Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aż 40. dodatkowych godzin matematyki dla świętokrzyskich maturzystów! Uczniowie będą mogli wybrać nauczyciela, ale... nie wszyscy (WIDEO)

Paulina Baran
Paulina Baran
Świętokrzyska wicekurator oświaty, Katarzyna Nowacka wyjaśnia, że na razie chęć współpracy oraz zobowiązanie do zapłaty za dodatkowe lekcje zadeklarowało osiem świętokrzyskich powiatów oraz miasto Kielce.
Świętokrzyska wicekurator oświaty, Katarzyna Nowacka wyjaśnia, że na razie chęć współpracy oraz zobowiązanie do zapłaty za dodatkowe lekcje zadeklarowało osiem świętokrzyskich powiatów oraz miasto Kielce.
Cudowna wiadomość dla tegorocznych maturzystów, którzy obawiają się egzaminu dojrzałości z matematyki. Dla uczniów, którzy zadeklarują w swoich szkołach potrzebę wsparcia matematycznego zostaną zorganizowane dodatkowe, zupełnie bezpłatne zajęcia w wymiarze 40 godzin. To pierwszy taki projekt w Polsce, ale niestety uczniowie z czterech świętokrzyskich powiatów nie wezmą w nich udziału.

Egzamin maturalny z matematyki od zawsze stanowi wyzwanie dla uczniów. Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty we współpracy z Politechniką Świętokrzyską opracowało innowacyjny projekt „Matematyka bez poprawki”, który będzie stanowił formę zajęć wspierających uczniów przystępujących do egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym w roku 2022.

Uczniowie sami wybiorą nauczycieli

Dla uczniów, którzy zadeklarują w swoich szkołach potrzebę wsparcia matematycznego zostaną zorganizowane bezpłatne dodatkowe zajęcia z matematyki w wymiarze 40 godzin, które będą odbywać się w terminie od grudnia 2021 roku do kwietnia 2022 roku. "Korepetycje" będą się odbywały w grupach dziesięcioosobowych, piętnastoosobowych lub dwudziestoosobowych i co ważne, uczniowie będą mogli sami wybrać nauczyciela, który je poprowadzi. Nie będzie musiała to być osoba, która na co dzień uczy ich matematyki, to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu uczniowie nie będą bali się przyznać, że czegoś jeszcze nie umieją.

Zajęcia odbędą się w Kielcach i ośmiu powiatach

Na razie chęć współpracy ze Świętokrzyskim Kuratorium Oświaty oraz zobowiązanie do zapłaty za dodatkowe lekcje zadeklarowało osiem świętokrzyskich powiatów oraz miasto Kielce. Z programu najprawdopodobniej nie będzie mogła skorzystać młodzież ucząca się w szkołach w powiatach: pińczowskim, buskim, kazimierskim i sandomierskim (szkoły, których organem prowadzącym jest miasto Sandomierz biorą udział w projekcie), ponieważ starostwa powiatowe z tych regionów odmówiły pokrycia kosztów "korepetycji".

Świętokrzyska wicekurator oświaty, Katarzyna Nowacka wyjaśnia, że jest to pilotażowy program.

- Zobaczymy jakie będą wyniki matury, oczekujemy, że będą znacznie lepsze. Jeżeli wszystko się powiedzie to mam nadzieję, że pozostałe powiaty również dołączą do tych ośmiu, które już się zadeklarowały

- mówi pani wicekurator.

Nauczyciele spotkali się w Politechnice Świętokrzyskiej

W związku z organizacją projektu, Świętokrzyski Kurator Oświaty zwrócił się do nauczycieli matematyki w szkołach ponadpodstawowych o wyrażenie chęci prowadzenia zajęć przygotowujących do egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym deklarując, że każdy nauczyciel otrzyma gotowy program do zrealizowania oraz materiały do pracy.

17 listopada, w głównej auli wykładowej Politechniki Świętokrzyskiej odbyło się spotkanie dyrektorów szkół ponadpodstawowych oraz organów prowadzących z województwa świętokrzyskiego na temat projektu „Matematyka bez poprawki”. Kolejne spotkanie dotyczące realizacji projektu tym razem dla nauczycieli matematyki uczących w szkołach ponadpodstawowych na terenie województwa świętokrzyskiego odbyło się 19 listopada. W spotkaniu uczestniczyło 106 pedagogów. Świętokrzyski Kurator Oświaty, Kazimierz Mądzik, doktor Andrzej Lenarcik oraz nauczyciel matematyki i metodyk Danuta Pyrek przekazali nauczycielom szczegółowe założenia realizacji projektu, a także odpowiadali na zadawane pytania dotyczące przedsięwzięcia.

Chodzi o to, żeby maturę z matematyki zdali też "humaniści"

- Głównym celem programu jest zapewnienie wsparcia dla uczniów w osiągnięciu pozytywnego wyniku egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym. Realizacja niniejszego programu jest ukierunkowana na pomoc uczniom, którzy z różnych przyczyn mają duże problemy z nauką matematyki, a zdawanie obowiązkowej matury z tego przedmiotu jest dla nich bardzo dużym wyzwaniem

– mówią autorki programu Danuta Pyrek i Katarzyna Tometczak – Morus.

- W związku z tym, realizacja tego autorskiego programu ma na celu przede wszystkim podniesienie poziomu sprawności rachunkowej uczniów, bo taka sprawność ma fundamentalne znaczenie przy rozwiązywaniu zadań zamkniętych, a ich poprawne rozwiązanie daje, tym właśnie uczniom, dużą szansę na uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu maturalnego. Oczywiście sama sprawność rachunkowa nie wystarczy, konieczne jest także zabezpieczenie odpowiedniego poziomu rozumienia podstawowych pojęć matematycznych i algorytmów poprzez wielokrotne powtarzanie, doskonalenie i utrwalanie tych samych umiejętności

– dodają autorki programu.

Ponadto kształtowanie wśród uczniów przekonania o możliwości osiągnięcia sukcesu w postaci pozytywnego wyniku egzaminu maturalnego w przypadku systematycznego i wytrwałego doskonalenia wskazanych umiejętności matematycznych jest niewątpliwie najważniejszym celem tego projektu.

Szansa na sukces?

Od roku 2003 nauczyciele matematyki szkół średnich województwa świętokrzyskiego spotykają się regularnie na Politechnice Świętokrzyskiej w ramach Seminarium Jakości Kształcenia Matematycznego. Celem tych spotkań jest szeroko pojęta wymiana doświadczeń, dokonywanie modyfikacji programowych a także monitorowanie realizacji programów nauczania. Nauczyciele uczestniczą w szkoleniach, diagnozują podstawowe umiejętności matematyczne uczniów, analizują wyniki egzaminu maturalnego z matematyki i organizują Świętokrzyski Matematyczny Maraton Maturalny. Wnioski z wieloletnich doświadczeń zdobytych w czasie tej współpracy zaowocowały powstaniem programu „Matematyka bez poprawki” w zaprezentowanej formie.

W całym cyklu kształcenia matematycznego nauczyciele realizowali podstawę programową, zatem z całą pewnością wielokrotnie ćwiczyli umiejętności, które stanowią bazę tego programu. Jednak rzeczywistość szkolna to codzienna praca z zespołem często ponad trzydziestoosobowym o bardzo zróżnicowanych zainteresowaniach i bardzo różnym stopniu przyswajania wiedzy matematycznej, a dodatkowo wystąpiły problemy wynikające z nauczania zdalnego. Projekt „Matematyka bez poprawki” zakłada pracę w małych grupach z uczniami o podobnych umiejętnościach, co jest jego podstawową zaletą. Ponadto liczba godzin przeznaczona na jego realizację jest wystarczająca, aby cele programu zostały zrealizowane, zatem może się wydawać, że sukces jest w zasięgu ręki. Jednak jeden z recenzentów programu w swojej recenzji napisał:

Specjaliści podkreślają, że osiągnięcie zadowalającego sukcesu realizacji programu jest możliwe jedynie w przypadku wystąpienia trzech poniższych uwarunkowań:

1. Duże zaangażowanie ze strony uczniów i wysoka frekwencja. (…)

2. Wysoki poziom dydaktyczny i metodyczny zapewniony przez nauczycieli prowadzących zajęcia.(…)

3. Arkusz maturalny skonstruowany na wzór arkuszy egzaminacyjnych, charakteryzujących się wysoką zdawalnością.(…)”.

Nie pozostaje nic innego, niż życzyć uczniom i nauczycielom aby wszystkie powyższe warunki zostały spełnione i żeby w roku 2022 „Matura bez poprawki” była naszą świętokrzyską matura z matematyki!

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie