Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beata Salata, dyrektor II Liceum w Końskich o tym jak kształtować talenty

Klaudia Szałas
O tym, jak rozwijać talenty a nie dusić ich w zarodku rozmawiamy z dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Skłodowskiej - Curie w Końskich, Beatą Salatą.

Koneckie „Nowe” liceum słynie z tego, że wykształciło wielkie, matematyczne umysły. Maciej Dziuba, Mikołaj Grzebieluch, Paweł Wesołowski czy chociażby Kamil Długosz są doskonałymi przykładami na to, że możemy osiągać sukcesy nie tylko na regionalnych konkursach ale także na ogólnopolskich a nawet europejskich olimpiadach. Jaki znają Państwo sposób na sukces?

I uczeń, i nauczyciel muszą nie tylko lubić matematykę, mieć pewne umiejętności ale także się nią pasjonować. W naszej szkole mamy koło olimpijskie prowadzone przez Pana Pawła Dziubę, który jest już znany z tego, że „wychował” wybitnych matematyków.

A czy w tym roku ktoś z II Liceum dostał się do finału Olimpiady Matematycznej?

Jeszcze nie mamy oficjalnych wyników ale trzy osoby były w drugim etapie olimpiady i mają duże szanse znaleźć się w czołówce. Osobami tymi są Maciej Dziuba, Mikołaj Grzebieluch i Tomek Kosmulski. Listę zakwalifikowanych do etapu centralnego olimpiady poznamy za tydzień.

Szkoła dostała dofinansowanie na organizację warsztatów matematycznych

Tak to prawda. Będziemy realizować zadanie pod nazwą „Świętokrzyskie Olimpijskie Warsztaty Matematyczne”. Przyjadą na nie matematycy z całej Polski i wspólnie z najlepszymi nauczycielami będą rozwiązywać skomplikowane, matematyczne łamigłówki. Takie, odbywające się w ubiegłych latach w Sielpi warsztaty, cieszyły się wielkim powodzeniem.

W jaki sposób trzeba pracować z uczniami, żeby sami chcieli się uczyć, żeby mieli motywację?

To złożona kwestia. Kiedy rozmawiamy na ten temat z samymi uczniami podkreślają, że najważniejsze to pozytywne i pełne optymizmu podejście nauczyciela do własnego przedmiotu. Najbardziej czują się zmotywowani, kiedy nie odbiera im się wiary we własne siły i nie krytykuje za błędy, a podpowiada jak dojść do kolejnych rozwiązań. Wbrew powszechnej opinii, uczniowie nie lubią wykładów ex cathedra, to młode pokolenie, które lubi wymianę poglądów i argumentów. Bardzo istotne też jest traktowanie każdego ucznia, nie możemy zapominać, że każdy młody człowiek ma wiele zdolności i rozwija je we własnym tempie i zgodnie z zainteresowaniami. Dlatego motywację do nauki będzie miał w tych obszarach, które są dla niego inspirujące. Ważne, by to zauważyć i dać każdemu swobodę i duże poczucie wolności w wyborze własnej ścieżki rozwoju.

Na szkolnych korytarzach widzi Pani zadowolonych czy raczej zniechęconych uczniów?

Myślę, że są zadowoleniu z tego, że stanowią integralną część naszej szkoły. Wiedzą, że staramy się konsekwentnie realizować to, co obiecywaliśmy im przy rekrutacji. II Liceum to szkoła dla ludzi lubiących się uczyć i szkoła, która rozwija talenty.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Zobacz także: Flesz. Piątkomania we Włoszech, Italia śpiewa o Polaku piosenki, kibice projektują dla niego szaliki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie