Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biskup kielecki Jan Piotrowski przewodniczył pasterce we Włoszczowie. Modlitwa o pomyślne zakończenie budowy nowego kościoła [ZDJĘCIA]

Iwona Boratyn
Biskup kielecki Jan Piotrowski przewodniczył pasterce we Włoszczowie.
Biskup kielecki Jan Piotrowski przewodniczył pasterce we Włoszczowie. Diecezja Kielecka
Biskup kielecki Jan Piotrowski przewodniczył tegorocznej pasterce w kaplicy przy budującym się kościele błogosławionego księdza Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie. Wierni modlili się o pomyślne zakończenie budowy sanktuarium. Będzie to pierwsze takie sanktuarium w Polsce.

- Bóg przyszedł w Betlejem jako dar dla wszystkich ludzi i narodów, niosąc pokój, miłość, wolność i nadzieję na lepsze jutro. Musimy tak jak pasterze nauczyć się rozpoznawać boży dar. Boża propozycja pokoju i miłości jest zawsze darmowa i nie dotyczy jakieś strefy. Prowadzi przez serce zwrócone ku Bogu. Od nas tylko zależy czy będziemy chcieli z niej skorzystać - mówił biskup Jan Piotrowski.

Jak wskazywał, żyjemy w świecie, w którym wydaje się, że wszystko zależy od człowieka. - Mamy wpływ na uprawę ziemi i jej plony, produkujemy narzędzia, komputery czy samochody, możemy wpływać na jakość i długość życia. Wydaje się, że zmierzamy do idealnego świata, którego symbolem ma być społeczeństwo otwarte. Tymczasem w tym samym świecie są wojny, terroryzm, nędza, bezrobocie i ciągła walka o władzę. Sprawcą tych nieszczęść jest człowiek, ogarnięty wewnętrzną ciemnością zła i pychy. Nie zwraca się do Boga, aby w sumieniu rozeznać, co jest dobrem a co złem. Wewnętrzna ślepota nie pozwala widzieć świata, który jest domem wszystkich ludzi, a nie luksusową karczmą czy hotelem dla wybranych - powiedział hierarcha.

Ordynariusz diecezji kieleckiej zachęcał do przemiany własnego życia w oparciu o tajemnicę Bożego Narodzenia. Pasterkę odprawił w kaplicy parafialnej przy budującym się kościele błogosławionego księdza Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie. Wierni modlili się o pomyślne zakończenie budowy nowego kościoła.

Parafię błogosławionego Józefa Pawłowskiego erygował w 1999 roku nieżyjący już biskup kielecki Kazimierz Ryczan. Budowa kościoła rozpoczęła się w 2008 roku. Obecnie w świątyni trwają prace wykończeniowe. Ekipy budowlane zdobią sklepienie. Będzie to sanktuarium, którego patronem jest ksiądz Józef Pawłowski - kapłan diecezji kieleckiej z grona 108 męczenników niemieckich obozów koncentracyjnych. Błogosławionymi zostało:

3 biskupów,
52 kapłanów diecezjalnych,
26 kapłanów zakonnych,
3 alumnów seminariów duchownych,
7 braci zakonnych,
8 sióstr zakonnych, i
9 wiernych świeckich

Z ramienia Konferencji Episkopatu Polski proces beatyfikacyjny prowadził biskup diecezji włocławskiej, która w czasie prześladowania poniosła największe procentowo straty spośród duchowieństwa diecezjalnego w Polsce: daninę krwi złożyła tu ponad połowa kapłanów. Proces informacyjny, "diecezjalny", męczenników za wiarę został otworzony we Włocławku 26 stycznia 1992 r., w rocznicę śmierci męczeńskiej błogosławionego Michała Kozala, obejmując na początku 92 osoby z różnych diecezji i rodzin zakonnych.

Krąg ten w trakcie prac procesowych aż pięciokrotnie ulegał zmianom: powiększał się przez kolejne zgłoszenia nowych kandydatów, a jednocześnie był redukowany, gdy okazywało się, że w rozpatrywanych przypadkach nie ma wystarczającego materiału dowodowego na męczeństwo w rozumieniu teologicznym. Ostatecznie, w listopadzie 1998 roku, liczba męczenników ukształtowała się jako grono 108 sług Bożych. Z diecezji kieleckiej w gronie 108 męczenników znaleźli się:

Ksiądz Józef Pawłowski (1890-1942)

Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, bardzo ofiarny duszpasterz. Został aresztowany 10 lutego 1941 roku za działalność duszpasterską, a zwłaszcza za organizowanie pomocy dla Żydów, za co wydano na niego wyrok śmierci. Wyrok został wykonany 9 stycznia 1942 roku w obozie w Dachau, przez powieszenie. Współwięźniów, którzy tracili ducha w prześladowaniach, zachęcał: "Musimy to przyjąć, to nasza Golgota". "Do końca zachował postawę wewnętrznej i ufnej pogody. Do końca też jego zainteresowania odpowiadały godności kapłana i wychowawcy kapłanów" (arcybiskup Kazimierz Majdański).

Piotr Edward Dańkowski (1908-1942)

Wikariusz parafii Zakopane, znany szeroko z wielkiej gorliwości duszpasterskiej i oddania ludziom, zwłaszcza biednym. W czasie okupacji, ryzykując życiem, pomagał ofiarnie uciekinierom, chroniącym się za granicą przed represjami. Aresztowany przez policję w maju 1941 roku został skazany na obóz zagłady w Oświęcimiu. Gdy umierał w Wielki Piątek, 3 kwietnia 1942 roku, w następstwie sadystycznego znęcania się nad nim tylko dlatego, że był kapłanem katolickim, żegnał się z przyjacielem słowami: "Do zobaczenia w niebie!".

Polski franciszkanin ojciec Maksymilian Maria Kolbe stał się pierwszym świętym męczennikiem, który zginął za wiarę w niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady. Jego kanonizacja otworzyła drogę na ołtarze innym świadkom wiary, którzy ponieśli śmierć w podobnych okolicznościach.

Beatyfikacja 108 męczenników, której dokonał papież Jan Paweł II w Warszawie 13 czerwca 1999 roku, była uwieńczeniem nie tylko kanonicznych prac procesowych, lecz także wieloletnich badań i inicjatyw nad upamiętnieniem martyrologii podczas ostatniej wojny.

Kościół we Włoszczowie będzie pierwszym sanktuarium w Polsce poświęconym kapłanowi beatyfikowanemu pośród ofiar niemieckiego bestialstwa. 108 męczenników patronuje wielu polskim parafiom, jednak żaden z tych błogosławionych nie ma jeszcze sanktuarium. Pierwszym z tego grona będzie ksiądz Józef Pawłowski.

Patron włoszczowskiej parafii to także symbol martyrologii innych mieszkańców gminy Włoszczowa, którzy byli więźniami niemieckich obozów koncentracyjnych - to około 70 osób.

Gmina Włoszczowa współpracuje z parafią błogosławionego księdza Józefa Pawłowskiego. Proboszcz ksiądz kanonik Leszek Dziwosz był kapelanem samorządowych pielgrzymek rowerowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie