MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie w województwie świętokrzyskim. Zobacz, gdzie w regionie jest największe i gdzie najtrudniej o pracę

Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Gdzie w Świętokrzyskiem jest największe bezrobocie? Sprawdź szczegóły na kolejnych slajdach>>>>
Gdzie w Świętokrzyskiem jest największe bezrobocie? Sprawdź szczegóły na kolejnych slajdach>>>>Pixabay
W województwie świętokrzyskim bezrobocie osiąga najwyższe poziomy w całej Polsce. Analiza danych Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2023 pokazuje, które miasta regionu zmagały się z największym problemem bezrobocia, z rekordowymi wskaźnikami przekraczającymi 15%.

Bezrobocie w województwie świętokrzyskim

Województwo świętokrzyskie w 2023 roku zmagało się z problemem bezrobocia na poziomie wyższym niż średnia krajowa. Dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) przedstawiają niepokojący obraz lokalnego rynku pracy.

- Bezrobocie rejestrowane w świętokrzyskim wynosiło w 2023 roku 7,8% (7,8% wśród kobiet i 7,8% wśród mężczyzn). Jest to znacznie więcej od stopy bezrobocia dla Polski - czytamy na portalu polskawliczbach.pl.

Tu w Świętokrzyskiem jest największe bezrobocie

Analiza danych udostępnionych przez GUS pokazuje, że świętokrzyskie boryka się z wyższą stopą bezrobocia niż reszta kraju, co świadczy o trudnościach na lokalnym rynku pracy. W całym kraju stopa bezrobocia rejestrowanego w 2023 roku wyniosła 5,1%, co oznacza spadek o 0,1% względem roku 2022. Warto zaznaczyć, że w 2012 roku stopa bezrobocia w Polsce wynosiła aż 19%, co pokazuje ogólnokrajową tendencję do poprawy sytuacji na rynku pracy.

Tu w regionie świętokrzyskim bezrobocie jest największe i najtrudniej o pracę

W kontekście wynagrodzeń i struktury zatrudnienia województwo świętokrzyskie również prezentuje się specyficznie w porównaniu z resztą kraju. Przeciętne wynagrodzenie brutto w regionie za rok 2023 wyniosło 5 783 zł, co stanowiło 86,20% średniej krajowej.

Zobacz, w których świętokrzyskich miastach jest największe bezrobocie:

- 21,8% aktywnych zawodowo mieszkańców świętokrzyskiego pracuje w sektorze rolniczym (rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo), 27,3% w przemyśle i budownictwie, a 16,7% w sektorze usługowym (handel, naprawa pojazdów, transport, zakwaterowanie i gastronomia, informacja i komunikacja) oraz 1,7% pracuje w sektorze finansowym (działalność finansowa i ubezpieczeniowa, obsługa rynku nieruchomości) - informuje portal polskawliczbach.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sensacyjny ruch Łukasza Piszczka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie