MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bonsai - zwykła roślina, czy prawdziwe dzieło sztuki?

Marcelina Gil
Okzałe drzewko bonsai prezentuje Sebastian Czekaj, właściciel Centrum Ogrodniczego Bonsai Park w Górkach Szczukowskich koło Kielc.
Okzałe drzewko bonsai prezentuje Sebastian Czekaj, właściciel Centrum Ogrodniczego Bonsai Park w Górkach Szczukowskich koło Kielc. archiwum prywatne
Bonsai w Polsce znane jest od dość dawna. Już w latach siedemdziesiątych pojawiły się pierwsze prasowe informacje o tej dziedzinie sztuki, traktowanej wtedy jako nieszkodliwe dziwactwo. Wiele się od tego czasu zmieniło. O historii i sztuce bonsai rozmawiamy z Sebastianem Czekajem, właścicielem Centrum Ogrodniczego Bonsai Park w Górkach Szczukowskich pod Kielcami. Panie Sebastianie, proszę przybliżyć naszym czytelnikom historię i istotę bonsai.

Na temat Bonsai powstało wiele mitów, a mało kto wie, że sztuka ta wywodzi się z Chin. Właśnie tam za czasów dynastii Han panującej około 200 lat przed naszą erą powstały pierwsze miniaturowe krajobrazy tworzone za pomocą małych drzew, kamieni i mchu nazwane penjing. Pierwsze pojedyncze drzewa pun-sai pojawiły się w czasach dynastii Tsin (221 – 206 roku przed naszą erą), a wiemy o tym na podstawie szkiców zdobiących ściany świątyń. Od nich wywodzi się nazwa bonsai oznaczająca bezpośrednio roślinę w doniczce – płaskim pojemniku.

W takim razie dlaczego kojarzymy bonsai z Japonią?

Stało się to za sprawą mnichów buddyjskich, którzy poprzez Koreę przybyli do Kraju Kwitnącej Wiśni  około X w. przynieśli ze sobą egzemplarze tych roślin. Japończycy jako naród bardzo elastyczny i otwarty na wszelkie nowości bardzo szybko adaptowali nowość jaką były miniaturowe drzewka. Jednocześnie ustalili sposoby ich kształtowania i nadali nazwy poszczególnym stylom.
Japonia jako pierwsza pokazała bonsai zachodowi, prezentacja odbyła się na światowej wystawie w Paryżu, a następnie w Londynie. Prawdziwą popularność sztuka bonsai zyskała dopiero w czasach II wojny światowej, kiedy to amerykańscy żołnierze stacjonujący na dalekim wschodzie przywozili miniaturowe drzewka, budzące powszechny podziw oraz wielkie zainteresowanie.

Bonsai - zwykła roślina, czy prawdziwe dzieło sztuki?

W europejskiej kulturze bonsai funkcjonuje od niedawna, ponieważ tak na dobrą sprawę moda na drzewka pojawiła się na przełomie lat 60 i 70. Oczywiście jest to moda w pozytywnym tego słowa znaczeniu, choć często traktujemy temat powierzchownie i nie zauważamy w niej najważniejszego, a mianowicie więzi człowieka z naturą.

Oczywiście! Podstawowym podłożem sztuki bonsai jest wschodnie postrzeganie świata. Azjatyckie nastawienie do życia niezmiennie dąży do harmonii człowieka z naturą i całym kosmosem. Wzajemne oddziaływanie człowieka na bonsai jak i bonsai na człowieka ma głębokie podłoże zarówno w filozofii buddyjskiej jak i taoistycznej. Wiele okazów bonsai ma swoje pierwowzory w naturze, a często się zdarza, że niektóre pochodzą z natury. Wzajemne przenikanie się czynników tak różnych, a zarazam tak spójnych to nic innego jak taoistyczna idea koła taiji. Natomiast buddyjscy mnisi traktowali bonsai jako obiekt kultu religijnego, jako „niebieskie schody prowadzące do nieba“. Praca nad bonsai może stanowić stopień osiągnięcia najwyższego oświecenia.

Czym zatem jest bonsai w świecie zachodu, w granicach tak odmiennej kultury?

Na to pytanie każdy miłośnik bonsai powinien odpowiedzieć sobie sam, gdyż jest to bardzo subiektywny odbiór. Jedni szukają samorealizacji, dla innych jest ona ucieczką od zabiegania i molochów miast. Jedno jest pewne, praca przy bonsai bardzo wycisza i stanowi swoisty element łączący kulturę wschodu (medytację) z kulturą zachodu (relaks).

Wiele osób zadaje sobie pytanie: bonsai to zwykła roślina czy dzieło sztuki?

Bonsai to nie tylko drzewo w doniczce, to odzwierciedlenie dążenia do doskonałości formy i treści. Umiejętność uprawy roślin bonsai zajmuje także jedno z najważniejszych miejsc w kulturze. Wartościowe stare drzewa stały się dziedzictwem narodowym, a najlepsi twórcy noszą miano mistrzów sztuki. Myślę, że w świecie zachodnim gdzie bonsai pojawiło sie nie tak dawno, będzie traktowane jako pełnowartościowa dziedzina sztuki na równych prawach  z rzeźbą czy malarstwem. Dla ludzi, którzy znają i zajmują się bonsai oczywistym wydaję się być dążenie do stworzenia takiej rośliny, która stanie się dziełem sztuki. W przeciwieństwie do innych dziedzin praca nad bonsai nigdy sie nie kończy. Sądzę, iż właśnie nieustanne dążenie do doskonałości czyni z niej coś wyjątkowego. Sztuka bonsai opiera sie na określonych kanonach formy, kształtu i podlega tendencja panującym w danym okresie, ale najważniejszym jej celem jest przedstawienie piękna. Właśnie te cechy stawiają ją na równi ze sztukami klasycznymi.
 
Jak zrodziło się zainteresowanie do bonsai i sztuki Japońskiej?

Zauroczony pięknem drzew bonsai podziwianych na Światowych wystawach, postanowiłem zająć się ich kształtowaniem. W kolejnych latach zdobywałem wiedzę i umiejętności pod okiem wielu uznanych mistrzów, dzięki czemu teraz mogę pochwalić się prestiżowymi nagrodami i bardzo dużym zainteresowaniem.

Co skłoniło Pana do otwarcia centrum ogrodniczego Bonsai Park?

Pragnienie stworzenia niepowtarzalnego miejsca, którego brakuje w Polsce. Z roku na rok unowocześniam markę Bonsai Park systematycznie zwiększając asortyment i wielkość produkcji. Dzisiaj nasze drzewa bonsai to gwarancja najwyższej jakości i uznania wielu Klientów. W swojej ofercie posiadam gatunki i odmiany, popularne oraz unikatowe. Wszystko po to, aby zdobyć zaufanie Klientów oraz spełnić ich oczekiwania.  

Bonsai - zwykła roślina, czy prawdziwe dzieło sztuki?

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie