MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biskup Andrzej Kaleta przewodniczył sumie odpustowej w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach. Było dużo wiernych

Dorota Kułaga
Dorota Kułaga
Po mszy świętej odbyła się procesja wokół kościoła z Najświętszym Sakramentem. Obok księdza biskupa Andrzeja Kalety ksiądz Mirosław Kowalski.
Po mszy świętej odbyła się procesja wokół kościoła z Najświętszym Sakramentem. Obok księdza biskupa Andrzeja Kalety ksiądz Mirosław Kowalski. Dorota Kułaga
W Święto Miłosierdzia Bożego ksiądz biskup Andrzej Kaleta przewodniczył sumie odpustowej w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach. - W dzisiejszą uroczystość mamy okazję, by w sposób szczególny zanurzyć się w tym Bożym Miłosierdziu. Dlatego właśnie dziś jesteśmy zaproszeni, aby poprzez rany Jezusa wejść w tajemnicę Boga, tego Boga, który z miłości do nas dał sobie przebić ręce i bok. Mamy okazję, aby tak jak Tomasz, dotknąć ran Jezusa - mówił w homilii biskup Andrzej Kaleta.

Biskup Andrzej Kaleta odprawił msze świętą w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Bardzo dużo wiernych modliło się na sumie odpustowej w Diecezjalnym Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Mszy świętej przewodniczył ksiądz biskup Andrzej Kaleta, a koncelebrowali ją między innymi ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej, proboszcz miejscowej parafii - ksiądz Jerzy Ostrowski, ksiądz Bogdan Pękacki - proboszcz parafii błogosławionego Jerzego Matulewicza w Kielcach, ksiądz Michał Olejarczyk, który jest jednym z wykładowców w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Zobacz zdjęcia z sumy odpustowej

Ksiądz biskup Andrzej Kaleta przypomniał w homilii, że z woli Ojca Świętego Jana Pawła II druga niedziela po Zmartwychwstaniu Pańskim ustanowiona została Świętem Miłosierdzia Bożego w całym Kościele. Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Pana Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Jezus powiedział do niej:
„Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia. Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski” - czytamy w Dzienniczku Siostry Faustyny.

- Dziś mamy okazję, aby tak jak Tomasz, dotknąć ran Jezusa. On dziś mówi do każdego z nas, jak wtedy do Tomasza: podnieś tutaj swój palec i zobacz moje przebite ręce. Podnieś rękę i włóż w mój bok. Przez te słowa Jezus zdaje się mówić do każdego i każdej z nas: - jeśli przeżywasz coś trudnego, dotknij moich ran. - Jeśli nie jesteś spokojny, jeśli jesteś zalękniona i strwożona tym wszystkim, co się dziś wokół ciebie dzieje, dotknij Jego ran. - Jeśli przeraża cię ogrom bólu i cierpienia, dotknij Jego ran! - Jeśli czujesz bezsilność, rozpacz, zwątpienie - dotknij Jego ran! - Jeśli pragniesz przebaczenia i miłosierdzia - dotknij Jego ran. W nich bowiem - jak prorokował Izajasz - jest nasze zdrowie. Jezus sam zraniony wychodzi w swej miłości naprzeciw naszym ranom. Przed Nim nie musimy się ich wstydzić. Nie musimy ich ukrywać. W tej Godzinie Miłosierdzia On pragnie nas uzdrawiać. Pragnie uzdrawiać nas i znękaną ludzkość. Przecież to właśnie zapowiedział św. Faustynie w słowach:
pragnę, aby święto Miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz [...]. Miłosierdziem swoim ścigam grzeszników na wszystkich drogach i raduje się serce Moje, gdy oni wracają do Mnie [...]. W godzinie tej uprosisz wszystko dla siebie i dla innych; w tej godzinie stała się bowiem łaska dla świata całego - miłosierdzie zwyciężyło sprawiedliwość

- mówił w homilii biskup Andrzej Kaleta.

Przywołał również słowa papieża Franciszka, który mówił kiedyś, że "miłosierdzie nie tylko otwiera bramę naszego umysłu, aby lepiej rozpoznać Boga i tajemnicę naszego osobistego życia, ale także otwiera bramę naszego serca, aby iść i okazywać miłosierdzie naszym bliźnim".

- Jezus, który zmartwychwstając, przezwyciężył zniewalający nas strach i lęk, pragnie w ten sposób otworzyć zamknięte bramy naszych serc i posłać nas, byśmy nieśli i głosili Miłosierdzie Boga przez konkretny i praktyczny wymiar życia. Tajemnica Miłosierdzia Bożego zobowiązuje nas, abyśmy dotykali ran Jezusa w naszych cierpiących braciach i siostrach. Niedościgłym wzorem tego dotykania ran Chrystusowych w naszych cierpiących braciach i siostrach jest dla nas Maryja, która dotykała ran swojego Syna Jezusa, dlatego wzywając jej imienia wołajmy: „ Maryjo, Matko Miłosierdzia, módl się za nami, abyśmy pokrzepieni chlebem słowa Bożego i chlebem Eucharystii, w codziennościach naszego pielgrzymowania do domu Ojca byli po ludzku miłosierni, tak jak to Ojciec nam ukazał w Jezusie Chrystusie, Twoim umiłowanym Synu - zakończył biskup Andrzej Kaleta.

Po mszy świętej odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła. W uroczystościach odpustowych wzięło udział wielu parafian, spotkaliśmy też osoby z innych parafii, a nawet z diecezji radomskiej.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie