Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczniej u rolników

Marzena SMORĘDA [email protected]
Liczba nieszczęśliwych zdarzeń z roku na rok maleje, ale praca w rolnictwie wciąż nie jest bezpieczna.
Liczba nieszczęśliwych zdarzeń z roku na rok maleje, ale praca w rolnictwie wciąż nie jest bezpieczna.
dochodzi do wypadków, a nawet śmierci. Sprawdziliśmy, jak to wygląda w naszym regionie.

Spadają z dachów budynków gospodarczych, tracą palce przy maszynach i urządzeniach, łamią nogi, ręce i kręgosłupy. Jak pokazują statystyki wypadków i chorób zawodowych przy pracy w gospodarstwach rolnych na te-renie województwa świętokrzyskiego, liczba nieszczęśliwych zdarzeń z roku na rok maleje, ale praca w rolnictwie wciąż nie jest bezpieczna.

Aż 649 rolników uległo w pierwszym półroczu tego roku wypadkom, a trzy osoby straciły życie podczas pracy w gospo-darstwie i w polu na terenie województwa świętokrzyskiego. W ubiegłym roku wypadków było aż 1420, w tym cztery śmiertel-ne, a sześć lat temu ponad dwa i pół tysiąca i 13 wypadków śmiertelnych.

 

NAJGROŹNIEJ LATEM

 

Najgorzej jest w szczycie prac polowych i gospodarskich. Latem co roku dochodzi do wielu nieszczęść, bo w pracę na polach i łąkach zaangażowane są wtedy na wsiach całe rodziny. Pośpiech, zmęczenie, stare maszyny, a często brak wyobraźni zbiera wtedy swoje żniwa, często także wśród dzieci. Z roku na rok świadomość zachowania bezpieczeństwa przy pracy na polach jest jednak coraz wyższa. Lepsze i nowocześniejsze są też maszyny i urządzenia do prac polowych i gospodarskich.

 

Rolników trapią także choroby zawodowe. Według danych KRUS, w ubiegłym roku choroby zawodowej przy pracy w go-spodarstwie rolnym nabawiła się jedna osoba, ale pięć lat temu pięć osób.

 

SZKOLENIA, KONKURSY, AKCJE

 

Jak poinformowała nas Państwowa Inspekcja Pracy w Kielcach, co roku podejmuje ona wiele działań, właśnie w trosce o bezpieczeństwo rolników. Pomoc rolnikom w poprawie warunków pracy i dostosowaniu gospodarstw do przestrzegania norm i zasad bezpiecznej pracy jest jednym z kluczowych działań PIP.

 

W pierwszym półroczu bieżącego roku przeprowadzono więc szkolenia dla rolników, młodzieży, kół gospodyń wiejskich, dzieci ze szkół wiejskich. Były też konkursy wiedzy dla rolników, młodzieży i dzieci. W okresie żniw i wakacji od kilku lat Okręgowy Inspektorat Pracy uczestniczy w wojewódzkiej akcji „Pomóżmy dzieciom spędzić szczęśliwie wakacje”, organizując spotkania edukacyjne dla dzieci na temat bezpieczeństwa w gospodarstwie. Te wszystkie działania mają na celu uwrażliwienie rolników na zagrożenia, jakie niesie praca na wsi, a także pomoc przy dobrej organizacji pracy.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bezpieczniej u rolników - Echo Dnia

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie