Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bohaterowie wojny 1920 roku z regionu włoszczowskiego - major Tomasz Antoni Stolarczyk

Iwona Boratyn
Major Tomasz Antoni Stolarczyk.
Major Tomasz Antoni Stolarczyk. archiwum prywatne
- W związku z przypadająca w tym roku rocznicą Bitwy Warszawskiej chciałem się z Państwem podzielić informacjami, jakie posiadam dotyczącymi jednego z moich przodków majora Tomasza Antoniego Stolarczyka, który urodził się w 1896 roku w Lelowie, w ówczesnym powiecie włoszczowskim i był synem Jakuba Stolarczyka (pochowany na Cmentarzu Parafialnym we Włoszczowie) – napisał do nas Krzysztof Stolarczyk.

Według dokumentów Wojskowego Biura Historycznego w Warszawie oraz Archiwum Brytyjskiego Ministerstwa Obrony Tomasz Stolarczyk uczęszczał do szkoły ludowej we Włoszczowie a następnie do studium nauczycielskiego w Jędrzejowie. Po wybuchu I wojny światowej został wcielony do armii rosyjskiej. W 1918 roku wstępuje do tworzącej się na Syberii Armii Polskiej. Walczy z bolszewikami jako dowódca plutonu w 3 Pułku Strzelców Polskich V Dywizji Syberyjskiej.

- Jako dowódca kompanii karabinów maszynowych bierze udział w walkach z bolszewikami w stepach Kałundyjskich. W trakcie bitwy w Niżnym Pajewie wyróżnia się w walce za co zostaje odznaczony Krzyżem Virtuti Militari – podkreśla Krzysztof Stolarczyk.

W 1920 roku dostaje się do niewoli, z której udaje mu się uciec. Do Polski dociera we wrześniu 1921 roku.

W okresie międzywojennym pełnił zawodową służbę w Krakowie. Po wybuchu II wojny światowej major przedostaje się na Węgry, gdzie zostaje internowany. Jak większość polskich żołnierzy, ucieka z obozu dla internowanych, chroni się we Francji, a w czerwcu 1940 roku dociera do Wielkiej Brytanii.

Odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Niepodległości.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy skontaktowali się z nami i pomogli nam przybliżyć bohaterów tamtego czasu. Przypomnimy ich w okolicznościowych wydawnictwie z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej. Cały czas można się dzielić informacjami i pamiątkami po bohaterach Bitwy Warszawskiej 1920 z regionu włoszczowskiego. Kontakt z Iwoną Boratyn, rzecznikiem prasowym Urzędu Gminy Włoszczowa.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie