Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bartłomiej Sienkiewicz, prawnuk Henryka Sienkiewicza w niedzielę będzie osobiście oprowadzał wycieczki po muzeum słynnego przodka (WIDEO)

sw
W niedzielę 6 października wielka atrakcja w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku koło Kielc. W godzinach od 12 do 15 po pałacyku w którym mieszkał słynny pisarz, laureat Nagrody Nobla Henryk Sienkiewicz będzie wszystkich chętnych oprowadzał jego... prawnuk, Bartłomiej Sienkiewicz, lider listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu.

Bartłomiej Sienkiewicz w Oblęgorku w rodzinnym majątku swojego pradziadka spędził dzieciństwo. W latach 2013–2014 był ministrem spraw wewnętrznych i koordynatorem służb specjalnych. W latach 1990–2002 funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa; współtwórca Ośrodka Studiów Wschodnich; historyk, publicysta i polityk. W nadchodzących wyborach jest liderem listy Koalicji Obywatelskiej w Świętokrzyskiem.

Bartłomiej Sienkiewicz podczas wycieczki po pałacu opowie wiele niezwykłych anegdot z dzieciństwa a związanych ze słynnym pradziadkiem. Prawnuk pisarza w niedzielę będzie oprowadzał wszystkich chętnych, którzy będą chcieli zwiedzić muzeum i wysłuchać jego opowieści. Dyżur będzie pełnił od godziny 12 do 15.

W 1900 roku, z okazji 25-lecia pracy literackiej Henryka Sienkiewicza polskie społeczeństwo zorganizowało zbiórkę na zakup majątku w Oblęgorku i ufundowało go w podziękowaniu za jego pracę. Uroczystość wręczenia pisarzowi aktu notarialnego wraz z całą, 4-tomową dokumentacją odbyła się w czasie jubileuszowych obchodów w dniu 22 grudnia 1900 roku.

Muzeum powstało 26 października 1958 roku z inicjatywy dzieci pisarza, córki Jadwigi Korniłowicz i syna Henryka Józefa. W roku 1948 zwrócili się oni do ówczesnego Ministerstwa Kultury i Sztuki aby w dworku tym utworzyć Muzeum Pamiątek po swym ojcu. Propozycja ta zyskała poparcie władz państwowych i przy finansowej pomocy Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Kielcach oraz Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy i Kraju pomysł ten wszedł w życie. W 1956 roku darczyńcy aktem notarialnym przekazali Skarbowi państwa pałacyk wraz z 2 hektary parku. Do dziś w pałacyku mieści się muzeum w którym zgromadzono wiele oryginalnych pamiątek po pisarzu.

Rodzina Henryka zachowała pozostałą część majątku gdzie do dziś mieszka.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie