Biełaz "rozjechał"wszystkich. KSS Kielce czwarte w 13. Międzynarodowym Memoriale Andrzeja Kowalczyka (zdjęcia, video)

Redakcja
Katarzyna Grabarczyk z KSS (z piłką) była najskuteczniejszą zawodniczką turnieju, zdobyła 39 bramek. Zdjęcia: S Stachura
- W sobotę dziewczyny zagrały na szóstkę z plusem, to było 100 minut gry na bardzo wysokim poziomie - chwalił swoje zawodniczki trener szczypiornistek KSS Kielce, Zdzisław Wąs. Kielczanki zdobyły wtedy wszystkie swoje trzy punkty w turnieju, ale dało to tylko czwarte miejsce.

Zdzisław Wąs, trener KSS:

- W pierwszym dniu zagraliśmy słabo, w drugim świetnie, zagrały wtedy na szóstkę z plusem, w trzecim przeciwnik był za mocny i dziewczyny już czuły zmęczenie. To normalne, bo dzień wcześniej dziewczyny zagrały 100 minut na bardzo wysokim poziomie. Ten turniej był dla Ali Nowak, żeby mnie do siebie przekonała, bo jest naszą jedyną leworęczną rozgrywającą. Z meczu na mecz grała odważniej.

Aleksandra Pokrzywka odbiera puchar za czwarte miejsce w turnieju od wójta gminy Sitkówka-Nowiny Stanisława Baryckiego.

Szkoleniowiec KSS miał do dyspozycji tylko 9 zawodniczek. Małgorzata Kawka, Agata Kabała i Katarzyna Stradomska są kontuzjowane, a Lina Abramauskaite i Maria Gedroit wyjechały z kadrą Litwy do Włoch. Jak na takie cięcia w składzie, dwie porażki oraz zwycięstwo nad niezłą drużyną słowackiej Iuventy Michalovce i remis z białoruską Gorodniczanką Grodno to i tak pozytywny wynik.

BARDZO DOBRA SOBOTA

Turniej zaczął się w piątek w Nowinach, w sobotę rywalizacja toczyła się w hali w Suchedniowie. KSS najpierw w bardzo dobrym stylu pokonało słowacką drużynę Iuventa Michalovce 30:24.

KSS Kielce - Iuventa Michalovce 30:24 (15:13)
KSS: Kozieł - Grabarczyk 11, Pokrzywka 6 (1), Rosińska 6 (3), Młynarczyk 2, Kot 2, Nowak 2, Łutaj 1.

Kielczanki bardzo dobrze rozpoczęły to spotkanie. Wprawdzie jeszcze w 13 minucie Słowaczki doprowadziły do remisu 8:8, ale potem koncert dały już podopieczne Zdzisława Wąsa. Do przerwy wygrywały 15:13, a najlepsze w ich wykonaniu było pierwsze piętnaście minut drugiej odsłony, kiedy odskoczyły rywalkom. W pewnym momencie prowadziły już 24:17. 11 bramek dla kieleckiej ekipy zdobyła Katarzyna Grabarczyk, świetną partię rozegrała - zwłaszcza w drugiej połowie - bramkarka Paulina Kozieł.

Kristina Ozolina z białoruskiej Gorodniczanki Grodno została miss turnieju i otrzymała nagrodę od „Echa Dnia”.

Kristina Ozolina z białoruskiej Gorodniczanki Grodno została miss turnieju i otrzymała nagrodę od "Echa Dnia".

Po południu kielczanki dość pechowo zremisowały z białoruską Gorodniczanką Grodno.

KSS Kielce - Gorodniczanka Grodno 27:27 (13:13).
KSS: Kozieł - Rosińska 13 (3), Nowak 4, Grabarczyk 7, Pokrzywka 1, Młynarczyk 1, Kozieł 1, Łutaj, Drabik.

Kielczanki miały szansę na drugie zwycięstwo w turnieju, ale głupio straciły bramkę pięć sekund przed końcem meczu. Wtedy rzut jednej z Białorusinek trafił w blok naszych zawodniczek, a przy wznowieniu zawodniczka Gorodniczanki wykonała ni to rzut, ni to podanie, po którym piłka dziwnym trafem wpadła do bramki Kozieł. Kielecka bramkarka wykazała się w tym spotkaniu między innymi obroną czterech rzutów karnych. Nasz zespół mógł sobie zapewnić zwycięstwo już wcześniej, bo wychodził momentami na trzy, czterobramkowe prowadzenie, głównie dzięki skuteczności Marty Rosińskiej.

W niedzielę turniej zagościł w hali przy ulicy Krakowskiej w Kielcach. W ostatnim meczu turnieju KSS wyraźnie uległ mistrzowi Białorusi.

BIEŁAZ ROZJECHAŁ WSZYSTKICH

KSS Kielce - Biełaz Mińsk 26:36 (11:21)
KSS: Kozieł - Nowak 5, Rosińska 5 (4), Pokrzywka 2, Młynarczyk 1, Grabarczyk 7, Łutaj 3, Drabik 3.

Po pięciu minutach gospodynie przegrywały 1:5. Straty zmniejszyły tylko raz (8:10 w 17 minucie), potem zdecydowanie dominowały Białorusinki (drużyna sponsorowana przez fabrykę olbrzymich ciężarówek Biełaz), które w 37 minucie wygrywały już 30:14.

Turniej z kompletem czterech zwycięstw wygrał Biełaz Mińsk przed Iuventą Michalovce, Gorodniczanką Grodno, KSS Kielce i Galiczanką Lwów.

Sponsorzy turnieju

Kolporter Holding, Urząd Miasta Kielce, Urząd Marszałkowski, Urząd Wojewódzki, Urząd Gminy Sitkówka-Nowiny, Urząd Miasta i Gminy Suchedniów, PGNiG, Przedsiębiorstwo DUBR, Wszechnica Świętokrzyska, Lewiatan, HSD Chałupka, Ryszard Grzyb Nieruchomości-Budowa Kupno-Sprzedaż, Auto-Adamczak, Bractwo Andrzejowe, De Heus Sp. z o.o., "Echo Dnia", Radio Kielce, Becher, TopSport, Chemar Rurociągi, Hotel Kongresowy, Wodociągi Kieleckie, Świętokrzyski Związek Piłki Ręcznej Kielce, Biuro Turystyczne Sigma, Ubojnia Drobiu Grzegorz Boszczyk, Anna Bud, Lotto, Systemy Automatycznej Identyfikacji Etykietowania i Znakowania Gama System, Arcop Kserokopiarki Klimatyzacja, Hurtownia Spożywcza R-R, Hotel Eliot, PUH Stanisław Wiesława Miśta Spółka Jawna.

Nagrody indywidualne
Najlepsza bramkarka: Paulina Kozieł (KSS Kielce), najskuteczniejsza: Katarzyna Grabarczyk (KSS, 39 bramek), najlepsza zawodniczka turnieju: Karyna Jeżykawa (Białaz), najmłodsza zawodniczka: Natalia Sarchin (Galiczanka), miss turnieju: Kristina Ozolina (Gorodniczanka).