Aż 14 medali Tęczy Społem Kielce na Mistrzostwach Polski w Trójboju Siłowym w Puławach. Kielce mają aż 7 mistrzów kraju

OPRAC.:
Bartosz Wartałowicz
Aż 14 medali Tęczy Społem Kielce na Mistrzostwach Polski w Trójboju Siłowym. Na zdjęciu odbierająca złoty medal Zuzanna Kula. Zobacz więcej zdjęć >>>>>>>>>>>>>>>>>Tęcza Społem Kielce
W dniach 15-17 grudnia w Puławach odbywały się Mistrzostwa Polski w Trójboju Siłowym. Reprezentacja Klubu Sportowego Tęcza-Społem w Kielcach zdobyła aż 7 złotych medali, 4 srebrne i 3 brązowe.

14 medali Tęczy Społem Kielce na Mistrzostwach Polski

Jako pierwszy rozpoczął piątkowe starty Radosław Rogala już pierwszym podejściem przysiadów poprawiając rekord Polski juniorów do lat 18 w przysiadzie w kategorii do 59 kilogramów. Po zaliczeniu 135,5 kilogramów, kolejny rekord Polski ustanowił na ciężarze 145,5 kilogramów. W wyciskaniu leżąc również dwukrotnie poprawiał rekordy Polski J18 - 83,0 i 88,0 kilogramów, w tym również rekordy Polski z zawodów wyciskania leżąc. Nowy rekord ustanowił w trójboju siłowym - 373,5 kilogramów. Rogala trafił jednak na mocnego przeciwnika i zajął drugie miejsce w tej kategorii wagowej.

W kategorii do 83 kilogramów młodzików wystartował Oskar Wiejas. Zawodnik poprawił swoje rekordy życiowe we wszystkich bojach zaliczając 120 kilogramów w przysiadach, 80 kilogramów w wyciskaniu leżąc, 127,5 kilograma w martwym ciągu, co przełożyło się na 327,5 kilogramów. w trójboju i 4 miejsce w swojej kategorii wagowej.

Wielką klasę pokazała Zuzanna Kula w kategorii 57 kilogramów seniorek. Zawodniczka Tęczy-Społem Kielce dochodzi do pełnej sprawności po rekonstrukcji zerwanego więzadła przedniego. Mimo czasowej niepełnosprawności zawodniczka ustanowiła rekord Polski w wyciskaniu leżąc 151 kilogramów Poprawiła stary rekord aż o 38 kilogramów, co jest ewenementem nie tylko w skali kraju, ale również Europy i świata. W przysiadzie zaliczyła 110 kilogramów, a w martwym ciągu 160 kilogramów. Łącznie w trójboju uzyskała 421 kilogramów i zdobyła złoty medal.

Mniej szczęścia miały młodziczki, Zuzanna Znojek i Wiktoria Barańska. Pierwsza z wymienionych zawodniczek, podczas rozgrzewki do przysiadów doznała kontuzji i została odsunięta od startu. Wiktoria Barańska w kategorii do 63 kilogramów po zaliczeniu 120 kilogramów w przysiadzie, zaatakowała rekord Polski J16 w wyciskaniu leżąc - 95 kilogramów. Jednak ten ciężar trzykrotnie został spalony i zawodniczka spaliła tę konkurencję, a zarazem trójbój i została niesklasyfikowana.

W juniorach młodszych w kategorii do 83 kilogramów mistrzem Polski został Mateusz Patyna z wynikami 132,5 w przysiadzie, 122,5 kilogramów w wyciskaniu leżąc, 157,5 kilogramów w martwym ciągu i 412,5 kilogramów w trójboju.

Spora grupa zawodników Tęczy-Społem wystartowała w juniorach do lat 23. Grupę tę zamknął mistrz świata juniorów do lat 18, Mateusz Szymkiewicz, startujący po kontuzji, a więc z o wiele słabszymi wynikami niż ciężary treningowe. Mateusz zaliczył 215 kilogramów w przysiadzie, 150 kilogramów w wyciskaniu leżąc, 202,5 kilogramów w martwym ciągu i 567,5 kilogramów w trójboju. Wynik ten dał mu tytuł mistrzowski w młodzieżowcach i 5 miejsce w klasyfikacji seniorów.

Dwóch młodzieżowców zdobyło brązowe medale - Karol Brożyna w kategorii do 93 kilogramów i Konrad Góra w kategorii do 105 kilogramów, zaliczając odpowiednio w przysiadzie 197,5 i 205 kilogramów, w wyciskaniu leżąc 122,5 i 140 kilogramów, w martwym ciągu 235 i 230 kilogramów. Karol uzyskał w trójboju 555 kilogramów, a Konrad 575 kilogramów. Z sukcesem wrócił na pomost po rocznej przerwie spowodowanej kontuzją mięśnia czworogłowego uda Hubert Jasiński, uzyskując 140 kilogramów w przysiadzie, 160 kilogramów w wyciskaniu, 210 w martwym ciągu i 510 kilogramów w całym trójboju. W kategorii do 93 kg zawodnik zajął 5 miejsce.

W kategorii do 105 kilogramów wystartował Patryk Jarząbek uzyskując w debiutanckim starcie 185 kilogramów w przysiadzie, 115 kilogramów w wyciskaniu i 210 kilogramów w ciągu oraz 510 kilogramów w trójboju. Te wyniki zapewniły mu 5 miejsce.

Najliczniejszą grupę zawodników "Tęczy-Społem Kielce stanowili seniorzy, którzy zdobyli 6 medali, w tym dwa złote. Seniorskie mistrzostwo Polski zdobyli: Piotr Burzawa w kategorii 74 kilogramów i Robert Wiejas w kategorii +120 kilogramów. Burzawa w przysiadach zaliczył 210, w wyciskaniu leżąc 142,5 kilogramów, w martwym ciągu 235 kilogramów, co dało mu 587,5 kilogramów w trójboju. Robert Wiejas uzyskał 270 kilogramów w przysiadzie, 240 w wyciskaniu leżąc i 287.5 kilogramów w martwym ciągu. Wiejas wygrał z przeciwnikiem wagą ciała, uzyskując 797,5 kilogramów. W kategorii weteranów +120 kilogramów zawodnik ustanowił dwa rekordy Polski - 232,5 i 240 kilogramów w wyciskaniu leżąc.

Trzy tytuły wicemistrzowskie uzyskali: Dawid Szałas w kategorii 83 kilogramów, Ilia Tabachnyj w kategorii 105 kilogramów i Juliusz Rychwalski w kategorii 120 kilogramów. Pierwszy z wymienionych zaliczył 190 kilogramów w przysiadzie, 130 w wyciskaniu i 230 kilogramów w martwym ciągu, co dało 550 kilogramów w trójboju. Ilja przegrał wagą ciała pierwsze miejsce, uzyskując swoje rekordowe 770 kilogramów w trójboju (przysiad 330 kilogramów, wyciskanie 205, martwy ciąg 235 kilogramów). Również rekordy życiowe zaliczył Juliusz Rychwalski - 285 kilogramów w przysiadzie, 185 kilogramów w wyciskaniu, 302,5 kilogramów w martwym ciągu, co dało łącznie 772,5 kilogramów w trójbóju siłowym.

Brązowy medal w seniorach w kategorii 120 kilogramów zdobył Mateusz Kumański po ciężkiej walce z klubowym kolegą Juliuszem Rychwalskim. Kumański uzyskał 272,5 kilogramów w przysiadzie, 225 kilogramów w wyciskaniu leżąc, 265 kilogramów w martwym ciągu i 762,5 kilogramów w trójboju.

Wśród najlepszych zawodniczek mistrzostw, na podium stanęły dwie kielczanki: Zuzanna Kula, która była na 1 miejscu oraz Karolina Kołata, która była 3. Dzięki tym wynikom, Tęcza-Społem wygrała klasyfikację drużynową w seniorkach. Pierwsze miejsce kielczanie uzyskali również w seniorach. W młodzikach kielecka ekipa była 3, a w młodzieżowcach zajęła 2 miejsce.

W Puławach rozegrano również Drużynowe Mieszane Mistrzostwa Polski w Wyciskaniu Leżąc i Wyciskaniu Leżąc Klasycznym. Tęcza-Społem Kielce wystawiła mocną reprezentację, której trzon stanowiła Zuzanna Kula. Filigranowa zawodniczka ustanowiła kolejny rekord Polski w wyciskaniu leżąc - 157 kilogramów Ten rekord dał 102,19 punktów. W wyciskaniu klasycznym zaliczyła 90 kilogramów, co przyniosło 82,94 pkt. Mateusz Kumański w wyciskaniu klasycznym zaliczył bardzo dobry wynik 177,5 kilogramów, co dało drużynie 75,35 punktów. Maciej Zastawny w wyciskaniu leżąc wycisnął 220 kilogramów w pierwszym podejściu, a w dwóch kolejnych atakował rekord Polski juniorów do lat 23 - 243,0 kilogramów. Zaliczone 220 kilogramów przyniosło 78,35 punktów. Kielecka drużyna uzyskała w sumie 338,85 punktów i zajęła drugie miejsce, mając pół punktu straty do pierwszej lokaty.

W równolegle rozgrywanych Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w Trójboju Siłowym Klasycznym wystartowało dwóch zawodników KS "Tęcza-Społem" w Kielcach. Ubiegłoroczny mistrz Polski w trójboju siłowym z kategorii 120 kilogramów, Tomasz Kowalski, tym razem, w służbach mundurowych, zajął drugie miejsce. Zawodnik zaliczył 230 kilogramów w przysiadzie, 160 kilogramów w wyciskaniu, 260 kilogramów w martwym ciągu, co dało 650 kilogramów w trójboju. Andrzej Woźniewicz w kategorii do 120 kilogramów zaliczył 605 kilogramów (215 + 150 + 240), zajmując 3 miejsce.