Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będziemy chodzić w maskach chroniących przed smogiem?

Paulina Baran
Od lewej: starosta kielecki Michał Godowski, radny miasta Kielce Dawid Kędziora, Magdalena Pokora z Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego i Piotr Żołądek, wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego w regionie.
Od lewej: starosta kielecki Michał Godowski, radny miasta Kielce Dawid Kędziora, Magdalena Pokora z Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego i Piotr Żołądek, wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego w regionie. Dawid Łukasik
Zakup profesjonalnych masek z filtrami zaproponował kielecki radny Dawid Kędziora podczas czwartkowej konferencji prasowej zorganizowanej przez regionalne władze Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Mieszkańcy zasługują na to, żeby byli rzetelnie informowani o stanie powietrza – mówił radny Kędziora. Wyjaśniał, że w Kielcach funkcjonuje jedna automatyczna stacja pomiaru zanieczyszczeń, która na dodatek tylko punktowo sprawdza stan naszego powietrza. – Jako klub radnych będziemy zwracać się do pana prezydenta, aby takich stacji było więcej, przynajmniej po jednej na każdym osiedlu – dodawał. Wyjaśniał, że informacje na temat bieżących zanieczyszczeń powinny pokazywać się także na tablicach informacyjnych przy przystankach autobusowych.

Dawid Kędziora podkreślał, że nie można bagatelizować problemu smogu, nie można czekać aż starsze osoby będą z tej przyczyny mdlały na ulicach. Radny zaproponował więc zakup profesjonalnych masek, choć przyznał, że są one drogie, jedna kosztuje ponad sto złotych, na dodatek co pół roku trzeba byłoby wymieniać filtry.

Rząd musi podjąć konkretne działania

Piotr Żołądek, wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego w regionie, apelował do polskiego rządu o podjęcie bardzo zdecydowanych działań w celu określenia norm jakości paliw stałych. Domagał się interwencji ministerstwa finansów, żeby ustabilizować ceny paliw płynnych, czyli gazu i oleju opałowego. - Trzeba koniecznie wrócić do rozwiązań odnawialnych źródeł energii. Dzisiaj aż 48 procent obiektów w Polsce zasilanych jest paliwami stałymi o fatalnej jakości, jedynie 10 procent stanowią instalacje gazowe. Te wskaźniki pokazują, jak bardzo poważny problem mamy do rozwiązania – mówił Piotr Żołądek.

W szkołach powstaną specjalne pracownie

Marek Gos, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, zachęcał do korzystania z odnawialnych źródeł energii i wzięcia udziału w tak zwanych projektach parasolowych. Wyjaśniał szczegóły programu, dzięki któremu mieszkańcy regionu będą mogli uzyskać minimum 60 procent dofinansowania na inwestycje. Co więcej, to gmina będzie składać wnioski za mieszkańców. – Gmina, aby otrzymać dofinansowanie będzie musiała zebrać około 100 chętnych mieszkańców - obrazował wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Wyjaśniał, że Fundusz zamierza też tworzyć w gminach pracownie o charakterze edukacyjnym. - To mają być wzorcowe pracownie, które dadzą dobrze wyposażoną bazę dla nauczycieli, żeby prowadzić zajęcia z przedmiotów przyrodniczych ze szczególnym uwzględnieniem stanu jakości środowiska. Chcemy, żeby w tym roku w każdej gminie wiejskiej powstała jedna taka pracownia, w gminach miejsko-wiejskich dwie, a w miastach – trzy pracownie – tłumaczył Marek Gos.

Atrakcyjne mieszkanie może być Twoje. Wystarczy 29 złotych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie