Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bohaterowie wojny 1920 roku z gminy Włoszczowa - Edward Zagrodzki

Iwona Boratyn
Odprawa 26 pułku piechoty. W jego szeregach walczył Edward Zagrodzki.
Odprawa 26 pułku piechoty. W jego szeregach walczył Edward Zagrodzki. Kurier Galicyjski
Z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej przypominamy nazwiska mieszkańców gminy Włoszczowa, którzy brali udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Szukamy pamiątek i wspomnień o żołnierzach z tamtego czasu. Dziś przedstawiamy Edwarda Zagrodzkiego.

Zagon na Żytomierz – walki stoczone w dniach 25–26 kwietnia 1920 roku w trakcie wyprawy kijowskiej był epizodem o niewielkim znaczeniu dla przebiegu wojny polsko - bolszewickiej, jednak obok rajdu na Kowel jednym z nielicznych przykładów użycia szybkich wojsk motorowych - czterdzieści ciężarówek, połowę z tej liczby stanowiły ciężarówki Fiat, resztę głównie wozy Packard o pełnych kołach. Do holowania francuskich armat 75 milimetra użyto pojazdów Daimlera z napędem na cztery koła. W tej bitwie brał udział 20-letni włoszczowianin Edward Zagrodzki. Bił się też pod Białą Cerkwią, niewiele ponad 80 kilometrów od Kijowa.

Polsce odrodzonej po wiekowej niewoli przyszło stawić czoła bolszewickiej nawałnicy. Wielu uczestników wojny 1920 roku zasłużyło na miano bohaterów, ale niewątpliwie takim zbiorowym bohaterem było społeczeństwo polskie. Do walki szli ludzie młodzi, aby zatrzymać wolność dla swojego i następnych pokoleń. Edward Zagrodzki wychował się w rodzinie chłopskiej – Michała i Marianny. Przed I wojną światową ukończył dwuoddziałową szkołę podstawową we Włoszczowie. 20 września 1919 roku rozpoczął służbę wojskową w Białymstoku. 3 lutego następnego roku został wcielony do 26 pułku piechoty, w maju 1919 roku pułk włączono w skład 12 Brygady Piechoty należącej do 7 Dywizji Piechoty. Dywizja była formowana w Częstochowie.

Profesor Janusz Szczepański, historyk Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie: - "Do zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej 1919–1920 przyczynił się niebywały wysiłek, poświęcenie i determinacja ogółu społeczeństwa. Wydarzenia tej wojny wryły się głęboko w pamięć zbiorową narodu, przez lata rzutując na jego postawę i sposób myślenia. Były one wielkim przeżyciem i doświadczeniem dla społeczeństwa Rzeczypospolitej, odrodzonej po długich latach niewoli".

W 1928 roku Edward Zagrodzki założył rodzinę i kupił niewielkie gospodarstwo w Stanowiskach, w gminie Kluczewsko. Zmarł w styczniu 1966 roku.

Iwona Boratyn, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Włoszczowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie