Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie remont Bramy Krakowskiej w Szydłowie. Prace rozpoczną się już w październiku

MBR
Brama Krakowska w Szydłowie przejdzie remont
Brama Krakowska w Szydłowie przejdzie remont UMiG Szydłów
W najbliższych dniach rozpocznie się remont Bramy Krakowskiej – architektonicznego symbolu Szydłowa. Gmina Szydłów pozyskała na ten cel 17 tysięcy złotych od Województwa Świętokrzyskiego.

Wniosek o dotację z budżetu Województwa Świętokrzyskiego został złożony przez gminę Szydłów na początku marca, a dotacja została przyznana 29 czerwca, uchwałą przegłosowaną na Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Brama Krakowska jest architektonicznym symbolem Szydłowa i jednym z najcenniejszych zabytków architektury obronnej w południowo-wschodniej Polsce. Powstała w XIV wieku jako element fortyfikacji miejskich. W XVI wieku górne kondygnacje przerobiono na styl renesansowy, co nadało jej bardzo charakterystycznego wyglądu, niespotykanego nigdzie indziej w Polsce. Drgania powodowane przez ruch samochodów ciężarowych przejeżdżających ulicą Kielecką spowodowały liczne spękania i odspojenia w licu bramy. Gmina podjęła działania ratownicze – w grudniu 2019 roku sporządzona została dokumentacja konserwatorsko-budowlana, na którą pozyskano pieniądze od Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W marcu złożono natomiast wnioski o dotacje na prace budowlane.

Dotacja od Województwa Świętokrzyskiego pozwoli na prace budowlane przy zabytku. Harmonogram robót przewiduje oczyszczenie elewacji, skucie popękanej zaprawy, uzupełnienie ubytków ścian poprzez przemurowanie, klinowanie oraz uszczelnienie zaprawy, a także spoinowanie muru w miejscach dokonywania naprawy. Prace mają na celu powstrzymanie postępującej destrukcji i utrzymanie zabytku w dobrym stanie technicznym. Prace rozpoczną się na początku października. Całkowity koszt naprawy wynosić będzie około 25 tysięcy złotych z czego 17 tysięcy pochodzić będzie z dotacji, a reszta z budżetu miasta. Wykonawcą będzie Furmanek Renewal Sp. z o.o. S.K.A. z Daleszyc.

Przypomnijmy, że pod koniec 2019 roku dobiegła końca kompleksowa rewitalizacja szydłowskich zabytków. Wyremontowano synagogę, ruiny szpitala i kościoła Ducha Świętego oraz zamek królewski i skarbczyk, który niedawna nosi nazwę Muzeum Zamków Królewskich Europy.

Szydłowskie Zabytki

Średniowieczny, szydłowski zamek wybudowany przez króla Jagiełłę jest ewenementem na skale Polski, ponieważ nigdy nie był poddany przebudowie. Od grudnia 2019 roku, po wewnętrznym remoncie, odwiedzający mogą zobaczyć jego dwie kondygnacje z wieloma atrakcjami i skorzystać z nowego zaplecza socjalnego. Obiekt został wyposażony również w dach, co pozwoliło na organizowanie imprez kulturowych nawet podczas niekorzystnej pogody.

Kolejnym odrestaurowanym obiektem był skarbczyk, który obecnie pełni rolę Muzeum Zamków Królewskich. Przez wiele lat budynek był ruiną, a funkcje użytkowe przywrócono mu pod koniec lat 50. XX wieku. Do 2018 roku mieściła się tutaj biblioteka oraz muzeum. Obecnie Muzeum Zamków Królewskich, wprowadza turystę w tematykę zamku szydłowskiego w szerokim kontekście europejskim. Znajduje się tutaj 10 makiet zamków, realistyczne manekiny w strojach z epoki, instalacje odwzorowujące między innymi piwnicę zamkową czy działanie pieca hypokaustycznego. Wewnątrz budynku zwiedzający mogą skorzystać z bogatej oferty multimedialnej skierowanej zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Przy pomocy ekranów dotykowych można zagrać w proste gry, takie jak „Oblężenie zamku” czy „Turniej rycerski”. Turyści mogą również napalić w wirtualnym kominku, aby ogrzać komnatę przed przybyciem króla oraz przynieść wino na wieczorną ucztę. Całość uzupełniona została ekspozycjami artefaktów odkrytych podczas eksploracji archeologicznych szydłowskiego zamku między innymi monet, narzędzi, elementów ubioru i uzbrojenia, kafli oraz naczyń ceramicznych.

Remont generalny przeszedł również budynek synagogi. Zostały wymienione wszystkie instalacje, elewacja, dach i wewnętrzne wyposażenie. W środku powstała również nowa sala, w której będzie można organizować różnego rodzaju eventy. Teren obok synagogi również uległ całkowitej zmianie. Za budynkiem znajduje się ogromny plac zabaw dla najmłodszych, a wokół posadzono mnóstwo zieleni.

Koszt renowacji szydłowskich zabytków wyniósł ponad 9,8 miliona złotych, z czego 7,8 miliona złotych pochodziło z funduszy unijnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie