Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Biały Orlik" powstaje w Busku

Adam LIGIECKI [email protected]
Biała, gładka i... bardzo śliska - tafla buskiego sztucznego lodowiska „Biały Orlik” jest już gotowa.
Biała, gładka i... bardzo śliska - tafla buskiego sztucznego lodowiska „Biały Orlik” jest już gotowa. Adam Ligiecki
Mieszkańcy Buska dostaną wspaniały prezent pod choinkę. Już niebawem zostanie przekazane do użytku pierwsze sztuczne lodowisko na Ponidziu.

Obiekt powstaje w ramach rządowego programu "Biały Orlik". Busko jest pierwszym - obok Sandomierza - miastem w regionie świętokrzyskim, które otrzyma takie lodowisko.

To zasługa samorządu ubiegłej kadencji. Umowę w sprawie budowy lodowiska podpisał poprzedni burmistrz Piotr Wąsowicz, krótko przed oddaniem władzy w ratuszu.

LÓD Z PILOTAŻU

Lodowisko powstaje w ramach pilotażowego programu, opracowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. To zimowy odpowiednik popularnego programu "Moje boisko - Orlik 2012".

Buskie lodowisko zlokalizowano na Orliku, przy ulicy Grotta, obok krytej pływalni. Znajduje się na boisku z nawierzchnią poliuretanową, służącym latem do gry w koszykówkę i siatkówkę - od ulicy Partyzantów.
Od strony logistycznej cała operacja przebiegła szybko. W miniony czwartek zainstalowano agregat chłodniczy, w piątek specjalistyczna firma z Warszawy dokonała zamrożenia lodowej tafli. Wczoraj miał miejsce odbiór wstępny obiektu, z udziałem przedstawicieli Urzędu Miasta i Gminy.

BIAŁY INACZEJ

Jak będzie działał buski "Biały Orlik"? Rozmawialiśmy z pracownikami firmy budującej lodowisko, konserwatorami. Obiekt został wykonany z zastosowaniem nowoczesnej technologii. Ekonomicznej - jeśli chodzi o koszty.

W niewielkiej odległości od lodowiska znajduje się agregat chłodniczy. To urządzenie polskiej produkcji, "serce" projektu. Jako medium chłodzące zastosowano glikol.

Pod taflą lodową zamontowano segmenty przypominające panele, o wymiarach 1x5 metrów. Każdy z nich wypełniony jest gęstą siecią rurek aluminiowych. Lód powstał przez zamrożenie czystej wody, choć sprawia wrażenie... "białego inaczej". - To sprawna technologia mrożenia - wyjaśniają fachowcy.

SOLIDNE BANDY

Równocześnie z zalewaniem wodą, wtopione zostały też w lód białe bandy. Wykonane z solidnego tworzywa sztucznego, mają około półtora metra wysokości.

Boisko, na którym powstaje lodowisko, ma wymiary 25x19 metrów. Biała tafla jest jednak nieco mniejsza (około 450 metrów kwadratowych powierzchni), gdyż lodu nie kładziono na obrzeżach. Na obiekt będziemy wchodzić od strony pływalni. Zostanie tam położony gumowy "dywan", tak by łyżwiarze nie niszczyli nawierzchni boiska.

"Biały Orlik" ma być obiektem ogólnodostępnym. Amatorzy łyżwiarstwa i hokeja korzystać będą z lodowiska przed i po południu oraz wieczorami, przy sztucznym oświetleniu. Gmina planuje także zakup łyżew. Będzie je można wypożyczyć na miejscu, za niewielką odpłatnością.

ŚLIZGANIE DO WIOSNY

Koszt budowy "Białego Orlika" szacuje się na 700 tysięcy złotych. Blisko połowę tej kwoty pokrywa dofinansowanie z budżetu państwa, resztę dokładają samorządy.

Jak długo będziemy się cieszyć buskim lodowiskiem? Ma funkcjonować do wiosny, do marca 2011 roku. Zdaniem ekspertów, przeszkodą nie będą nawet wysokie temperatury za oknem. Także przy plus kilku stopniach Celsjusza sztuczna tafla lodowa zapewnia komfort jazdy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie