Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bądźmy strażnikami biało-czerwonej

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
fot. sxc.hu
Od sześciu lat 2 maja jest oficjalnym świętem narodowym. O Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jednak ciągle niewielu z nas pamięta, bo nie jest to dzień wolny od pracy, a bardziej hucznie obchodzi się 1 i 3 maja. Czy i jak powinniśmy uczcić ten symbol narodowy?

Jak powinniśmy wieszać flagę narodową?

Jak powinniśmy wieszać flagę narodową?

Jeżeli flagę wywieszamy pionowo, bliżej drzewca powinien znajdować się kolor biały. W razie braku drzewca flagę możemy wywiesić na balkonie przy barierkach lub w oknie w taki sposób, by patrzący na nią kolor biały miał po lewej stronie. Koniec flagi nie powinien dotykać podłoża.

- To dzień, który dla Polaków powinien być bardzo ważny. W końcu mało który naród może pochwalić się tym, że jego flaga nie zmieniła się od 1831 roku - mówi Robert Mazur, dowódca Kieleckiego Szwadronu Kawalerii, który od lat propaguje wiedzę na temat biało-czerwonego proporca. - Widać też, że coraz częściej jesteśmy z flagi dumni. Powiewa ona na naszych domach nie tylko w takich chwilach, jak żałoba czy święta narodowe, ale również przy okazjach radosnych, jak choćby zwycięstwo Polaków w ważnym międzynarodowym meczu piłkarskim.

KUPUJEMY Z DUMĄ

Wygląd i barwy polskiej flagi wywodzą się z dwóch herbów - Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel symbolizuje godło - orła dla Polski i rycerza galopującego na koniu dla Księstwa Litewskiego - i dlatego jako ważniejszy kolor znajduje się na górze flagi. Tła obydwu herbów były czerwone, więc i ten kolor ma w naszej fladze wytłumaczenie. Nie każdy, kto sięga po flagę o tym wie.

- Od kilku lat ludzie kupowali flagi na majowe święta i kupują je cały czas. Widać też, że robią to ze swego rodzaju dumą, że decyzję o wywieszeniu flagi przemyśleli i chcą w ten sposób zamanifestować, że są Polakami - mówi Sławomir Dziewięcki ze sklepu harcerskiego w Kielcach, w którym biało-czerwone szturmówki są dostępne przez cały rok.

STRAŻNIK FLAGI

Okazuje się, że każdy, kto jest posiadaczem flagi narodowej, powinien postępować z nią zgodnie z określonym protokołem. Odpowiednie powieszenie to nie wszystko, do czego jesteśmy zobowiązani.

- Flaga narodowa powinna być wywieszona tak, aby jej barwy były rozpoznawalne przez całą dobę. Jeśli w danym miejscu jest nocą za mało światła, powinniśmy ją zdjąć. Ważne jest też to, że osoba opiekującą się flagą jest jej strażnikiem, który powinien zadbać o jej czystość, o to, by wiatr jej nie zwijał i by zniszczoną już flagę spalić po rozdzieleniu jej kolorów. Wszystko to jest określone w protokole flagowym - mówi Robert Mazur.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Święto to jest obchodzone między 1 maja - dawnym Świętem Pracy i 3 maja - Świętem Konstytucji 3 Maja. W latach Polski Ludowej właśnie w tym dniu po pierwszomajowych uroczystościach zdejmowano flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. W 2004 roku Sejm ustanowił 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie jest on obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

DZIESIĘĆ TYSIĘCY FLAG W REGIONIE

Uczyć o tym, jak z flagą powinniśmy postępować, ma zamiar 2 maja świętokrzyska Platforma Obywatelska. Rozdanych wśród mieszkańców regionu ma być 10 tysięcy biało-czerwonych chorągiewek. We wszystkim miastach powiatowych planowane są imprezy kierowane szczególnie do dzieci i młodzieży.

- W każdym mieście powiatowym chcemy zorganizować coś w rodzaju pikniku dla dzieci. W parkach czy na placach będziemy rozdawać karton, kredki czy flamastry i zachęcać dzieci do malowania naszej flagi narodowej, równocześnie tłumacząc im skąd się ona wzięła, co dla nas, Polaków oznacza i dlaczego powinniśmy być z niej dumni - mówi Marzena Okła-Drewnowicz, świętokrzyska posłanka Platformy Obywatelskiej. - Myślę, że ostatnie wydarzenia z 10 kwietnia i ta olbrzymia tragedia, którą przeżywaliśmy, wielu osobom przypomniała, jak ważna w naszym życiu jest flaga narodowa. Widać było to po ulicach, na których biało-czerwonych barw było mnóstwo. Dlatego trzeba jak najczęściej przypominać ludziom o tym, że ta flaga ma nas jednoczyć także przy innych okazjach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie