Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bodzentyńska biblioteka ma już 70 lat. Przypomniano ciekawą historię placówki i jej patronki

Izabela Mortas
Ważną cześcią uroczystości było odsłonięcie tablicy poświęconej patronce Adeli Nawrot. Dokonali go jej synowie -Bogdan i Krzysztof Nawrotowie (w środku). Od lewej Marta Janicka, Dariusz Skiba, Andrzej Dąbrowski I Józef Szczepańczyk. Po prawej rodzina założycielki biblioteki.
Ważną cześcią uroczystości było odsłonięcie tablicy poświęconej patronce Adeli Nawrot. Dokonali go jej synowie -Bogdan i Krzysztof Nawrotowie (w środku). Od lewej Marta Janicka, Dariusz Skiba, Andrzej Dąbrowski I Józef Szczepańczyk. Po prawej rodzina założycielki biblioteki. e-bodzentyn
-Nie byłoby dziś tylu wspaniałych bibliotek, gdyby nie ludzie, którzy je tworzyli. Historia bodzentyńskiej placówki jest szczególna, tak samo jak Adela Nawrot - jej założycielka, która w trudnych czasach nie bała się podjąć walki o to, w co wierzyła i kochała - mówiła podczas uroczystości 70-lecia Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej imienia Adeli Nawrot w Bodzentynie Marta Janicka, dyrektor placówki.

To była wyjątkowa chwila dla całej bodzentyńskiej społeczności. Podczas wydarzenia świętowano nie tylko piękny jubileusz biblioteki, lecz także w towarzystwie rodziny założycielki odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą patronce.

Książki w tajemnicy

Uroczystości rozpoczęły się od powitania wszystkich zaproszonych gości przez Martę Janicką oraz Dariusza Skibę, burmistrza miasta i gminy Bodzentyn. Jako że w drugim tygodniu maja obchodzony jest „Tydzień Bibliotek”, w tym „Dzień Bibliotekarza”, burmistrz wszystkim pracującym w tych niezwykłych instytucjach złożył najlepsze życzenia i serdeczne podziękowania za trud i dotychczasowe dokonania dla lokalnej społeczności.

Głos zabrał także Andrzej Dąbrowski, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, który w swym wystąpieniu przybliżył wszystkim, jak wyglądały początki bibliotek na terenie dzisiejszego województwa świętokrzyskiego. Gość przypominał, że dawniej dostep do książek nie był tak powszechny jak dzisiaj, co więcej wiele pozycji znajdowało się na liście książek zakazanych, dlatego często trzeba było je chować i przekazywać w tajemnicy.

Nauczyła kochać czytanie

Kolejną część wydarzenia otworzyło wystąpienie dyrektor bodzentyńskiej biblioteki, która przedstawiła prezentację multimedialną dotyczącą historii placówki. Wiele uwagi poświęciła samej patronce, która była pierwszą społecznie pracująca bibliotekarką w mieście.

Wspomnieniami o Adeli Nawrot podzielili się także obecni na uroczystości synowie patronki - Krzysztof i Bogdan Nawrotowie. Opowiedzieli wiele ciekawostek z własnego życia,a także przypomnieli, jak ich matka w tajemnicy ocaliła wiele książek, gdy w czasach komunistycznych władze nakazały usunięcie bardzo wielu pozycji. - Spędziłem w tej bibliotece wiele czasu. To mama nauczyła mnie miłości do książek. Pod osłoną nocy, w tajemnicy, przewoziła do mieszkania ukryte w wózku dziecięcym książki. Dzięki niebezpiecznym akcjom, dzieci mogły dalej korzystać z bodzentyńskiej biblioteki, która stała się tajną - wspominał Krzysztof Nawrot, pisarz, scenarzysta i twórca spektakli teatralnych.

Za zasługi dla Kielecczyzny oraz za tajne nauczanie, które Adela Nawrot prowadziła przez cały okres okupacji niemieckiej została odznaczona. Nagrody te syn Bogdan Nawrot przekazał na rzecz bodzentyńskiej biblioteki, aby przypominały o historii, zasługach patronki i były dostępne dla wszystkich.

W czasie uroczystości miało miejsce odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej patronce biblioteki. Dokonali go synowie bibliotekarki.

Po wystąpieniach przyszedł czas na składanie życzeń. Gratulacji i słów uznania dla Marty Janickiej, która przygotowywała tę wyjątkową uroczystość nie było końca. Dyrektorka biblioteki nie kryła wzruszenia.
Zwieńczeniem niepowtarzalnego wydarzenia był występ Danuty Stankiewicz, która śpiewając i angażując do zabawy zebranych, rozbawiła publiczność do łez.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie