Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez marszu Kadrówki do Kielc nie byłoby Polski? Wyjątkowa historia strzelców Piłsudskiego tworzona na ziemi świętokrzyskiej

Tomasz Trepka
Sztab I Kompanii Kadrowej przed wejściem do Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, 1914 rok
Sztab I Kompanii Kadrowej przed wejściem do Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, 1914 rok Muzeum Historii Kielc
6 sierpnia 1914 roku Józef Piłsudski zarządził wymarsz na teren Królestwa Polskiego I Kompanii Kadrowej strzelców. Dziś nie ulega wątpliwości, że bez zaangażowania w 1914 roku nie byłoby odzyskania niepodległości w listopadzie 1918 roku.

Marsz jednostek, liczących około 160 osób, przebiegał dość sprawnie i szybko. Nie napotykano rosyjskich oddziałów, które pośpiesznie wycofywały się za Wisłę. 9 sierpnia I Kompania Kadrowa przeszła przez Książ Wielki i przekroczyła obecną granicę województwa świętokrzyskiego. Jej postój zarządzono najpierw w Wodzisławiu, a następnie w Jędrzejowie. W obydwu miastach przeprowadzono werbunek ochotników oraz zadbano o odpowiednią aprowizację oddziałów uruchamiając między innymi szpital polowy i zakłady rzemieślnicze.

Na drodze do Kielc
Mieszkańcom ziemi świętokrzyskiej oznajmiano, że na zajętych terenach „będą tworzone władze polskie”. Kiedy Piłsudski dostrzegł lekceważący stosunek Austriaków do strzelców, postanowił nie czekać z zajęciem kolejnych miast i miejscowości. Najważniejszym celem na jego drodze stały się Kielce.

11 sierpnia 1914 roku jednostki opuściły Jędrzejów i udały się w kierunku Chęcin. Następnie przekroczyły Nidę w rejonie miejscowości Brzegi. W Słowiku nieopodal Kielc sformowany został Batalion Kadrowy na czele, którego stanął dotychczasowy komendant „Kadrówki” – Kazimierz Herwin–Piątek. 12 sierpnia około godziny 11 patrol pod dowództwem Władysława Prażmowskiego „Beliny” wjechał do Kielc.

„Kielce! Kielce! – szept pobiegł od jeźdźca do jeźdźca, a już kopyta po bruku tętniły. Miasto jakby przycichło w oczekiwaniu. Ulice były głuche, okna pozamykane, gdzieniegdzie przesunął się jakiś ciekawski. […] Po mieście już poszła wieść: Nasi! Nasi!” – zapamiętał jeden z uczestników patrolu. Mieszkańcy z rezerwą przyjęli strzelców, nie mając świadomości z kim mają do czynienia. Jednocześnie doszło do walk z Rosjanami, między innymi w okolicach dworca kolejowego, folwarku Czarnów, Szydłówka oraz Zagórza.

Sprawnie jednak utworzono zręby polskiej administracji. Reprezentował ją Komisariat Wojskowy, który zajął budynki dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich. W mieście rozlepiono odezwy wzywające ludność by wstępowała do wojska oraz ogłaszające konfiskatę majątku rosyjskiego. Uwolniono również więźniów politycznych.

Przypominają bohaterów

Oddziały polskie przebywały w Kielcach 12 oraz 13 sierpnia, zmuszone do odwrotu, znów wkroczyły do obecnej stolicy województwa świętokrzyskiego – 19 sierpnia 1914 roku. Historycy nie mają dziś wątpliwości, że „ideowy oraz polityczny cel, jaki został postawiony przez Józefa Piłsudskiego I Kompanii Kadrowej został zrealizowany. Na teren Królestwa Polskiego, wkroczyły jeszcze przed wojskami austriackimi oddziały polskie – pierwsze regularne oddziały wojska polskiego od zakończenia powstania styczniowego”.

Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej stanowi zachowanie wspaniałej karty legionowej. Pierwszy upamiętniający marsz „Kadrówki” miał miejsce w 1924 roku. W okresie okupacji i powojennej Polsce był on zakazany. Do marszu powrócono nieoficjalnie w latach osiemdziesiątych, a jego idea kontynuowana jest do dnia dzisiejszego.

Pełny program marszu - CZYTAJ TU Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Wielkie święta w Wodzisławiu, Jędrzejowie, Chęcinach i Kielcach (SZCZEGÓŁOWY PROGRAM)

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – nowy kodeks drogowy

Źródło: vivi24

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie