Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bardzo interesujące opowieści Elżbiety Dzikowskiej w Starachowicach [ZDJĘCIA]

Kazimierz Cuch
Kazimierz Cuch
Znana podróżniczka, Elżbieta Dzikowska w Amfiteatrze Parku Miejskiego w Starachowicach
Znana podróżniczka, Elżbieta Dzikowska w Amfiteatrze Parku Miejskiego w Starachowicach Kazimierz Cuch
W Starachowicach, w Amfiteatrze Parku Miejskiego, we wtorek wieczorem było spotkanie autorskie ze znaną podróżniczką Elżbietą Dzikowską. Jak zawsze bardzo ciekawie opowiadała o swoich podróżach, wraz Tonym Halikiem. Stanowczo stwierdziła, że najlepiej się jej podoba Polska, szczególnie Bieszczady.

Do Starachowic podróżniczka przyjechała z Buska Zdroju. Obok starachowickiego amfiteatru od 15 czerwca jest już czynna wystawa plenerowa niezwykłych fotografii z podróży Elżbiety Dzikowskiej. Wystawę można oglądać do 30 czerwca. Są tam przepiękne fotografie kobiet w różnych kulturach i obyczajach. Podczas spotkania Elżbieta Dzikowska szczegółowo opowiedziała o obyczajach kobiet i mężczyzn z etiopskiego plemienia Mursi.

Elżbieta Dzikowska wraz ze swym partnerem Tonym Halikiem przez 25 lat współtworzyła legendarny program telewizyjny pod tytułem „Pieprz i wanilia”. W tym roku mija 25 lat od śmierci Toniego Halika i 100 lat od jego urodzin. Program „Pieprz i wanilia” z zapartym tchem śledziły całe pokolenia Polaków, a pani Elżbieta kontynuuje barwne opowieści o dalekich krainach po dziś dzień. Według ówczesnych informacji TVP program „Pieprz i wanilia” oglądało średnio około 18 milionów widzów, co teraz wydaje się liczbą kosmiczną. Lecz wtedy mięliśmy tylko dwa kanały telewizyjne TVP1 i TVP2.

Jednak pani Elżbieta bardziej sobie ceni programy o Polsce, pod tytułem „Groch i kapusta”, które samodzielnie prowadziła przez 10 lat. Ona uwielbia chodzić po górach, szczególnie po Bieszczadach.

O obyczajach z wystawy

Prelegentka podzieliła się swoimi wspomnieniami o zdjęciach, które są na wystawie.

- Jestem kobietą, nic więc dziwnego, że podczas moich, kilkudziesięcioletnich podróży po świecie ta problematyka zwróciła moją uwagę. Zwłaszcza dzięki fotografii, która pokazuje lepiej niż słowo jak odmienne są pojęcia piękna na różnych kontynentach, w różnych krajach, w różnych cywilizacjach i klimatach(…) W etiopskim plemieniu Mursi wkładają sobie w przedziurawioną dolną wargę gliniany krążek, w birmańskim plemieniu Padang zakładają na szyję obręcze, w wielu krajach popularne są tatuaże a nawet skaryfikacje. To wysoka cena piękna. Na szczęście, bardziej popularne jest przydawanie sobie urody dzięki biżuterii, która bywa dziełem sztuki, ale i amuletem chroniącym przed różnymi dopustami- między innymi mówiła Elżbieta Dzikowska.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie