Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie kolejna runda rozmów płacowych w MAN BUS Starachowice

Kazimierz CUCH
W imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” rozmowy prowadzi Jan Seweryn- przewodniczący Komisji Międzyzakładowej
W imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” rozmowy prowadzi Jan Seweryn- przewodniczący Komisji Międzyzakładowej Kazimierz Cuch
W środę, 31 stycznia, o 13, po wielkiej poniedziałkowej akcji protestacyjnej, rozpoczęła się kolejna runda rozmów płacowych, prowadzonych przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” i dyrekcję firmy MAN BUS Starachowice. Michael Kobriger, prezes MAN BUS przedstawił związkowcom nową propozycję wzrostu wynagrodzeń. Jest wyższa od poprzedniej.

Dotąd prezes proponował 2 procent ogólnej podwyżki i 1 proc. na podwyżki indywidualne, zależne od indywidualnej oceny pracownika. Nowa propozycja prezesa to 3 proc. podwyżki płacy zasadniczej (średnio około 90 zł brutto miesięcznie) plus 1 proc. na podwyżki indywidualne.

-NSZZ „Solidarność” odrzucił tę propozycję, jako mało atrakcyjną i rozmijającą się z oczekiwaniami pracowników. Wtedy prezes wyszedł z ofertą podpisania porozumienia płacowego na dwa albo trzy lata, co według niego, pozwoliłoby na podwyżki w większej wysokości- informuje przewodniczący Jan Seweryn.

Na razie prezes nie był w stanie określić, jakiego rzędu byłyby te podwyżki. Sprawę musi przedyskutować z Zarządem MAN w Monachium. Kolejną zmianą w stanowisku dyrekcji MAN BUS, jest skłonność prezesa do rozmów na temat włączenia premii z oceny pracownika, do płacy zasadniczej. Kolejne spotkanie w sprawie podwyżki płac zaplanowano na 15 lutego.

Postulaty pracowników MAN BUS

Przypomnijmy postulaty związkowców starachowickiej firmy. Podstawowy postulat to podwyżka płac o 300 zł miesięcznie, począwszy od 1 stycznia 2018 roku. Dalsze to są: włączenie do płacy zasadniczej 8 proc. premii z tytułu oceny indywidualnej pracownika, inne naliczanie premii koncernowej. Powinna być wypłacana w jednakowej wysokości dla wszystkich pracowników koncernu MAN.

Domagają się podniesienia dodatku dla koordynatorów produkcji, podniesienia składki na Pracowniczy Program Emerytalny, objęcia dodatkową opieką medyczną pracowników przechodzących na renty i emerytury. Chcą wyrównania płac na tych samych stanowiskach, szczególnie produkcyjnych.

W firmie MAN Bus około 500 osób (na około 2, 5 tys. ogółem) pracuje na umowach z Agencją Pracy Tymczasowej. Związkowcy chcą, by po 18 miesiącach takiej pracy, przechodzili na umowy z MAN. Natomiast pracownicy, którzy mają umowy terminowe, od 3 lat, zostali zatrudnieni na czas nieokreślony. Z tłumu odezwały się głosy, by jeszcze włączyć do postulatów racjonalizację norm produkcyjnych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny


QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Osoby o tych imionach zdradzają częściej. Twoje imię znalazło się na liście?

Top 10 restauracji w Kielcach według portalu TripAdvisor [ZDJĘCIA]

O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Takich Kielc już nie ma. Zostały na fotografiach [DUŻO ZDJĘĆ]

Najpiękniejsze świętokrzyskie sportsmentki [ZDJĘCIA]

ZOBACZ TAKŻE: Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji z kraju

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie