Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Basen termalny w Kazimierzy coraz bliżej otwarcia. Będzie wyjątkowy w skali kraju. Zobacz film i zdjęcia

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
Całoroczny basen termalny, wypełniony leczniczą wodą siarczkową, który swoje miejsce znajdzie tuż obok basenu "Wodny Raj" w Kazimierzy Wielkiej, jeszcze w tym roku zostanie otwarty. Inwestycja, na którą mieszkańcy miasta i gminy, a także całego regionu, czekają od wielu miesięcy, stanowi wyjątkową w skali - nie tylko województwa, ale całego kraju atrakcji. Co obecnie dzieję się na placu budowy? Z jakich wygód już wkrótce będzie można tu korzystać?

Basen termalny w Kazimierzy Wielkiej już w tym roku zostanie otwarty

Na tę inwestycję mieszkańcy powiatu kazimierskiego, czekają od wielu miesięcy. Już w połowie 2021 roku wyjątkowy w skali kraju, wypełniony siarczkową wodą leczniczą, całoroczny basen termalny w Kazimierzy Wielkiej, miał zostać otwarty. Niestety, pandemia koronawirusa oraz związane z nią problemy głównego wykonawcy sprawiły, że realizacja inwestycji mocno przesunęła się w czasie. Zobaczcie:

Kłopoty z basenem siarczkowym w Kazimierzy Wielkiej. Kolejne opóźnienie i... brak kontaktu z wykonawcą. Zobacz zdjęcia

Pomysł na stworzenie nietypowej atrakcji narodził się kilka lat temu. Jak przypomina wicestarosta powiatu kazimierskiego, Michał Bucki, w 2015 roku w niedalekich Cudzynowicach wykonano odwiert. To właśnie wtedy, potwierdzone zostały ogromne złoża siarczkowej wody leczniczej na poziomie przepływu 82 metrów sześciennych na godzinę.

- To ogromna ilość dobroczynnej, leczniczej wody. W związku z tym, zaplanowaliśmy budowę pierwszego, otwartego, całorocznego basenu zewnętrznego z temperaturą wody około 36-38 stopni zimą. Już za kilka miesięcy - jeszcze w tym roku, basen zostanie oddany do użytku

- zapowiedział wicestarosta powiatu kazimierskiego, Michał Bucki.

Przypomniał, że obiekt powinien zostać oddany do użytku dużo wcześniej.

Woda siarczkowa o podobnych właściwościach jak w Busku

- Niestety, pandemia Covid-19 oraz różne sytuacje z tym związane spowodowały, że generalny wykonawca ma opóźnienie. Koszt inwestycji to kwota blisko 7 milionów złotych. Jak widać, cały teren i sama budowa są już praktycznie zakończone. Do odebrania pozostały elementy budowlane, a po odbiorze - do wykonania kilka elementów branżowych. Zaraz potem powinniśmy przystąpić do wypełniania basenu i zaproszenia mieszkańców do korzystania z basenu, a przede wszystkim właściwości zdrowotnych tej wody, której skład jest porównywalny do wody z Buska-Zdroju - dodał wicestarosta.

Mieszkańcy Kazimierzy czekają na nową atrakcję

Prezes Kazimierskiego Ośrodka Sportowego, Robert Pleszyński przyznał, że mieszkańcy z niecierpliwością czekają na otwarcie basenu, który w swoim wyglądzie będzie przypominał megalityczną budowlę!

- Budowa obiektu zbliża się ku końcowi. Będzie to basen siarczkowy, mineralny, podobny do basenu znajdującego się w Solcu-Zdroju. Jedyną, zasadniczą różnicą jest to, że kazimierski basen będzie basenem zewnętrznym, całorocznym. Jego główną zaletą są właściwości lecznicze wody siarczkowej - dla wszystkich użytkowników i kuracjuszy. Obiekt, po części, jest wzorowany na grobowcach megalitycznych, które znajdowały się w niedalekich Słonowicach. Dlatego całość, to połączenie drewna, betonu i odrobiny współczesności. Mam nadzieję, że basen w Kazimierzy Wielkiej zrobi wrażenie na wszystkich

- przyznał prezes ośrodka.

Basen składa się z dwóch niecek o długości 10 x 18 metrów podzielonych na dwie części - jeden mniejszy i drugi większy basen. Dodatkowo, dla użytkowników będzie dostępna plaża piaskowa, basen dla dzieci, leżaki, a także (najpewniej) bar i wiele elementów, z których każdy gość będzie mógł skorzystać.

W jaki sposób użytkownicy pływalni będą mogli wyjść na część zewnętrzną? Prezes Robert Pleszyński tłumaczy:

- Latem będą otwierane drzwi, które pozwolą wyjść na część zewnętrzną, natomiast zimą będzie możliwość przejść na basen termalny przez specjalną śluzę.

Zobaczcie jak obecnie prezentuje się basen termalny w Kazimierzy Wielkiej.

Basen z właściwościami leczniczymi będzie jedynym tego typu obiektem w Polsce dostępnym dla gości przez okrągły rok. Inwestycja jest częścią spółki Kazimierskiego Ośrodka Sportowego, której udziałowcem jest także gmina Kazimierza Wielka. Budowa basenu jest mocno związana z uzdrowiskową przyszłością miasta. Władze liczą, że inwestycja przyczyni się do rozwoju miasta i zainteresuje przyszłych inwestorów, do budowy w sąsiedztwie obiektów uzdrowiskowych.

Przypomnijmy, umowa dotycząca przebudowy odkrytego basenu mineralnego w Kazimierzy Wielkiej została podpisana pod koniec 2019 roku.

Czytaj także: Basen termalny w Kazimierzy Wielkiej nabiera kształtów. Wkrótce powstaną chodniki i parking. Jak plac budowy wygląda teraz [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie