Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bodzentynianie odzyskali świątynię. Kościół jest jak nowy

Marek MACIĄGOWSKI
Odbudowany kościół Świętego Ducha doskonale widać od strony drogi do Starachowic.
Odbudowany kościół Świętego Ducha doskonale widać od strony drogi do Starachowic. Marek Maciągowski
Kościół Świętego Ducha znowu przydaje blasku Bodzentynowi. Staraniem księdza proboszcza Leszka Sikorskiego i parafian odbudowano ruiny. W nowej świątyni odbywać się będą teraz także koncerty i wystawy.

Kościół świętego Ducha

Kościół świętego Ducha

Kościół w Bodzentynie powstał w 1475 roku. Ufundował go biskup Jan Rzeszowski jako drewniany kościół przyszpitalny. Stanął na ówczesnym przedmieściu. W 1597 roku przeniesiono go w nowe miejsce. Kościół murowany stanął w miejscu drewnianego w pierwszej połowie XVII wieku. Kościół był zniszczony na początku XVIII wieku, odbudowany, a potem spalony w roku 1917 roku.

O odbudowie kościoła z którego po pożarze w 1917 roku zostały tylko zarośnięte chwastami ruiny bodzentynianie myśleli już przed laty. Nie było jednak na to pieniędzy. Ksiądz doktor Leszek Sikorki, po przeprowadzeniu niezbędnych prac przy modernizacji kościoła parafialnego zajął się odbudową ruin. Mówi, że praca jaką udało się wykonać była możliwa dzięki pozyskaniu funduszy europejskich, ale jest to tylko część prawdy. Nie mówi bowiem o swoim zaangażowaniu i wydeptywaniu ścieżek by te pieniądze zdobyć oraz o tym, że ponad 100 tysięcy złotych na odbudowę kościoła potrafił zebrać dzięki hojności parafian.

Koszt odbudowy kościoła wraz z zagospodarowaniem placu wokół świątyni wyniesie ponad 1 milion 260 tysięcy złotych. Ze środków unijnych udało się zdobyć 760 tysięcy. 400 tysięcy zł przekazała gmina, resztę wygospodarowała parafia.

Ksiądz proboszcz przekonał wszystkich o celowości odbudowy planem zagospodarowania świątyni. Niewielki kościół będzie też służył na spotkania z młodzieżą, będzie tu można zorganizować koncert czy ciekawą wystawę.

Dawny kościół odbudowywano pod nadzorem konserwatora zabytków. Stanęły podwyższone mury (pozostałe po zostały wzmocnione), kościół ma drewniane sklepienie i nowy dach z wieżyczką.

Niestety nie ocalało nic z dawnego wyposażenia świątyni. Ołtarzem głównym będzie jeden z bocznych w kościele Św. Stanisława. Ksiądz Jan Wiśniewski opisujący kościoły w początku XX wieku napisał, że w bocznym ołtarzu, na prawo od wejścia, stała tu "starożytna drewniana rzeźba Matki Bożej, pochodząca z wieży zamkowej. Lud uważa ją za cudowną. Dawne przekazy mówią, że figura ta ukazała się bodzentynianom w wieży zamkowej, gdy wracali z lasów gdzie uciekli przed zarazą.

Ksiądz Wiśniewski opisał też obraz w drugim ołtarzu, będący kopią Madonny Częstochowskiej, wykonaną w 1603 roku przez Franciszka Śladeckiego z Bodzentyna oraz drewnianą rzeźbę Św. Anny i Matki Bożej z Dzieciątkiem. "Za stopień tego ołtarza służy płyta grobowa z 1625 r." - pisał ksiądz Wiśniewski.

Kościół Świętego Ducha zostanie uroczyście poświęcony 23 maja przyszłego roku w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki. Uroczysta procesja wyruszy tu z kościoła parafialnego Świętego Stanisława do Świętego Ducha, tak jak odbywało się to dawniej każdego roku przed zniszczeniem kościoła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie