Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezczelne kradzieże na zabytkowym starym cmentarzu w Kielcach

Luiza BURAS-SOKÓŁ [email protected]
Łupem złodziei padają też ogrodzenia pomników.
Łupem złodziei padają też ogrodzenia pomników. Aleksander Piekarski
- Giną zwłaszcza drobne elementy z metali kolorowych, ale złodzieje wzięli się też za 150-letnie mosiężne figury Matki Boskiej i Jezusa - martwi się Jan Wzorek, kierownik cmentarzy rzymsko-katolickich w Kielcach. Tymczasem wzmożone zostaną patrole na tym terenie.

Ubytki w zabytkowych nagrobkach zauważyli sami kielczanie i są tym faktem oburzeni. - Jak tak można? Przecież to zabytki. Na grobie moich bliskich także zginęły mosiężne elementy - zadzwoniła do redakcji pani Anna.

Sprawą zaniepokojony jest także Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach, które co roku organizuje kwestę na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków na cmentarzu starym. - W szerszym gronie będziemy wkrótce radzić na d tym, jak właściwie zabezpieczyć cmentarz - mówi.

WSPÓLNE DOBRO

- Dla złodziei nie ma już żadnej świętości. Kradną litery, piłują krzyże, teraz zabrali się za nieoceniony zabytek, czyli dwie pełnowymiarowe figury Matki Boskiej i Jezusa, które stoją przy głównej alejce. To jedne z najpiękniejszych rzeźb na cmentarzu, ale ci, którzy kradną nie rozumieją, że to nasze wspólne dobro, o jakie trzeba dbać, a nie dewastować - denerwuje się Jan Wzorek i apeluje do ludzi o czujność.

Sprawę zna wojewódzki konserwator zabytków Jan Cedro. - Przedsięwzięto dodatkowe środki ostrożności. Regularnie prosimy też policję o zwiększenie ilości patroli w tym miejscu - informuje konserwator i jednocześnie przypomina, że dostanie się na teren cmentarza przez zamkniętą bramę jest włamaniem.

KRADNĄ WSZĘDZIE

Złodzieje nie oszczędzają także cmentarza w Cedzynie. - Ludzie po zimie zauważają, że na grobach ich bliskich coś zginęło, najczęściej są to elementy ozdobne z metali kolorowych, litery, krzyże, sporadycznie drobne elementy kamienne - tłumaczy Dariusz Toborek, kierownik Zakładu Usług Pogrzebowych zarządzającego cmentarzami komunalnymi w Kielcach.

- Cmentarz jest pilnowany całą dobę, ale 24 hektary to olbrzymi obszar, nie sposób stać przy każdym grobie - przyznaje. - Często sugeruję ludziom, by ubezpieczali nagrobki, a liter nie wieszali, tylko wykuwali - mówi i dodaje, że w Cedzynie także częściej będą się pojawiać patrole policyjne. Podjęto również działania, by cmentarz został objęty monitoringiem. Mogłoby się to stać w przyszłym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie