Bokserska wojna w Galerii Korona! Zwycięstwo i 10 tysięcy euro dla Brzeskiego! (zdjęcia, video)

Sławomir STACHURA
Patryk Brzeski (z lewej) po wygranej walce. Pokonał Ukraińca Sergeya Verveyko.
Patryk Brzeski (z lewej) po wygranej walce. Pokonał Ukraińca Sergeya Verveyko. Sławomir Stachura
Reprezentujący Rushh Kielce Patryk Brzeski wygrał pięściarski turniej Walka Gigantów o Pas Kolportera i zdobył główną nagrodę - 10 tysięcy euro. W finale po prawdziwej wojnie w Galerii Korona w Kielcach, pokonał reprezentanta Ukrainy Sergeya Verveyko.

Wyniki walk

Wyniki walk

Mecz Rushh Kielce - Winnica. 52 kg. Tomasz Karyś - Walentin Kutkowski - remis, 56 kg. Grzegorz Kozłowski - Maksim Szymaniuk 3:0, 60 kg. Krystian Olejarczyk - Witalij Tereszczuk remis:2, 60 kg. Mateusz Polski - Andriej Kozeniuk 3:0, 64 kg. Marcin Latocha - Sergiej Bogaczuk 0:3, 69 kg. Dawid Łakomiec - Dmitro Podolan 1:2, 69 kg. Tomasz Kot - Dmitro Tereszczuk 3:0, 75 kg. Arkadiusz Szwedowicz - Taras Gołowaszczenko 2:1, Piotr Gredke - Gieorgij Agamałow, rsc w trzeciej rundzie, zwycięstwo Gredke. Mecz wygrał Rushh 11:7.
Finał Walki Gigantów o Pas Kolportera. Patryk Brzeski (Rushh) - Sergey Verveyko (Ukraina) 2:1.

Walka Gigantów to pięściarski turniej, w którym we wrześniu ubiegłego roku wystartowało 16 pięściarzy wagi superciężkiej z całej Europy. Trzy gale rozegrane w Kielcach wyłoniły dwóch najlepszych zawodników. W sobotę w Galerii Korona Pas Kolportera i główną nagrodę zgarnął 21-letni Brzeski, aktualny mistrz Polski, który w turnieju reprezentował kielecki Rushh, ale na co dzień jest zawodnikiem Championa Nowy Dwór Mazowiecki. Dwa tygodnie temu zdobył mistrzostwo Polski w Zawierciu, a teraz osiągnął najwyższy sukces w karierze. Zdobył też rekordową jak na amatorskie warunki w Polsce nagrodę 10 tysięcy euro, a pokonany Ukrainiec musiał zadowolić się kwotą 2 tysiące euro. Finałowa gala, w Galerii Korona wzbudziła wielkie zainteresowanie, a walka wieczoru była prawdziwą bitwą. W pierwszej rundzie zawodnicy walczyli tak zaciekle, że wymiana ciosów trwała nawet po gongu. Równie zacięte były dwie kolejne rundy, ale ostatecznie to Brzeski wygrał na punkty 2:1.

- Bardzo się cieszę. To był trudniejszy pojedynek niż o mistrzostwo Polski w Zawierciu, bo Ukraińcy zawsze są bardzo mocni. Przez pięć miesięcy przygotowywałem się do tego turnieju i do finałowej walki. 8 marca, jeszcze przed mistrzostwami Polski, miałem wypadek samochodowy, dachowałem, więc ta nagroda pójdzie na zakup auta. W pierwszej rundzie byłem trochę spięty, ale w drugiej walczyło mi się już dobrze. W trzeciej trochę mnie przytkało, ale dotrwałem do końca. Kielce okazały się dla mnie szczęśliwe i dziękuję kibicom, którzy tak gorąco mi kibicowali. A w szczególności chciałbym podziękować prezesowi Rushh Grzegorzowi Nowaczkowi, gdyż umożliwił mi udział w turnieju i zdobycie tak rekordowej nagrody, niespotykanej w boksie amatorskim - mówił z zadowoleniem Patryk Brzeski.

Zanim rękawice skrzyżowali główni aktorzy wieczoru, w Galerii Korona odbył się rewanżowy pojedynek pięściarski pomiędzy Rushh Kielce a Winnicą. We wrześniu na własnym terenie zwyciężyła drużyna z Ukrainy 12:9, ale w Kielcach triumfował Rushh 11:7 wzmocniony kilkoma zawodnikami z innych klubów, między innymi Mateuszem Polskim, mistrzem kraju w kategorii 60 kg. Większość walk stała na wysokim poziomie, ale nie mogło być inaczej, skoro w obydwu zespołach aż roiło się od medalistów mistrzostw swoich krajów, a w ukraińskiej ekipie byli też medaliści mistrzostw Europy. Z takim właśnie zawodnikiem, aktualnym mistrzem Ukrainy i medalistą ME - Dmitro Tereszczukiem, zmierzył się aktualny mistrz Polski w wadze do 69 kg - wychowanek Rushh Kielce Tomasz Kot. W tej walce też była prawdziwa wojna od początku do końca, którą jednogłośnie na punkty wygrał Tomek Kot.

- Rywal trafił mnie po gongu, więc mu oddałem. Potem był już spokój. Walka była bardzo trudna, ale wiedziałem po pierwszej rundzie, że wygrywam, więc byłem spokojny. Ale też bardzo czujny - przyznał Tomek Kot, który dwa tygodnie temu, podobnie jak Brzeski, został mistrzostwo kraju. Został tym samym pierwszym bokserskim mistrzem Polski seniorów z Kielecczyzny aż od 25 lat!

Sobotnia Gala miała wielu znakomitych gości na czele ze Stanisławem Łakomcem i Sławomirem Zapartem, byłymi znakomitymi reprezentantami Kielecczyzny w boksie, przyjechał też Paweł Nastula, mistrz olimpijski w judo (Atlanta 1996), dwukrotny mistrz świata, trzykrotny mistrz Europy, a od 2005 roku zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA).

- Dziś oglądaliśmy dużo dobrego boksu. Myślę, że ta finałowa gala i cały turniej, były znakomitą promocją naszej dyscypliny. Dziękuję kibicom, którzy tak tłumnie przyszli do Galerii Korona - mówił z zadowoleniem Jan Gierada, prezes Świętokrzyskiego Okręgowego Związku Bokserskiego. Sporo pochwał zebrał też Grzegorz Nowaczek, prezes Rushh Kielce i główny organizator turnieju.