Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Awantura o grodzisko w Wiślicy. Czy ingerencja w zabytek była zbyt duża?

Michał Kolera
Michał Kolera
Prace, które gmina Wiślica wykonała na średniowiecznym grodzisku, nie spodobały się niektórym czytelnikom. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Prace, które gmina Wiślica wykonała na średniowiecznym grodzisku, nie spodobały się niektórym czytelnikom. Więcej na kolejnych zdjęciach. fot. Maciej Bonk / FB Małe Rzeki
Remont, do jakiego doszło w obrębie średniowiecznego grodziska w Wiślicy nie spodobał się niektórym internautom. Burmistrz Jarosław Jaworski i wojewódzka konserwator zabytków odpierają zarzuty pod ich adresem.

Grodzisko w Wiślicy. Cenny zabytek po rewitalizacji

Grodzisko w Wiślicy to ważny zabytek. Od przełomu IX i X wieku znajdowała się tam osada o charakterze warownym. Do obecnych czasów przetrwało kilkuhektarowe wzniesienie otoczone wałem ziemnym. Rosła tam trawa i krzewy. Niedawno Urząd Miasta i Gminy Wiślica postanowił zagospodarować teren pod kątem turystycznym. Na wale powstała drewniana ścieżka, podobne ścieżki znalazły się także w obrębie dawnej warowni.

W lutym grodzisko odwiedził Maciej Bonk. To biolog w Instytucie Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk zajmujący się monitoringiem zwierząt. Na Facebooku prowadzi popularnego wśród mieszkańców Ponidzia bloga "Małe rzeki", który zajmuje się lokalną przyrodą. Zabrał głos w sprawie przeprowadzonych prac.

"Brakuje tylko budki z kebabem"

- Wiślica osiągnęła najwyższy poziom trywializacji krajobrazu, wprowadzając na zabytek plątaninę drewnianych kładek (chyba nie najlepiej zrobionych, bo deski się uginają podczas chodzenia), ryjąc ziemię, łącznie z naruszeniem wału samej budowli. (...)jeżeli chodzi o wykonanie, mam wątpliwości, czy jest ono w jakikolwiek sposób zgodne ze sztuką w postępowaniu z zabytkami. (...) Zadbano by w otoczeniu tutejszych starorzeczy nie zabrakło dodatkowego oświetlenia (zanieczyszczenie światłem cennego przyrodniczo miejsca). Jakby tego było mało zewsząd przebija fuszera. (...). Osobiście nie zostawię w gminie Wiślica ani złotówki. Brakuje jeszcze budki z kebabem - napisał Maciej Bonk.

Czytaj cały wpis Macieja Bonka:

Wpis wywołał lawinę komentarzy. W większości były krytyczne względem działań gminy.

- Żenada. Czy w tym kraju każdy może robić, co chce, bo jest wójtem czy burmistrzem? Gdzie są służby ochrony przyrody i zabytków? Od czego są parki krajobrazowe? - napisał jeden z komentujących. - Masakra szpadlem i spychaczem - dodał inny.

Burmistrz i konserwator bronią przeprowadzonych prac

W sprawie głos zabrał Jarosław Jaworski, burmistrz Wiślicy. - To jest jakaś totalna bzdura. To pierwszy etap inwestycji, która jest nadzorowany przez konserwatora zabytków i archeologów. Autorem projektu jest profesor Andrzej Kadłuczka, autorytet w dziedzinie archeologii. Wszystko jest zgodne z prawem. Za to panu Maciejowi Bonkowi wszystko, co robimy, się nie podoba. Nasze prace przy starorzeczu Nidy - źle, wycinka starych drzew zagrażających bezpieczeństwu - też źle. Zbiornik w Łatanicach - znowu źle. Jeśli chodzi o grodzisko, to nasi mieszkańcy i turyści są innego zdania. Lubią tam spacerować - mówi Jarosław Jaworski.

O sytuacji wie Joanna Modras, Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

- Każdy ma prawo do krytyki i swoich uwag. Po tej publikacji na miejsce wysłaliśmy naszego archeologa. Był też archeolog odpowiedzialny za prace z ramienia inwestora. Alarmujące informacje o zniszczeniu grodziska nie potwierdziły się. Został wysypany żwir, na wierzchu natomiast powstały drewniane kładki. Nie ma tam żadnej ingerencji w grunt. Natomiast w zeszłym roku miały tam miejsce prace archeologiczne. Być może dlatego teren wygląda na naruszony. Ponadto zniwelowaliśmy nierówności gruntu, które powstały w wyniku działań archeologów w przeszłości, a pierwotnie ich nie było. Ta sprawa jest też znana w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które sprawdza prawidłowość naszego postępowania - mówi Joanna Modras.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie