Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bohaterowie konspiracji niepodległościowej zostali uhonorowani w Kielcach

Tomasz Trepka
Członkowie konspiracyjnych organizacji niepodległościowych z lat 1939-1956 w środę w Kielcach otrzymali medale „Za zasługi dla Obronności Kraju” oraz zostali mianowani na wyższe stopnie wojskowe.

Podpułkownik Zenon Markiewicz, kapitan Bogdan Eubich oraz podporucznik Waldemar Mazurek przez lata ryzykowali własne życie, walcząc o wolną i niepodległą ojczyznę. – To prawdziwi bohaterowie, którzy są żywym dowodem patriotycznej postawy. Zasady moralne, takie jak Bóg, Honor, Ojczyzna towarzyszyły im od najmłodszych lat, bowiem w rodzinie każdego z nich Ojczyzna zawsze była na pierwszym miejscu. Podczas okupacji, a następnie w okresie powojennym czynnie działali w organizacjach Polskiego Państwa Podziemnego i nigdy nie wyrzekli się wartości w które wierzyli – mówił kapitan Artur Kopczyński z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach.

Byli członkowie antyniemieckiej oraz antysowieckiej konspiracji, zgodnie z decyzjami ministrów obrony narodowej Antoniego Macierewicza oraz Mariusza Błaszczaka, otrzymali złote medale „Za zasługi dla Obronności Kraju” wręczane Weteranom Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej oraz mianowania na wyższe stopnie wojskowe. Wręczenia dokonała Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

Pułkownik Jarosław Molisak podkreślił rolę pamięci i woli walki o prawdę historyczną, którą dziś możemy pielęgnować. – Przez lata starano się wielu z naszych dzisiejszych bohaterów zdyskredytować i wymazać z kart historii. Ta pamięć przetrwała i stała się jednym z fundamentów dzisiejszej Rzeczypospolitej. Odrzuciliśmy kłamstwo szerzone przez dziesięciolecia. Zmiana świadomości społecznej, której byliśmy świadkami w ostatnich latach stanowi prawdziwy przełom. „Wyklęci” przez komunistów otaczani są dzisiaj szacunkiem i czcią władz państwowych i całego narodu polskiego. Ich patriotyzm, odwaga i niezłomność stanowią wzór do którego odwołuje się szczególnie młode pokolenie. To jest zasługa wszystkich prawych rodaków, którzy walczyli o niepodległą Polskę – mówił Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach.

Odznaczeni nie kryli wzruszenia i szczęścia z wyróżnień. – Dziękuję wszystkim. Nie tylko przyznającym, ale również całej ojczyźnie – mówił podpułkownik Zenon Markiewicz.

W uroczystości brała udział duża grupa młodzieży z kieleckich szkół. – Bohaterowie z okresu okupacji nie szczędzili własnego życia, byśmy mogli żyć w wolnej i niepodległej ojczyźnie. To oni nieśli na swoich sztandarach Bóg, Honor, Ojczyzna. Dziś tym osobom dziękujemy za ich poświęcenie, ale też uczymy się, by pamiętać o tych bohaterach i o tym co jest najważniejsze. Bardzo się cieszę, że na sali widać tak wiele młodych ludzi. Bo to do nich należy przyszłość naszego państwa. Chcemy pokazać naszej młodzieży, że przeszłość jest bardzo ważna – mówiła Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

Uroczystość odbyła się w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych imienia Ludomira Różyckiego w Kielcach. Towarzyszyły jej wystąpienia artystyczne uczniów.

Kim są odznaczeni?
Podpułkownik Zenon Markiewicz
urodził się 1929 roku w Pierzchnicy w powiecie kieleckim. W latach okupacji działał w podziemiu narodowym, by w 1943 roku został członkiem Narodowych Sił Zbrojnych. Używał wówczas konspiracyjnego pseudonimu „Pisarczyk”. Po wojnie był kilkukrotnie aresztowany przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa. Co interesujące, dzięki błędnej dacie urodzenia wpisanej w dokumentach. Był wielokrotnie honorowany odznaczeniami z walkę z niemieckim okupantem.

Kapitan Bogdan Eubich urodził się w 1927 roku w Kielcach. Od przegranej wojny obronnej w 1939 roku działał czynnie w konspiracji. Był członkiem Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej. Zajmował się między innymi kolportażem „nielegalnej” prasy, działalnością wywiadowczą oraz tak zwanym małym sabotażem. Brał udział w akcji „Burza”, by następnie dołączyć do Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Był wielokrotnie honorowany odznaczeniami z walkę z niemieckim okupantem.

Podporucznik Waldemar Mazurek urodził się w 1927 roku. Pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach patriotycznych. Od sierpnia 1941 roku służył w Armii Krajowej, gdzie był łącznikiem. W 1944 roku został aresztowany i wywieziony na przymusowe roboty do Niemiec. Był wielokrotnie honorowany odznaczeniami z walkę z niemieckim okupantem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie