MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Awantura o komisje w Radzie Miasta Kielce. Koalicja zablokowała wybory

Agata KOWALCZYK
- Nie może być tak, że radny pracuje tylko w jednej komisji – powiedział Robert Siejka, wiceprzewodniczący Rady Miasta.
- Nie może być tak, że radny pracuje tylko w jednej komisji – powiedział Robert Siejka, wiceprzewodniczący Rady Miasta.
Po burzliwej dyskusji radni Kielc przyjęli uchwałę o zmianie kompetencji i nazw komisji stałych Rady Miasta, ale nie zdołano wybrać nowych członków i przewodniczących wszystkich komisji, ponieważ radni opozycji nie zgłosili swoich przedstawicieli.

Przy pierwszym podejściu opozycja zgłosiła swoich kandydatów tylko do Komisji Finansów Publicznych, a do pozostałych nie udało się zebrać co najmniej pięcioosobowego składu wymaganego prawem.

- Nie może być tak, że radny pracuje tylko w jednej komisji – powiedział Robert Siejka, wiceprzewodniczący Rady Miasta.

- Zmienił się zakres prac komisji, więc na razie będziemy się przyglądać i poznawać go – skwitowała radna Agata Wojda (PO).

W końcu zebrano pełny skład jeszcze dwóch - Komisji Sportu, Turystyki i Promocji oraz Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Szefem tej pierwszej został Tadeusz Kozior, a drugiej Jacek Michalski (obaj z Prawa i Sprawiedliwości). Komisje Finansów Publicznych poprowadzi Tomasz Bogucki (Porozumienie Samorządowe).

Natomiast nie można było powołać trzech Komisji Edukacji i Kultury, Ładu Przestrzennego i Gospodarki Nieruchomościami oraz Rodziny i Polityki Społecznej.

Radni uzupełnili skład Komisji Rewizyjnej o Witolda Borowca i Katarzynę Zapałę, zastąpili oni członków, którzy zostali wiceprzewodniczącymi Rady Miasta. Pojawił się problem z wyborem przewodniczącego. Zgłoszono dwóch kandydatów, Katarzynę Zapałę (Platforma Obywatelska) i Piotra Kisiela (Prawo i Sprawiedliwość). Jednak komisja nie zdołała powołać przewodniczącego, bo każdy otrzymał po dwa głosy. W takiej sytuacji decyzje musiała podjąć Rada Miasta i funkcję powierzyła Piotrowi Kisielowi.

Opozycja miała pretensje o taki wybór, ponieważ, jak powiedziała Agata Wojda, przez lata dobrym zwyczajem było prowadzenie tej komisji przez przedstawiciela opozycji.

- Zawdzięczacie to radnemu Stanisławowi Góździowi, który jest członkiem Komisji Rewizyjnej, ale opuścił nas o godzinie 13. Gdyby był na pewno oddałbym głos na Katarzynę Zapałę i mielibyście przewodniczącą – skwitował przewodniczący Siejka.

Wybrano też nowych przedstawicieli miasta do Międzygminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji. Zostali nimi Witold Borowiec (PiS), Marian Kubik (PiS) i Jan Gierada (niezrzeszony). Panowie będą pobierać co miesiąc po ponad 2 tysiące diety, choć być może ten przywilej utracą. W listopadzie Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał orzeczenie, z którego wynika, że radni zasiadający w zgromadzeniach nie powinni pobierać diet. Wyrok nie jest prawomocny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie