertę zimowego i letniego wypoczynku. Ale tym razem austriaccy goście: Carmen Fender z Őtztal Tourismus i Jakob Falkner - prezes Begrbahn Sölden przywieźli do Warszawy na spotkanie z polskimi dziennikarzami hity największego kalibru. Bo trudno inaczej określić nową kolejkę linową Gaislachkoglbahn w Sölden. Najnowocześniejszą w świecie, a zarazem trzykrotną rekordzistkę na naszym globie pod względem parametrów technicznych oraz bezpieczeństwa jazdy.

Jej dolny odcinek ma przepustowość do 3600 osób na godzinę, górny jest najwyższą konstrukcją tego typu na świecie, zaś zastosowany po raz pierwszy nowy system ewakuacji pasażerów w razie takiej potrzeby, jest "ewakuacją bez ewakuacji". A więc bez konieczności opuszczania kabiny, korzystania ze zjazdów z niej na linie czy pomocy śmigłowców. Pasażerowie zjadą w kabinie, w której podróżują. Równocześnie jest to obiekt o supernowoczesnej architekturze oraz rozwiązaniach technicznych.

A oto szczegóły i doświadczenia z pierwszego sezonu, gdyż kolejka ta działa od grudnia 2010 roku, jakie przedstawił Jakob Faulkner. Nowa Gaislachkoglbahn, którą wybudowano w ciągu 2 lat kosztem 36 mln €, była największą pod względem wydanych na nią środków inwestycją w infrastrukturę narciarską w dziejach Austrii. Jej dwa odcinki nazywane sekcjami przewożą pasażerów z 1.363 na 3.040 m n.p.m. w sumie w 12,2 minuty.

Odcinek dolny to kolejka jednolinowa o długości trasy 2.040 m. Kursuje na niej 107 gondoli 8-osobowych z prędkością 6 m/sek. pokonując 811 m różnicy poziomów z 1.363 na 2.174 m n.p.m. Jak już wspomniałem, ma ona możliwość przewiezienia do 3.600 osób na godzinę i już w pierwszym sezonie zbliżono się do tej wielkości.

Sekcja 2, czyli odcinek górny ze stacji środkowej na Gaislachkogl jest kolejką "3S" - trzylinową. Z dwiema linami nośnymi oraz trzecią ciągnącą 30-osobowe wagoniki z 20 miejscami siedzącymi i 10 stojącymi. Może przewozić 1.200 osób na godzinę, ale już w sezonie zimowym 2011/2012 dwie nowe kabiny zwiększą tę przepustowość do 1.450 osób.
Jej długość trasy wynosi 1.978 m, różnicę poziomów 864 m pokonuje w 5,5 minuty z prędkością 6 m/sek. To oczywiście nie wszystkie techniczne nowinki. Do wejścia do gondoli na stacji dolnej dojeżdża się ruchomymi schodami lub windą.

Kto ze stacji środkowej wybiera się na stok, odjeżdża z kolejki po spadzistej rampie. Przejście do kolejki górnej znajduje się na tym samym poziomie, odpada więc ewentualne chodzenie po piętrach. Wsiadanie i wysiadanie odbywa się nie, jak ma to przeważnie miejsce, na zakrętach, lecz na prostym odcinku. Przy czym tempo jazdy na nim zmniejszono ze standardowych 0,4 m do 0,3 m/sek. Supernowoczesne kształty mają też stacje tej kolejki. Stalowe szkielety pokryte zostały twardą i super wytrzymałą przeźroczystą powłoką o grubości zaledwie 0,2 mm. Tak, to nie pomyłka - sprawdzałem dwukrotnie, gdyż nie uwierzyłem. Największe okno w niej ma 190 m kw. i można przez nie oglądać fascynującą panoramę Alp Sztubajskich.

Kolejka ta może kursować nawet podczas wichury z prędkością wiatru do 100 km/h.
Jej stacja górna określana jest jako cud techniki. Zbudowana została na wiecznej zmarzlinie, na odsłoniętych fundamentach, co umożliwia ich chłodzenie w lecie. I zaopatrzona w specjalny system hydrauliczny oparty na 27 podporach. Gdyby nastąpiło jakiekolwiek zachwianie konstrukcji, natychmiast przywróci on jej pierwotny stan. Najwyżej - na ponad 3 tys. m n.p.m. - zbudowana podpora kolejki waży 200 ton, ma wysokość ponad 37 m i długość suwadła z górą 40 m. Zaś część jej fundamentu może być przesuwana. O nowatorskim systemie ewakuacyjnym już napisałem. Piszę o tym tak szczegółowo, gdyż to rzeczywiście kolejka, jakiej jeszcze dotychczas nigdzie indziej nie wybudowano.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie