MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteka w Połańcu jak kuźnia wiedzy i umiejętności

Agnieszka KURAŚ
Tematykę fotografii przybliżał młodzieży Dawid Glica – lokalny pasjonat fotografii. Zaproszony gość szybko nawiązał bezpośredni kontakt z uczniami, a ci nie pozostali mu dłużni zadając wiele pytań.
Tematykę fotografii przybliżał młodzieży Dawid Glica – lokalny pasjonat fotografii. Zaproszony gość szybko nawiązał bezpośredni kontakt z uczniami, a ci nie pozostali mu dłużni zadając wiele pytań. archiwum biblioteki w Połańcu
Biblioteki muszą dziś rywalizować z nowinkami technicznymi i dbać o ciekawą ofertę nie tylko książkową, ale także zajęć dla wszystkich. Naprzeciw oczekiwaniom, nie tylko czytelników, wyszła Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu. W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek 2013 zorganizowała szereg ciekawych warsztatów dla osób w różnym wieku.

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek 2013 połaniecka Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna zmieniła swój docelowy charakter. Tym razem można było do niej przyjść nie tylko po to, by wypożyczyć książki, ale także podyskutować o nich, jak również po cenną wiedzę z zakresu obsługi Internetu, fotografii, komiksu, czy tworzenia animacji. A chętnych na spędzenie czasu w bibliotece było wielu, bo ponad 100 osób.

- W tym roku wyszliśmy także poza mury biblioteki, bo zorganizowaliśmy rajd rowerowy do Sichowa Dużego i ta inicjatywa bardzo spodobała się uczestnikom - mówi Renata Wójtowicz, dyrektor Miejsko - Gminnej Bibliotek Publicznej w Połańcu.

WARSZTATY RÓWNIEŻ DLA STARSZYCH

Seniorzy uczestniczyli w zajęciach z zakresu obsługi Internetu. Każdy z nich miał do dyspozycji laptop. Poznali zasadę działania wyszukiwarki Internetowej na przykładzie google.pl. Dowiedzieli się jak zbudowany jest jej interfejs oraz co to są boty i indeksy. Na koniec samodzielnie wykonali ćwiczenia polegające na odnalezieniu określonych informacji w Internecie.

- Wszyscy uczestnicy poradzili sobie z tym zadaniem świetnie. Zajęcia dla seniorów z obsługi Internetu to u nas nie nowość, bo odbywają się w bibliotece od grudnia zeszłego roku. Zgłosiła się do nas grupa seniorów, która wysunęła potrzebę uczestniczenia w takich warsztatach i od tamtej pory wszystko się zaczęło. Wyszliśmy naprzeciw ich oczekiwaniom i zaczęliśmy realizować takie zajęcia. W tej chwili odbywają się one co drugi poniedziałek i chętnych nie brakuje - mówi Renata Wójtowicz.

FOTOGRAFIĄ SPROSTALI GUSTOM MŁODZIEŻY

Uczniowie klas VI Szkoły Podstawowej spotkali się z lokalnym pasjonatem fotografii Dawidem Glicą. Zaproszony gość szybko nawiązał bezpośredni kontakt z młodzieżą, a ci słuchali go z wielkim zainteresowaniem. Fotograf pasjonująco opowiadał o swoim hobby, pracy i zainteresowaniach, wciągając słuchaczy swoimi opowieściami w magiczny świat zdjęć. Zaprezentował także sprzęt służący do profesjonalnej fotografii.

- Spotkanie dostarczyło młodzieży wielu estetycznych wrażeń zwłaszcza podczas oglądania fotografii zaproszonego gościa - twierdzi Renata Wójtowicz.

- Biblioteka to przestrzeń dla kreatywnych, jest to miejsce, w którym można zaczerpnąć wiele ciekawych pomysłów zarówno dla małego jak i dla starszego, każda z tych osób może u nas wybrać coś dla siebie - dodaje dyrektor Wójtowicz.

MARZENIA SIĘ SPEŁNIAJĄ, TRZEBA TYLKO CHCIEĆ

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także warsztaty o komiksie i animacji. Autorzy "Legendy o Połanieckim Grodzie" Sebastian Komorowski i Radosław Matusiewicz, przybliżyli połanieckiej młodzieży proces twórczy powstawania komiksu. Zaś Michał Ambroży skoncentrował się na roli scenarzysty. Opowiedział jak przebiega współpraca scenarzysty i animatora.

- Wszyscy zaproszeni goście wywodzili się z Połańca. Chcieliśmy, by na własnym przykładzie pokazali młodzieży, że jak się chce, to można do czegoś dojść i realizować swoje marzenia - mówi dyrektor biblioteki.

Niezwykle ciekawym elementem spotkania były wyświetlane na tablicy interaktywnej zdjęcia oryginalnych zapisków oraz szkice wykonane przez prowadzących w trakcie tworzenia komiksu i animacji. Zaproszeni goście chętnie odpowiadali na zadawane przez uczestników pytania.

A NA KONIEC COŚ DLA CIAŁA I DUCHA

W ostatnim dniu "Tygodnia bibliotek" zorganizowano rajd rowerowy, którego miejscem docelowym był Sichów Duży. Tam uczestnicy zwiedzili Pałac Radziwiłłów i mieszczącą się w nim zabytkową bibliotekę. Wiele radości dostarczyło im rozwiązywanie zagadek gry terenowej "Sichów - historia Radziwiłłów zaklęta w drzewach". Imprezę zakończyło pieczenie kiełbasek przy ognisku. Choć pogoda była zmienna i nieprzewidywalna nie zabrakło chętnych do wycieczki rowerowej w miłym towarzystwie i pięknych okolicznościach natury.

- Nasza biblioteka dysponuje możliwościami technicznymi. Jest zmodernizowana i myślę, że jest atrakcyjna pod względem realizowanych inicjatyw i warsztatów, a nie tylko miejscem, w którym wypożycza się książki. Każdy u nas wybierze interesujące dla siebie zajęcia - dodaje na koniec dyrektor Renata Wójtowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie