Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Austria. W Muzeum Bożego Narodzenia w Salzburgu

Marzena Kądziela
Kolekcje dziadków do orzechów, szopek, bombek, kartek świątecznych i wszelkich przedmiotów związanych z adwentem i świętami możemy obejrzeć w salzburskim Muzeum Bożego Narodzenia.

Salzburg to miasto pełne atrakcji: koncertów, wystaw, muzeów, starych zaułków i wąskich uliczek, parków i kościołów. Być może Muzeum Bożego Narodzenia nie znajduje się na szczycie piramidy ciekawostek turystycznych, ja jednak polecam choćby krótką w nim wizytę, szczególnie w okresie adwentu, Bożego Narodzenia czy karnawału. Mnie oglądanie eksponatów skupionych w kilku salach sprawiło ogromną przyjemność i przeniosło do odległych czasów dzieciństwa.

To niezwykle ciepłe i klimatyczne muzeum znajduje się w kamienicy w samym centrum miasta, w pobliżu pomnika wielkiego kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta. Pomnik zaprojektował go Ludwig von Schwanthaler, a odlał z brązu w 1842 roki monachijczyk Johann Stiglmayer.

DZIĘKI KOLEKCJONERCE

Kolekcja gromadzona była przez 40 lat przez Ursulę Kloiber. Kobieta skupiła się na wszystkim, co związane było z adwentem i Bożym Narodzeniem.

Jak czytamy w informatorze placówki, „ żadna z publicznie dostępnych instytucji w Europie nie może się pochwalić tak niesamowitą różnorodnością doskonałych wystaw – niektóre z nich są unikalne – dotyczących tradycji Bożego Narodzenia i najpopularniejszych zwyczajów, zaczynając od Adwentu, a kończąc na Nowym Roku”.

WZRUSZAJĄCE EKSPONATY

Wystawy dotyczą okresu pomiędzy 1840 a 1940 rokiem, a przedmioty zbierane były w krajach niemieckojęzycznych. Jakie to przedmioty? To wszelkiego rodzaju ozdoby choinkowe, obrazy, kartki, bożonarodzeniowe szopki z pierwszą mechaniczną z roku 1880. Obejrzymy także maleńkie stragany z adwentowych jarmarków z mikroskopijnymi bombeczkami, kupcami i kupującymi. Ursula Kloiber zgromadziła sporą kolekcję kalendarzy adwentowych, z otwieranymi okienkami, w których czekały na dzieciaki słodkie niespodzianki.

Ciekawostką są ozdoby choinkowe z okresu pierwszej wojny światowej, na przykład kartonowe kule armatnie, okręty, broń. Są domki dla lalek, kolekcja dziadków do orzechów, świeczników, Mikołajów, aniołków i wielu innych pięknych przedmiotów. W oszklonym pokoju zobaczymy choinkę z ozdobami i prezentami dla dzieciaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie