Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barwny balet barokowy z Pragi zawitał do Starachowic. Prawdziwy "Portret miłości"

Kazimierz Cuch
Taniec barokowy, menuet, z czasów Ludwika XIV, „Króla Słońce”
Taniec barokowy, menuet, z czasów Ludwika XIV, „Króla Słońce” Kazimierz Cuch
W Amfiteatrze Parku Miejskiego w Starachowicach, w sobotę późnym popołudniem, odbyło się barwne, historyczne widowisko muzyczno-taneczne. Specjalnie dla starachowickiej publiczności wystąpił The Hartig Enseble - balet barokowy z Pragi, z koncertem „Portret miłości”. Publiczność dopisała.

Betonową podłogę estrady starachowickiego Parku Kultury wyłożono specjalną wykładziną antypoślizgową. Ośmioro artystów z Pragi, w strojach z epoki, zaprezentowało tańce z epoki baroku, z czasów francuskich królów Ludwika XIV i Ludwika XV, z przełomu XVII i XVIII wieku.

Zrealizowany program koncertu w Starachowicach

Koncert „Portret miłości” był podzielony na trzy części i zrealizowany przez czeskich tancerzy i tancerki: Michaela Bartlová, Lenka Kantorová, Veronika Rehbergerová, Blanka Wernerová, Ladislav Beneš, Michal Klohna,Václav Krajc, Miroslav Stehlík
Kierownikiem artystycznym zespołu jest profesor Helena Kazárová, która wspólnie z Agnieszką Lasek- Piwarską, panią dyrektor starachowickiego Parku Kultury prowadziła sobotni balet historyczny. Epokowe kostiumy tancerzy opracował Roman Šolc.
Część I: Muzyka i tańce z czasów Ludwika XIV.
Część II: Przewodnik po królewskiej modzie baroku,
Część III: Wśród pasterzy, tańce ludyczne.
Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem prezydenta Starachowic, Marka Materka oraz starosty starachowickiego- Piotra Ambroszczyka.

O zespole z Pragi

Hartig Ensemble to grupa profesjonalnych tancerzy, którzy pod kierownictwem artystycznym profesor Heleny Kazárovej poświęcają już kilkanaście lat na interpretację tańców z "trzech wieków”, od późnego renesansu do wczesnego romantyzmu. Od momentu powstania, w 1997 roku, zespół nawiązał współpracę z wieloma muzykami i zespołami zajmującymi się interpretacją historyczną i wspólnie zaczął odkrywać zapomniany repertuar, na który składają się zarówno tańce towarzyskie jak i tańce wirtuozowskie, oraz przedstawienia teatralne w operach XVII i XVIII wieku.
Zespół od początku swojej działalności odtwarza tańce według zachowanych źródeł historycznych.
Przez lata swojej działalności tancerze oprócz własnych programów koncertowych brali udział w wielu prestiżowych projektach teatralnych i festiwalach.
Kazimierz Cuch

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie